OTB davlat-xususiy sheriklik yordamida maktablar infratuzilmasini yaxshilashga ko‘mak beradi
Xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov va Osiyo taraqqiyot banki (OTB)ning O‘zbekistondagi doimiy vakolatxonasi direktori o‘rinbosari Enriko Pinali Toshkent shahrining Sergeli tumanidagi umumiy o‘rta ta’lim maktablari qurilishi va rekonstruktsiyasiga ko‘mak berish uchun davlat-xususiy sheriklik masalalari bo‘yicha maslahat xizmatlarini ko‘rsatishga oid shartnomani imzoladi.
Loyihaning asosiy maqsadi - Toshkent shahrining Sergeli tumanida yettita yangi umumiy o‘rta ta’lim maktablarini qurish, oltita maktabni ta’mirlash va bitta maktabni rekonstruktsiya qilishdan iborat.
-OTB O‘zbekistonda amalga oshiriladigan davlat-xususiy sheriklik loyihasini qo‘llab-quvvatlashdan mamnun, - deydi Enriko Pinali. - OTB mazkur kelishuv bo‘yicha maslahatchi sifatida Xalq ta’limi vazirligiga xususiy hamkor tanlashda ko‘mak beradi. Xususiy hamkor binolarni boshqaradi, davlat sektori esa ta’lim xizmatlarini ko‘rsatadi.
Ta’lim xizmatlari sifatini oshirish hamda ta’lim muassasalarida o‘quv muhitini modernizatsiya qilish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi hukumati oldiga ulkan maqsad qo‘yildi. Shuningdek, u ta’lim muassasalarini qurish, rekonstruktsiya qilish va ta’mirlash, kompyuter, o‘quv qurollari bilan jihozlash, kasb-hunar ta’limi ish beruvchilar ehtiyojlariga javob berishini ta’minlash orqali ta’lim muassasalarini mustahkamlash bo‘yicha maqsadli chora-tadbirlarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
OTB maslahat xizmatlari xususiy sektor oldiga aniq maqsadlar qo‘ygan holda Toshkent shahridagi umumta’lim maktablarni qurish va rekonstruktsiya qilishda xususiy sektorning qanday ishtirok etishini namoyish etishga yordam beradi. Xususiy sheriklar, shuningdek, uzoq muddatli istiqbolda qurilish ishlarining yuqori standartlarini ta’minlashga hamda sohani qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shimcha investitsiyalar va xalqaro tajribalarni jalb etishga yordam beradi. OTB, o‘z navbatida, ushbu pilot loyihani ta’minlash uchun maktablar uchun namunaviy shartnomalarni ishlab chiqadi.
O‘zbekiston 1995-yilda OTBga a’zo bo‘lganidan buyon bank umumiy qiymati 8,6 milliard AQSh dollariga teng 78 ta kredit, jumladan 225 million dollarlik xususiy sektorga ikkita kredit ajratdi. Shuningdek, OTB 6 million dollarlik kapital qo‘yilmalar, 218 million dollarlik kafolatlar va 97,7 million dollarlik texnik yordam grantlari ajratdi.
Joriy yilda OTB bog‘dorchilik va chorvachilik sohasini rivojlantirish, temiryo‘l transporti samaradorligini oshirish, ichimlik suvi bilan ta’minlash, shahar infratuzilmasi loyihalari samaradorligini oshirish, iqtisodiy boshqaruvni yaxshilash va davlat tomonidan qurilayotgan uy-joy dasturlarini isloh qilishda hukumatga ko‘maklashish va oilalarni arzon ipoteka mahsulotlari bilan ta’minlash uchun umumiy qiymati 1.1 mlrd. AQSh dollari ajratdi.
OTB gullab-yashnagan, barqaror rivojlangan Osiyo-Tinch okeani mintaqasini yaratish hamda ekstremal qashshoqlikni tugatishda davom etmoqda. 2018 yilda OTB umumiy qiymati 21,6 milliard dollarga teng yangi kredit va grantlar ajratdi.
OTB 1966-yilda tashkil etilgan bo‘lib, unga 68 mamlakat a’zo bo‘lgan. Ularning 49 tasi mintaqada joylashgan.

АБР содействует Узбекистану в улучшении общеобразовательных школ посредством государственно-частного партнерства
Министр народного образования г-н Шерзод Шерматов и заместитель директора Постоянного представительства АБР в Узбекистане г-н Энрико Пинали подписали соглашение об оказании консультационных услуг по государственно-частному партнерству (ГЧП) для содействия в строительстве и реконструкции общеобразовательных школ в Сергелийском районе г. Ташкента.
Целью проекта является строительство семи общеобразовательных школ, ремонт шести общеобразовательных школ и реконструкция одной общеобразовательной школы в Сергелийском районе г. Ташкента.
«АБР очень рад поддержать этот проект ГЧП в Узбекистане», – сказал г-н Энрико Пинали. «АБР выступит в качестве консультанта по сделкам для Министерства народного образования и окажет содействие при выборе частного партнера, который поможет в управлении и содержании объектов, в то время как образовательные услуги будут предоставляться государственным сектором».
Правительство Республики Узбекистан поставило перед собой амбициозную цель по улучшению качества образовательных услуг и модернизации учебной среды в образовательных учреждениях. Оно также намерено реализовать целенаправленные меры по укреплению образовательных учреждений путем строительства, реконструкции и ремонта образовательных учреждений, их оснащения современным оборудованием, в том числе компьютерами и учебными пособиями, и обеспечения соответствия профессионального обучения потребностям работодателей.
Консультационные услуги АБР помогут продемонстрировать, каким образом частный сектор сможет участвовать в строительстве и реконструкции общеобразовательных школ в городе Ташкенте с установлением строгих целевых показателей для частного оператора. Частные партнеры также могут содействовать в обеспечении высоких стандартов эксплуатации зданий в долгосрочной перспектике, а также привлечении дополнительных инвестиций и международного опыта для поддержки сектора. АБР, в свою очередь, разработает образцы контрактов для проектов общеобразовательных школ, чтобы обеспечить репликацию данного пилотного проекта, при заинтересованности правительства.
С момента вступления Узбекистана в АБР в 1995 году, банк выделил 78 займов на общую сумму 8.6 млрд. долл. США, в том числе два займа для частного сектора на общую сумму 225 млн. долл. США. АБР также предоставил 6 млн. долл. США в виде инвестиций в акционерный капитал, 218 млн. долл. США в виде гарантий и 97.7 млн. долл. США в виде грантов технического содействия. В 2019 году на сегодняшний день, АБР выделил семь займов на общую сумму 1.1 млрд. долл. США для развития инфраструктуры для цепочки добавленной стоимости в секторе плодоовощеводства и развития цепочки добавленной стоимости в секторе животноводства, повышения эффективности железнодорожного транспорта, улучшения доступа к питьевой воде, повышения эффективности реализации проектов в сфере городской инфраструктуры, улучшения экономического управления и помощи правительству в реформировании государственных программ жилищного финансирования и обеспечении семей более доступными ипотечными продуктами.
АБР привержен достижению процветающего, всеобъемлющего и устойчивого Азиатско-Тихоокеанского региона, продолжая при этом усилия по искоренению крайней нищеты. В 2018 году, АБР выделил новые займы и гранты на общую сумму 21,6 млрд. долл. США. АБР основан в 1966 году, его членами являются 68 стран, 49 из которых находятся в регионе.