Atom energetikasi bo‘yicha Xalqaro agentlik o‘zbekiston uchun to‘rtta loyihani tasdiqladi
O‘zbekistonda atom energiyasidan foydalanishning milliy siyosatini va strategik yo‘nalishlarini tayyorlash hamda amalga oshirishga mas’ul bo‘lgan “O‘zatom” agentligi Xalqaro Atom Energiyasi Agentligi (MAGATE) Boshqaruv Kengashi tomonidan to‘rtta loyiha tasdiqlaganini e’lon qiladi.
Kelishuv O‘zbekiston va MAGATE o‘rtasidagi Texnik hamkorlik dasturi (keyingi o‘rinlarda "Dastur" deb yuritiladi) doirasida amalga oshirilgan bo‘lib, ular texnik imkoniyatlarni va inson resurslarini oshirish, yadroviy infratuzilmani rivojlantirish, O‘zbekistonda atom energiyasidan tinch foydalanish sharoitida yadro/radiatsion xavfsizlikni kuchaytirishga yo‘naltirilgan.
O‘zbekistonda loyiha ijrochilari quyidagilar hisoblanadi:
•      «O‘zatom»;
•      Sanoat xavfsizligi davlat qo‘mitasi;
•      Yadro fizikasi instituti;
•      O‘zbekiston milliy universiteti;
•      Samarqand davlat universiteti;
•      Toshkent shahar onkologiya dispanseri.
Dastur O‘zbekistondagi yadroviy ob'yektlarni ekspluatatsiya qilishda yadroviy va radiatsion xavfsizlikni kuchaytirish, tibbiyotda va iqtisodiyotning boshqa sohalarida zamonaviy yadro texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy etish, shuningdek, yadro energetikasi to‘g‘risidagi bilimlarni tarqatishni o‘z ichiga oladi.
O‘zbekiston 2019 yil davomida Atom energiyasi dasturini amalga oshirish bo‘yicha MAGATE bilan yaqindan ish olib bordi va erishilgan kelishuvlar O‘zbekistonning yadro energetikasini muvofiqlashtirish bo‘yicha xalqaro organ bilan aloqalarini chuqurlashtirish va mustahkamlashga imkon berdi.
“O‘zatom” me’yoriy hujjatlarni ishlab chiqish borasida MAGATE bilan yanada yaqin hamkorlik qilishga umid qilmoqda. “O‘zatom” boshqaruv organi qanchalik kuchli bo‘lsa, dastur shunchalik xavfsiz va muvaffaqiyatli bo‘ladi deb hisoblaydi.
Energetika vazirining birinchi o‘rinbosari va “O‘zatom” agentligi Bosh direktori Jo‘rabek Mirzamahmudov bu haqda shunday dedi:
“Biz o‘z yadro energetika dasturimizni amalga oshirish yo‘lida MAGATE bilan yonma-yon bormoqdamiz. Eng yuqori darajadagi xavfsizlikni ta’minlash bilan birga O‘zbekistondagi yadro energetikasi va yadro texnologiyalari sohasidagi bilimlarni takomillashtirish bizning ustuvor vazifalarimizdir.
Biz erishilgan kelishuvlar uchun MAGATEdan juda minnatdormiz va bizni qo‘llab-quvvatlagani hamda hamkorlik qilayotgani uchun minnatdormiz. Biz keyingi tavsiyalar va ruxsatlarni olishga umid qilamiz”.

Международное агентство по атомной энергии утвердило четыре проекта для Узбекистана
Агентство «Узатом», ответственное за подготовку и реализацию национальной политики и стратегических направлений использования атомной энергии в Узбекистане, объявляет об утверждении четырех проектов Советом управляющих Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ).
Согласования были получены в рамках Программы технического сотрудничества (далее по тексту именуемой «Программой») между Узбекистаном и МАГАТЭ и направлены на наращивание технического потенциала и человеческих ресурсов, развитие ядерной инфраструктуры, укрепление ядерной/радиационной безопасности в контексте мирного использования атомной энергии в Узбекистане.
Исполнителями проектов В Узбекистане являются:
·        «Узатом»;
·        Государственный комитет промышленной безопасности;
·        Институт ядерной физики;
·        Национальный университет Узбекистана;
·        Самаркандский государственный университет; и
·        Ташкентский городской онкологический диспансер
Программа предусматривает укрепление ядерной и радиационной безопасности при эксплуатации объектов использования ядерной энергии в Узбекистане, разработку и внедрение современных ядерных технологий в медицине и других отраслях экономики, а также распространение знаний о ядерной энергии.
В течение 2019 года Узбекистан тесно сотрудничал с МАГАТЭ касательно реализации своей программы атомной энергетики, и полученные согласования позволили углубить и укрепить отношения Узбекистана с международным регулирующим органом по вопросам атомной энергетики.
«Узатом» рассчитывает на более тесное сотрудничество с МАГАТЭ в области разработки нормативных актов. «Узатом» исходит из того, что чем сильнее регулирующий орган, тем безопаснее и успешнее будет реализовываться программа.
Первый заместитель министра энергетики и генеральный директор «Узатома» Джурабек Мирзамахмудов сообщил:
«Мы стоим плечом к плечу с МАГАТЭ на пути реализации всей нашей программы ядерной энергетики. Наши приоритеты – это совершенствование знаний в области ядерной энергетики и ядерных технологий Узбекистана при сохранении самого высокого уровня безопасности. Мы очень признательны за полученные согласования и благодарим МАГАТЭ за сотрудничество и поддержку. Мы с нетерпением ожидаем получения дальнейших рекомендаций и разрешений.»