Britaniyaning SupplyFinder konsalting kompaniyasi boshqaruv raisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 23-dekabr kuni investitsiya va tashqi savdo vaziri S. Umurzakov britaniyaning SupplyFinder konsalting kompaniyasi boshqaruv raisi, Lord Ueverli va Buyuk Britaniya parlamenti lordlar palatasi mustaqil a’zosi, Djon Desmond Forbs Anderson bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Dj. Anderson O‘zbekiston Respublikasi parlamentining Qonunchilik palatasiga saylovlarda xalqaro kuzatuvchilar safiga kirgan. U saylov jarayoni to‘g‘risida o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashib, saylovlarning xalqaro standartlarga to‘liq muvofiqligi, mutlaq shaffofligi, haqqoniyligi hamda saylovchilar ovoz berish uchun uchastkalarga to‘siqsiz kirganliklarini ta’kidlab o‘tib, o‘tkazilgan saylovlar O‘zbekiston parlamentining yangi saylangan deputatlari va Buyuk Britaniya parlamenti a’zolari o‘rtasida yaqin va samarali hamkorlikni yanada faollashtirish uchun boshlang‘ich nuqta bo‘lishiga umid bildirdi.
Shuningdek, uchrashuvlarda bugungi kunda mavjud salohiyat to‘liq safarbar etilmayotgan ikki tomonlama investitsiya va savdo-iqtisodiy hamkorlik masalalariga to‘htalib o‘tildi. Qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish, moliyaviy-texnik hamkorlik va o‘zaro manfaatli savdo bitimlarini tuzish uchun imkoniyatlarini o‘rganish maqsadida, ikki mamlakat ishbilarmonlarini o‘zaro yaqinlashtirish zarurligi haqida ikki tomonning pozitsiyasi bir bo‘ldi.
Shu nuqtai nazardan, yaqinda Londonda bo‘lib o‘tgan va Britaniya biznesining o‘zbek bozoriga katta qiziqishi va O‘zbekiston iqtisodiyotiga sarmoya kiritish uchun katta istiqbollar mavjudligini namoyon qilgan UzInvest Forum-2019 biznes-forumi haqida so‘z yuritildi. Uchrashuv ishtirokchilarining o‘zaro fikriga ko‘ra, bunday tadbirlarni o‘tkazishning tizimli va aniq maqsadli amaliyoti o‘zbek va ingliz tadbirkorlariga, qo‘shma loyiha va tashabbuslar uchun ustuvor yo‘nalishlarni belgilagan holda, biznes manfaatlarining kesishish nuqtalarini topish imkonini beradi.
Shu munosabat bilan, uchrashuv yakunida investitsiya va tashqi savdo vaziri S. Umurzakov Lord Ueverlini 2020-yilda Toshkentda bo‘lib o‘tadigan va O‘zbekistonning jahon biznes hamjamiyati bilan o‘zaro munosabatlarini rivojlantirish uchun samarali maydoncha bo‘lib xizmat qiladigan Xalqaro investitsiya forumida ishtirok etishga taklif qildi.

Состоялась встреча с председателем правления британской консалтинговой компании SupplyFinder
23 декабря текущего года министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков провел встречу с председателем правления британской консалтинговой компании SupplyFinder, лордом Уэверли, независимым членом Палаты лордов парламента Великобритании Джоном Десмондом Форбс Андерсоном.
Дж. Андерсон вошел в число международных наблюдателей за депутатскими выборами в Законодательную палату парламента Узбекистана. Он поделился своими впечатлениями об избирательном процессе, отметив его полное соответствие международным стандартам, абсолютную прозрачность, честность, а также беспрепятственный доступ избирателей к участкам для голосования, выразив надежду, что проведенные выборы станут отправной точкой в дальнейшей активизации тесного и плодотворного сотрудничества между вновь избранными депутатами парламента Узбекистана и членами парламента Великобритании.
Также в ходе встреч были затронуты вопросы двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, потенциал которого в настоящее время остается в значительной мере незадействованным. Общей стала позиция о необходимости сближения деловых кругов двух стран с целью изучения возможностей для реализации совместных инвестиционных проектов, финансово-технического сотрудничества и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
В данном контексте речь шла и о недавно состоявшемся в Лондоне бизнес-форуме UzInvest Forum-2019, который показал высокий интерес британского бизнеса к узбекскому рынку и большие перспективы для инвестирования в экономику Узбекистана. По обоюдному мнению участников встречи системная и целенаправленная практика проведения подобных мероприятий позволит узбекским и британским предпринимателям найти точки пересечения деловых интересов, определив приоритетные направления для совместных проектов и инициатив.
В связи с этим, по завершению встречи  министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков пригласил лорда Уэверли принять участие в Международном инвестиционном форуме, который пройдет в 2020 году в Ташкенте и станет эффективной площадкой для развития взаимоотношений Узбекистана с мировым бизнес-сообществом.