O‘zbekistondagi saylovlar Osiyo davlatlari parlamentlari uchun katta tajriba bo‘lib xizmat qilishi mumkin
2019-yil 23-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Alisher Kurmanovning mamlakatimiz parlament sayloviga xalqaro kuzatuvchi sifatida tashrif buyurgan Osiyo Parlament assambleyasi bosh kotibi Muhammad Rizo Majidiy bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda ta’kidlanganidek, joriy yil 22-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan parlament saylovi yuqori tashkiliy darajada o‘tkazildi, uning ochiqligi va shaffofligi, saylovchilarning faolligi kuzatildi.
“O‘zbekistondagi saylovlar ko‘p partiyaviylik asosida o‘tkazildi, bu Osiyo davlatlari parlamentlari uchun katta tajriba bo‘lib xizmat qilishi mumkin. Men Toshkent shahridagi beshta saylov uchastkasida bo‘ldim va u yerda ishlar yaxshi tashkil etilgani, saylovchilar uchun qulayliklar yaratilganini ko‘rdik. Umid qilamanki, yangi saylangan deputatlar parlament diplomatiyasini rivojlantirishga o‘z hissasini qo‘shadi va Osiyo parlament assambleyasida faol ishtirok etadi”, - dedi Muhammad Rizo Majidiy.

Опыт Узбекистана может быть использован парламентами стран Азии
23 декабря 2019 года состоялась встреча председателя Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишера Курманова с генеральным секретарем Азиатской парламентской ассамблеи Мухаммадом Ризо Маджидий, участвовавшим в парламентских выборах в качестве международного наблюдателя.
Отмечалось, что парламентские выборы, прошедшие 22 декабря текущего года, проведены на высоком организационном уровне, в условиях открытости и прозрачности, активности избирателей.
“Выборы проведены на многопартийной основе. Опыт Узбекистана может быть использован парламентами стран Азии. Я лично побывал  на пяти избирательных участках города Ташкента и стал свидетелем четко организованной работы, созданных для избирателей удобств. Надеюсь, что вновь избранные депутаты внесут свой вклад в развитие парламентской дипломатии и примут активное участие в работе Азиатской парламентской ассамблеи”, - сказал Мухаммад Ризо Мажидий.