Energetika statistikasi va ekologik-iqtisodiy hisob tizimi
2019-yil 17–20-dekabr kunlari Qozog‘istonning Olmaota shahrida BMTning Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi hamda Statistika bo‘limi, Xalqaro energiya agentligi tomonidan “Energiya hisobi, ekologik-iqtisodiy hisob tizimini tuzish va siyosatni ishlab chiqishda energetika manbalaridan foydalanish” mavzusida o‘quv seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda Xalqaro energiya agentligi vakillari, BMTning Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi, BMTning statistika bo‘limi hamda Armaniston, Ozarbayjon, Belarus, Ukraina, Qozog`iston, Qirg`iz, Moldova, Tojikiston, Gruziya davlatlarining statistika va energetika idoralari mutaxassislari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasidan Energetika, energiyaning qayta tiklanadigan manbalari statistikasi va energosamaradorlik hisob-kitoblar sho`basi mudiri Atham Abdullayev va Davlat organlari va tashkilotlarining ochiq ma’lumotlar portalida axborot resurslarini shakllantirish, yuritish va yangilash bo‘yicha faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig`i Sherzod Azizov qatnashdi.
Tadbirda energiya sohasida statistik ma'lumotlarni ishlab chiqarish, energiya balansini joriy etish va undan foydalanish muammolarini o‘rganish va aniqlash bo‘yicha so‘z yuritilib, ishtirokchilarning fikr-mulohazalari tinglandi.
Shuningdek, seminar davomida vazirlik va idoralar o‘rtasida milliy darajada energetika sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, ekologik-iqtisodiy hisob tizimini joriy qilish, xalqaro so‘rovnomalarni to‘ldirish bo‘yicha olingan bilimlarni qo‘llash va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘llari bo‘yicha ma’lumotlar berildi.

Энергетическая статистика и система эколого-экономического учета
В период 17-20 декабря 2019 года в г.Алматы (Казахстан) состоялся региональный учебный семинар по составлению энергетических счетов Системы эколого-экономического учета и использованию энергетической информации для разработки политики, организованным Статистическим отделом Организации Объединенных Наций (СОООН), Международным энергетическим агентством (IEA), Экономической и социальной комиссией ООН для Азии и Тихого океана.
В данном мероприятии принимали участия представители национальных министерств и ведомств по экономике, энергетике, специалисты национальных статистических служб Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Казахстана, Киргизстана, Молдовы, Таджикистана, Украины и Узбекистана, а также эксперты Статистического отдела Организации Объединенных Наций (СОООН), Международного энергетического агентства (IEA), Экономической и социальной комиссия ООН для Азии и Тихого океана.
В мероприятии от Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике приняли участие начальник Сектора статистики энергетики, возобновляемых источников энергии и расчетов энергоэффективности Управления статистики промышленности А.Абдуллаев и начальник Отдела координации деятельности государственных органов и организаций по формированию, ведению и обновлению информационных ресурсов на портале открытых данных Ш.Азизов.
На мероприятии было направлено о производстве статистических данных в сфере энергетики, изучении и определении проблем, связанных с введением и использованием энергетического баланса, заслушаны мнения участников.
В ходе семинара также была предоставлена информация по укреплению сотрудничества министерств и ведомств на национальном уровне в области энергетики, внедрению системы эколого-экономического учета, применению полученных знаний по заполнению международных анкет и достижению Целей устойчивого развития.