O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Nagoya universitetidagi uchrashuvdagi nutqi
2019-12-19 | Siyosat
Muhtaram Matsuo janoblari!
Hurmatli professorlar va talabalar, universitet jamoasi!
Avvalo, Nagoya universiteti prezidentining samimiy dil so‘zlari va ezgu tilaklari uchun chin qalbimdan tashakkur izhor etaman.
O‘ylaymanki, mening Prezident sifatida mamlakatingizga ilk tashrifim haqida bildirilgan fikrlar, mana shunday e’tibor, bir-birimizga hurmat, iliq munosabat haqiqatan ham Yaponiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash, kelgusida katta natijalarga erishish yo‘lida ishonchli zamin yaratadi.
Biz Nagoya universitetini dunyodagi eng nufuzli ilm-fan va ta’lim maskanlaridan biri sifatida e’tirof etamiz.
Nobel mukofoti sovrindorlari Ryoji Noyori, Osamu Simomura, Makoto Kobayasi, Tosixide Maskava, Isamu Akasaki, Xirosi Amano va boshqa mashhur olimlarni yetishtirib bergan ushbu universitetning faxriy doktori degan yuksak sharafga munosib ko‘rilganimdan g‘oyatda xursandman.
Bu unvonni men avvalo O‘zbekiston xalqiga ko‘rsatilgan ehtirom ifodasi, deb qabul qilaman va buning uchun Nagoya universiteti rahbariyatiga, uning ilmiy jamoasiga chuqur minnatdorchilik bildiraman.
Men Nagoya universitetining faxriy doktori sifatida O‘zbekistonda uning ulkan ilmiy salohiyati va yutuqlarini keng targ‘ib va tashviq qilishga, ta’bir joiz bo‘lsa, ushbu universitetning ishonchli vakili sifatida ish olib borishga harakat qilaman.
Butun jahonga mashhur Nagoya shahri haqida xalq orasida shunday ibora bor ekan: “Nagoya qal’asi bo‘lmaganida Nagoya shahri ham bo‘lmas edi”. Men bunga qo‘shimcha qilib: “Nagoya universitetisiz Nagoya shahrini ham tasavvur etib bo‘lmaydi”, degan bo‘lardim.
Ma’lumki, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar ko‘p asrlik tarixga ega. Yaponiyaning mashhur Nara shahri muzeyida so‘g‘d yozuvida bitilgan yodgorliklar borligi buni yaqqol tasdiqlaydi.
Yapon arxeologi, marhum professor Kato tomonidan Kushon podshohligining dastlabki poytaxti bo‘lgan O‘zbekistondagi Dalvarzintepadan topilgan budda ibodatxonasi va qirqqa yaqin haykallar yapon va jahon ilmiy jamoatchiligida katta qiziqish uyg‘otib kelmoqda.
Shu o‘rinda o‘zbek va yapon xalqlarini o‘xshash milliy va axloqiy qadriyatlar bilan birga ilm-fan va tafakkurga, kamolotga doimo intilib yashash kabi ezgu fazilatlar birlashtirib turishini e’tirof etmoqchiman.
Bizning ulug‘ bobolarimiz - algebra fani va “Algoritm” tushunchasining asoschisi Al-Xorazmiy, Yerning aylanasi uzunligi va radiusini ilk bor hisoblab chiqqan Al-Beruniy, tarixda Avitsenna nomi bilan mashhur bo‘lgan, jahon tibbiyot fani rivojiga ulkan hissa qo‘shgan Ibn Sino, noyob rasadxona va 1018 ta yulduzning joylashuvi aniq aks ettirilgan astronomik jadval yaratgan Mirzo Ulug‘bek kabi buyuk o‘zbek olimlarining ilmiy merosini, o‘ylaymanki, sizlar yaxshi bilasizlar.
Biz O‘zbekistonda bundan uch yil avval milliy taraqqiyotimizning yangi Harakatlar strategiyasini qabul qildik. Jamiyat hayotida har tomonlama ochiqlik va erkinlikni ta’minlash, mamlakatni modernizatsiya qilishga asoslangan ushbu Strategiya doirasida besh ustuvor yo‘nalishda izchil islohotlarni amalga oshirmoqdamiz.
Bu jarayonda eng rivojlangan davlatlarning, xususan, ilg‘or yapon tajribasidan unumli foydalanishga alohida e’tibor qaratmoqdamiz. Chunki Yaponiya bizning vaqt sinovidan o‘tgan, o‘zaro ishonch va hurmat tamoyillariga asoslangan strategik sherigimizdir.
Biz ushbu tashrifni o‘zaro manfaatli va uzoq muddatli hamkorligimiz tarixida boshlanayotgan mutlaqo yangi davrning o‘ziga xos ifodasi deb bilamiz.
Yaponiya O‘zbekistonni xalqaro maydonda doimiy qo‘llab-quvvatlab kelmoqda. Ayni paytda iqtisodiyotimizni rivojlantirish, ustuvor ijtimoiy loyihalarni amalga oshirishda yaqindan ko‘maklashmoqda.
Mamlakatimiz mustaqillikka erishganidan so‘ng 5 mingdan ziyod yoshlarimiz Yaponiya universitetlarini tamomlab, o‘z bilim va tajribalarini Vatanimiz ravnaqi uchun safarbar etayotgani alohida e’tiborga loyiq.
Men ko‘p yillar oliy ta’lim tizimida ishlagan inson sifatida bu sohaning sharafli, shu bilan birga naqadar mashaqqatli va mas’uliyatli ekanini yaxshi bilaman.
Biz bugun uchrashib turgan Nagoya universiteti bilan O‘zbekistonning hamkorligi 20 yildan ziyod tarixga ega. Sizning universitetingiz 2010 yilda Toshkent shahrida o‘z vakolatxonasini ochganini biz yuksak baholaymiz. Hozirga qadar mazkur dargohda 400 dan ortiq o‘zbekistonlik talaba va tadqiqotchilar tahsil olgani ayniqsa quvonarlidir.
Bugungi uchrashuvimizda Yaponiyada o‘qiyotgan ko‘plab yoshlarimizni ko‘rib turganimdan xursandman. Sizlar o‘z iste’dod va salohiyatingizni namoyon etishingiz uchun O‘zbekistonda barcha sharoit va imkoniyatlarni yaratib beramiz. Men hozir sizlarni ko‘rib, yuzingizdagi, chehrangizdagi o‘zingizga bo‘lgan ishonchingizni his qilib xursand bo‘lib o‘tiribman.
Sizlarga qarab, barchangiz chindan ham jonajon Vatanimizga munosib o‘g‘il-qizlar bo‘lishingizga ishonch hosil qildim. Eng katta vazifangiz - vaqtingizni bekor o‘tkazmasdan, a’lo o‘qish, yuqori texnologiyalarni chuqur egallash, O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasida do‘stlik va hamkorlikni yanada mustahkamlashga hissa qo‘shishdan iboratdir. Shu yo‘lda barchangizga yangi yutuq, baxt va omadlar tilayman.
Hurmatli xonimlar va janoblar!
Globallashuv davrida jahonning ko‘pgina taraqqiy etgan davlatlari “axborot jamiyati”, “bilimlar iqtisodiyoti”, “raqamli iqtisodiyot” yo‘lini tanlaganiga guvohmiz.
Zamonaviy dunyoda inson kapitali, intellektual salohiyat, innovatsion g‘oyalar, yuqori texnologiyalar jadal va barqaror taraqqiyotning fundamental asosini tashkil qilmoqda.
Bundan yarim asr muqaddam puxta o‘ylangan, taraqqiyotning ilm-fanga asoslangan “yapon modeli” tufayli mamlakatingiz bugun barcha sohalarda yetakchi davlatlardan biriga aylandi.
Yaponiya fani sun’iy intellekt, nanotexnologiyalar, biotexnologiyalar, robototexnika, kosmik tadqiqotlar, yadroviy tibbiyot, “yashil energetika” yo‘nalishlaridagi ilmiy izlanishlar borasida olamshumul yutuqlarga erishmoqda. Xususan, mamlakatingizdan 28 nafar Nobel mukofoti sovrindori yetishib chiqqani ham bu fikrning yorqin isbotidir.
Biz zamonaviy taraqqiyotning kaliti aynan ilm-fan va ta’limda ekanini chuqur anglab, inson kapitaliga investitsiya kiritishni davlat siyosati darajasiga ko‘tardik.
O‘tgan yili O‘zbekistonni innovatsion rivojlantirish Strategiyasini qabul qildik. Biz innovatsiyalar sohasidagi ilg‘or mamlakatlar qatoridan o‘rin egallashni o‘z oldimizga vazifa qilib qo‘ydik.
Bugungi kunda 33 millionli yurtimiz aholisining 60 foizini yoshlar tashkil etadi. Kreativ fikrlaydigan, fanning muayyan sohasida chuqur bilimga ega, yuqori intellektual salohiyatli mutaxassislar tayyorlash ustuvor maqsadimiz hisoblanadi.
Bunga erishish uchun oxirgi uch yilda 36 ta yangi oliy o‘quv yurtlari tashkil etilib, institut va universitetlarimiz soni 116 taga yetkazildi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda AQSh, Buyuk Britaniya, Rossiya, Italiya, Janubiy Koreya, Hindiston, Singapur va boshqa davlatlar yetakchi oliy o‘quv yurtlarining 22 ta filiali faoliyat ko‘rsatmoqda.
Davlat ko‘magida jahonning ilg‘or ilmiy va ta’lim markazlarida yetuk mutaxassislar tayyorlash va malakasini oshirish tizimli asosda yo‘lga qo‘yildi. Bu jarayonlarga munosib hissa qo‘shib kelayotgan Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JAYKA) faoliyatini minnatdorlik bilan e’tirof etishni istar edim.
Yaponiya hukumatining tashabbusi - «Global-30» dasturi bo‘yicha Nagoya universitetining Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun mas’ul etib belgilangani g‘oyatda samarali bo‘lmoqda.
Biz Nagoya universitetining prezidenti, hurmatli Matsuo janoblarining yurtimizga bir necha marta tashrif buyurib, ilmiy hamkorligimizni rivojlantirish borasida qilayotgan katta xizmatlarini alohida qadrlaymiz. Ayniqsa, u kishining o‘tgan yili Nobel mukofoti sovrindori, professor Noyori janoblari bilan birgalikda O‘zbekistonga tashrifi mamlakatimiz ilmiy hayotida muhim voqea bo‘ldi.
Xabaringiz bor, Nagoya universitetining muhtaram prezidenti Matsuo janoblarining O‘zbekiston ilm-fani rivojiga munosib hissa qo‘shib kelayotganini e’tiborga olib, yaqinda Toshkent davlat texnika universiteti ilmiy kengashi u kishini ushbu universitetning faxriy rektorietib sayladi.
Yaponiyaning “Kadrlar tayyorlash” dasturi doirasida mamlakatimizning 300 dan ziyod yoshlari yurtingizda magistrlik va doktorlik ilmiy darajalarini olishga erishdilar.
O‘zbekiston - Yaponiya yoshlar innovatsiya markazi orqali ham o‘nlab yigit-qizlarimiz yapon universitetlarida malaka oshirmoqdalar.
Albatta, O‘zbekiston va Yaponiya hamkorligida amalga oshirilgan ishlarimiz e’tirofga sazovor. Ayni vaqtda hali bu borada ishga solinmagan imkoniyatlarimiz ham borligini ta’kidlash lozim. Shu munosabat bilan ayrim takliflarni bildirishga ijozat etgaysiz.
Birinchidan, Nagoya universitetining tashabbusi bilan muntazam o‘tkazib kelinayotgan Yaponiya - O‘zbekiston universitetlari rektorlari an’anaviy konferentsiyasi ilmiy hayotimizda katta rol o‘ynamoqda. Biz ushbu hamkorlikni yanada kengaytirish maqsadida ilmiy-akademik almashuvlar va texnologiyalar transferi bo‘yicha O‘zbek-Yapon qo‘shma fondini tashkil etishni taklif etamiz.
Mazkur fond o‘zaro ilmiy tadqiqotlarni, ikki mamlakat yosh olimlarining birgalikdagi ilmiy izlanishlarini moliyalashtirish, talabalar va professor-o‘qituvchilar almashuvi bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Ushbu fond faoliyati O‘zbekistonda ayni shunday yo‘nalishda ish olib borayotgan “El-yurt umidi” fondining mablag‘lari hisobidan moliyalashtiriladi.
Dastlabki qadamlar sifatida biz har yili Nagoya universitetining 15 nafar professor-o‘qituvchisini O‘zbekistonda aziz mehmonlar sifatida qabul qilishga tayyor ekanimizni bildiraman.
Ular o‘z fan yo‘nalishlari bo‘yicha mamlakatimiz oliy o‘quv yurtlarida ma’ruzalar o‘qib, amaliy mashg‘ulotlar, mahorat darslari o‘tkazib bersalar, biz nihoyatda minnatdor bo‘lardik. Ayni vaqtda ana shunday almashuvlar dasturi asosida har yili mamlakatingizning 50 nafar talaba-yoshlarini 15 kun davomida O‘zbekistonning tegishli oliy o‘quv yurtlarida kutib olishga tayyormiz. O‘ylaymanki, mana shu 50 nafar talabaning 50-60 foizi Nagoya universiteti talabalari bo‘lsa, ayni muddao bo‘lar edi.
Ishonchim komil, bunday loyihalar ikki tomonlama munosabatlarni yuqori bosqichga ko‘tarishga katta hissa qo‘shadi. Nega deganda, yoshlarimiz o‘rtasidagi aloqalar mustahkam bo‘lsa, do‘stlik va hamkorligimiz albatta samarali va bardavom bo‘ladi.
Ikkinchidan, Nagoya universiteti va O‘zbekiston Innovatsion rivojlanish vazirligi hamkorligida mamlakatimiz Fanlar akademiyasi qoshida nanotexnologiyalar asosida yangi materiallar yaratish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni taklif etaman.
Uchinchidan, o‘zbek-yapon arxeologlari bilan birgalikda yurtimiz hududida joylashgan buddaviylik tarixi va madaniyatiga oid arxeologik yodgorliklarni ilmiy o‘rganish ishlarini davom ettirishimiz zarur. Biz bu borada yaponiyalik do‘stlarimiz bilan birga, Termiz davlat universiteti qoshida O‘zbek-Yapon ilmiy markazini tashkil etishdan manfaatdormiz.
Hurmatli uchrashuv qatnashchilari!
Biz yaqinda O‘zbekistonning Yaponiyadagi elchixonasida ilm-fan va innovatsiyalar bo‘yicha maslahatchi-vakil lavozimini joriy etdik. Nega desangiz, men bu uchrashuvdan oldin hurmatli prezident Matsuo boshchiligidagi butun ilmiy jamoa, Nobel mukofoti laureatlari, prorektorlar, professorlar bilan ko‘rishganimda ko‘p-ko‘p masalalarni kelishib oldik. Mana shu masalalarni amalga oshirish bo‘yicha bizning maslahatchi-vakilimiz Nagoya universiteti bilan bevosita shug‘ullanadi. Aytish mumkinki, u O‘zbekiston Prezidentining Nagoya universitetidagi ishonchli vakili bo‘ladi.
Vaqt o‘tadi, bugungi tarixiy uchrashuvimiz natijalari ikki oliy o‘quv yurti - Nagoya universiteti va Toshkent davlat texnika universiteti o‘rtasidagi aloqalarga, eng asosiysi, O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi munosabatlarimizga katta ijobiy ta’sirini ko‘rsatadi, deb ishonaman.
O‘zbek xalqi Yaponiyaning qadimiy tarixi va boy madaniyatiga katta hurmat va qiziqish bilan qaraydi. Buning amaliy tasdig‘i sifatida yaqinda mamlakatimizda “Yaponiya konstitutsiyasi”, “Yapon she’riyati guldastasi”, “Markaziy Osiyo madaniy merosi Yaponiya to‘plamlarida”, “O‘zbekiston yaponiyalik qalbida” kabi bir qancha kitob va albomlar o‘zbek va yapon tillarida chop etildi.
Ijozatingiz bilan, ushbu nashrlarni Nagoya universiteti kutubxonasiga taqdim etmoqchiman. O‘ylaymanki, mana shu kitoblar sizning kutubxonangizdan joy olib, hamkorligimizni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Bugungi hamkorligimiz, bugungi bildirilgan fikrlar, katta-katta takliflarning natijasi sifatida ikki-uch yildan keyin tarjima qiladigan kitoblarimiz yanada ko‘payadi, deb istak bildiraman.
Men boya uchrashuv paytida hurmatli Matsuo janoblariga aytdim: “Endi sizning jamoangiz faqat Nagoyada emas, balki Toshkentda ham katta ilmiy jamoa hisoblanadi, o‘zbek olimlari, talabalari sizni rektor sifatida kutadi”, deb u kishini O‘zbekistonga tashrif buyurishga taklif qildim.
Muhtaram prezident Matsuo janoblari!
Hurmatli universitet ilmiy jamoasi!
So‘zimning yakunida menga va xalqimizga ko‘rsatgan yuksak hurmat va ehtiromingiz uchun o‘z nomimdan, delegatsiyamiz nomidan yana bir bor minnatdorchilik bildirib, barchangizni O‘zbekistonga taklif etaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на встрече в Университете Нагои
Позвольте выразить искреннюю благодарность президенту университета Нагои за теплые слова и добрые пожелания.
Думаю, высказанные здесь мнения о моем первом визите в вашу страну в качестве Президента, такое большое внимание и уважение, теплая атмосфера действительно создают надежную основу на пути укрепления отношений Японии и Узбекистана, достижения в будущем больших результатов.
Мы знаем, что университет Нагои является одним из самых авторитетных в мире центров науки и образования.
Считаю для себя большой честью быть удостоенным звания почетного доктора этого университета, который дал миру нобелевских лауреатов Рёжи Ноёри, Осаму Симомуру, Макото Кобаяси, Тосихиде Маскаву, Исаму Акасаки, Хироси Амано и других известных ученых.
Я глубоко признателен руководству и научному коллективу университета Нагои и воспринимаю это высокое звание прежде всего как проявление уважения к народу Узбекистана.
В качестве почетного доктора университета Нагои буду продвигать вопросы расширения сотрудничества научной общественности Узбекистана с этим прославленным вузом, обладающим огромным научным потенциалом, можно сказать, действовать, как его представитель.
В Японии есть поговорка: «Если бы не было крепости Нагои – не было бы и города Нагои». В этой связи я хотел бы добавить: «Без университета Нагои невозможно представить город Нагоя».
Как известно, отношения между нашими странами имеют многовековую историю. Это наглядно подтверждают раритеты с согдийскими надписями, хранящиеся в знаменитом музее города Нара.
Большой интерес у ученых Японии и других стран вызывают буддийский храм и около сорока статуй, найденных японским археологом, профессором Кюдзо Като на территории Узбекистана, в Дальверзинтепе, – первой столице древнего Кушанского царства.
Хочу подчеркнуть, что помимо схожих национальных традиций, нравственных ценностей народы Узбекистана и Японии объединяет и постоянное стремление к науке и познанию, достижению совершенства.
Думаю, вы хорошо знаете научное наследие великих предков нашего народа – ученых и мыслителей, в числе которых: создатель науки алгебры и понятия «алгоритм» Аль-Хорезми; первый, кому удалось рассчитать длину окружности и радиус Земли, – Аль-Беруни; внесший огромный вклад в развитие мировой медицинской науки Ибн Сино, известный во многих странах как Авиценна; создавший уникальную обсерваторию и астрономические таблицы с указанием точных координат 1018 звезд Мирзо Улугбек и другие.
Три года назад мы приняли Стратегию действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан. В рамках ее выполнения осуществляем последовательные реформы по обеспечению открытости и либерализации всех сфер жизни общества, модернизации страны.
Большое внимание в этом процессе уделяется эффективному использованию передового опыта развитых стран, особенно Японии. Ведь Япония – это наш испытанный временем стратегический партнер, отношения с которым развиваются на основе принципов взаимного доверия и уважения.
Сегодняшний визит мы рассматриваем как начало нового этапа в истории узбекско-японского взаимовыгодного и долгосрочного сотрудничества.
Япония постоянно поддерживает Узбекистан на международной арене и непосредственно содействует в развитии национальной экономики, реализации приоритетных социальных проектов.
Следует особо отметить, что в годы независимости более 5 тысяч представителей нашей молодежи прошли обучение в японских университетах и сегодня направляют полученные знания и навыки на развитие родного Узбекистана.
Как человек, долгие годы проработавший в системе высшего образования, я хорошо знаю, насколько почетен и вместе с тем ответственен труд в этой сфере.
Сотрудничество университета Нагои, где проходит наша встреча, и Узбекистана имеет более чем двадцатилетнюю историю. Мы высоко ценим, что ваш университет открыл в 2010 году представительство в Ташкенте. Особо радует, что к настоящему времени в этом высшем учебном заведении получили образование свыше 400 узбекистанских студентов и исследователей.
Мне приятно видеть среди участников нашей встречи и молодежь из Узбекистана, которая учится сегодня в Японии. В Узбекистане мы создадим для вас все условия и возможности, чтобы вы смогли реализовать свой потенциал и таланты.
Мне радостно смотреть в ваши глаза, я чувствую вашу уверенность в себе и убежден, что все вы действительно являетесь достойными сыновьями и дочерьми нашего родного Узбекистана. Самая главная ваша задача – хорошо учиться, дорожа своим временем, в совершенстве овладевать высокими технологиями, вносить вклад в дальнейшее укрепление дружбы и сотрудничества между Узбекистаном и Японией. Желаю всем вам новых успехов и удачи на этом пути.
Мы видим, что в эпоху глобализации многие развитые страны выбрали путь построения «информационного общества», «экономики знаний», «цифровой экономики».
В современном мире человеческий капитал, интеллектуальный потенциал, инновационные идеи, высокие технологии составляют фундаментальную основу ускоренного и устойчивого развития.
Благодаря сформировавшейся полвека назад, глубоко продуманной и базирующейся на достижениях научного прогресса «японской модели» сегодня ваша страна стала одним из ведущих государств практически во всех сферах.
Японская наука достигает впечатляющих результатов в таких областях, как искусственный интеллект, нанотехнологии, биотехнологии, робототехника, изучение космоса, ядерная медицина, «зеленая» энергетика.
Ярким подтверждением этого, в частности, служит тот факт, что ваша страна является родиной 28 нобелевских лауреатов.
Глубоко осознавая, что ключом к современному развитию служат именно наука и образование, мы возвели инвестирование в человеческий капитал в ранг государственной политики.
В прошлом году мы приняли Стратегию инновационного развития Узбекистана и поставили перед собой задачу войти в ряд передовых стран в сфере инноваций.
Сегодня молодежь составляет 60 процентов от всего 33-миллионного населения республики. Нашей приоритетной задачей является подготовка креативно мыслящих специалистов, обладающих высоким интеллектуальным потенциалом и глубокими знаниями в конкретных отраслях науки.
С этой целью мы за последние три года открыли 36 новых высших учебных заведений. Сегодня в стране насчитывается 116 институтов и университетов, в том числе действуют 22 филиала ведущих вузов США, Великобритании, России, Италии, Южной Кореи, Индии, Сингапура и других стран.
При поддержке государства на системной основе осуществляются подготовка и повышение квалификации специалистов в лучших научных и образовательных центрах мира.
Хочу с благодарностью отметить деятельность Японского агентства по международному сотрудничеству – ДЖАЙКА, которое вносит достойный вклад в этот процесс.
Особенно эффективной в этом плане является деятельность университета Нагои как ключевого партнера стран Центральной Азии в рамках выполнения инициированной правительством Японии программы «Глобал-30».
Мы высоко ценим огромные заслуги президента университета Нагои, уважаемого господина Мацуо, несколько раз посетившего нашу страну, в деле развития узбекско-японского научного сотрудничества.
Важным событием в научной жизни республики стал визит в Узбекистан в прошлом году господина Мацуо и лауреата Нобелевской премии господина Ноёри.
Как вам известно, недавно научный совет Ташкентского государственного технического университета, учитывая достойный вклад президента университета Нагои, господина Мацуо в развитие науки Узбекистана, избрал его своим почетным ректором.
В рамках японской программы «Подготовка кадров» более 300 молодых людей из нашей страны получили ученые степени магистра и доктора наук. Десятки наших молодых специалистов повышают квалификацию в японских университетах по линии Узбекско-Японского молодежного центра инноваций.
Результаты развития отношений Узбекистана и Японии в этой области, несомненно, заслуживают большого внимания. В то же время следует отметить, что в данном направлении у нас есть еще немало незадействованных возможностей. В связи с этим позвольте высказать ряд предложений.
Во-первых, в нашей научной жизни большую роль играет ставшая традиционной конференция ректоров университетов Японии и Узбекистана, проводимая по инициативе университета Нагои. С целью дальнейшего расширения сотрудничества мы предлагаем создать Узбекско-Японский фонд по научно-академическим обменам и трансферу технологий. Он послужит реализации совместных научных проектов и исследований молодых ученых, обмену студентами, профессорами и преподавателями двух стран.
Деятельность этого фонда будет финансироваться за счет средств нашего фонда «Эл-юрт умиди», который занимается аналогичными вопросами.
В качестве первого шага выражаем готовность ежегодно принимать в Узбекистане 15 профессоров и преподавателей университета Нагои. Мы будем благодарны, если они выступят с лекциями, проведут практические занятия и мастер-классы в вузах Узбекистана. Вместе с тем мы готовы ежегодно принимать 50 студентов из Японии на 15 дней в соответствующих вузах Узбекистана. Думаю, было бы хорошо, чтобы 50-60 процентов из них были студентами университета Нагои.
Уверен, что подобные проекты будут способствовать развитию двусторонних отношений. Ведь если будет крепнуть дружба между нашей молодежью, то дружба и сотрудничество между нашими странами станут еще более прочными и плодотворными.
Во-вторых, предлагаю запустить при Академии наук нашей страны совместные проекты по созданию новых материалов на основе нанотехнологий в сотрудничестве университета Нагои и Министерства инновационного развития Республики Узбекистан.
В-третьих, нам следует продолжить совместные исследования узбекских и японских археологов по изучению памятников истории буддизма и буддийской культуры, находящихся на территории нашей страны. В связи с этим мы заинтересованы в организации Узбекско-Японского научного центра при Термезском государственном университете.
Недавно мы ввели в посольстве Узбекистана в Японии должность советника-посланника по науке и инновациям. Он будет непосредственно заниматься развитием научно-технического сотрудничества между Узбекистаном и Японией, в том числе с университетом Нагои, а также реализацией поставленных сегодня важных задач.
Перед началом этого мероприятия мы встретились с уважаемым президентом Мацуо, возглавляемым им научным коллективом, лауреатами Нобелевской премии, проректорами, профессорами и достигли договоренностей по многим вопросам. Для того, чтобы их реализовать, наш советник-посланник будет непосредственно работать с вашим университетом. Можно сказать, что отныне в университете Нагои будет работать доверенное лицо Президента Узбекистана.
Уверен, что результаты нашей сегодняшней исторической встречи будут способствовать укреплению связей не только между двумя вузами – университетом Нагои и Ташкентским государственным техническим университетом, но и, самое главное, между Узбекистаном и Японией.
Народ Узбекистана с большим уважением и интересом относится к древней истории и богатой культуре Японии.
Недавно у нас в стране был издан целый ряд книг и альбомов на узбекском и японском языках – «Конституция Японии», «Букет японской поэзии», «Культурное наследие Центральной Азии в собраниях Японии», «Узбекистан в сердце японца» и других.
Разрешите мне передать эти издания в дар библиотеке университета Нагои. Думаю, они займут достойное место в вашей библиотеке и послужат дальнейшему укреплению нашего взаимодействия. В результате сотрудничества, на основе выдвинутых здесь мнений и предложений через два-три года количество переведенных нами книг будет только расти. В ходе встречи я пригласил господина Мацуо в Узбекистан и сказал ему: «Теперь Вы возглавляете большое научное сообщество не только в Нагои, но и в Ташкенте, узбекские ученые и студенты нашего университета будут принимать Вас как ректора».
Уважаемый президент господин Мацуо!
Уважаемая научная общественность университета!
В завершение вновь от всей души благодарю всех вас от своего имени и от имени нашей делегации за проявленное высокое уважение ко мне и нашему народу и приглашаю всех вас в Узбекистан.