Energetika statistikasi va ekologik-iqtisodiy hisob tizimi
2019-yil 17–20-dekabr kunlari Qozog‘istonning Olmaota shahrida BMTning Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi hamda Statistika bo‘limi, Xalqaro energiya agentligi tomonidan “Energiya hisobi, ekologik-iqtisodiy hisob tizimini tuzish va siyosatni ishlab chiqishda energetika manbalaridan foydalanish” mavzusida o‘quv seminar tashkil etildi.
Mazkur seminarda Xalqaro energiya agentligi vakillari, BMTning Osiyo va Tinch okeani iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi, BMTning statistika bo‘limi hamda Armaniston, Ozarbayjon, Belarus, Ukraina, Qozog`iston, Qirg`iz, Moldova, Tojikiston, Gruziya davlatlarining statistika va energetika idoralari mutaxassislari ishtirok etdi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasidan Energetika, energiyaning qayta tiklanadigan manbalari statistikasi va energosamaradorlik hisob-kitoblar sho`basi mudiri Atham Abdullayev va Davlat organlari va tashkilotlarining ochiq ma’lumotlar portalida axborot resurslarini shakllantirish, yuritish va yangilash bo‘yicha faoliyatini muvofiqlashtirish bo‘limi boshlig`i Sherzod Azizov qatnashdi.
Tadbirda energiya sohasida statistik ma'lumotlarni ishlab chiqarish, energiya balansini joriy etish va undan foydalanish muammolarini o‘rganish va aniqlash bo‘yicha so‘z yuritilib, ishtirokchilarning fikr-mulohazalari tinglandi.
Shuningdek, seminar davomida vazirlik va idoralar o‘rtasida milliy darajada energetika sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash, ekologik-iqtisodiy hisob tizimini joriy qilish, xalqaro so‘rovnomalarni to‘ldirish bo‘yicha olingan bilimlarni qo‘llash va barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish yo‘llari bo‘yicha ma’lumotlar berildi.

Energy statistics and environmental and economic accounting system
The Regional Training Workshop on the Production of the System of Environmental-Economic Accounting-Energy (SEEA-Energy) Accounts and the Use of Energy Information for Policy organized by the United Nations Statistics Division (UNSD), the International Energy Agency (IEA), and the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) was held on 17-20 December 2019 in Almaty, Kazakhstan.
Sherzod Azizov, a head of the Division of Coordination of Activities of State Bodies and Organizations for Formation, Maintenance and Updating of Information Resources on Open Data Portal, and Adkham Abdullaev, a head of the Sector of Energy Statistics, Renewable Energy Sources and Energy Efficiency Calculations, took part in the above-mentioned workshop.
The event was attended by representatives of national ministries and departments on economics, energy, specialists of national statistical services of Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Tajikistan, Ukraine and Uzbekistan, as well as experts from UNSD, IEA, UNESCAP.
The event was aimed at studying and identifying problems in the formation of statistical information in the field of energy, the implementation and use of the energy balance and environmental and economic accounting, strengthening cooperation between ministries and departments on energy at the national level, as well as applying the knowledge gained in filling out international questionnaires.