Tojikistonlik hamkasblarimiz soliq siyosati va soliq ma'muriyatchiligi sohasida olib borilayotgan islohotlar bilan tanishdilar
2019-12-16 | Iqtisodiyot
Soliq siyosati va soliq ma'muriyati sohasida olib borilayotgan islohotlar bilan tanishish uchun Tojikiston Respublikasi delegatsiyasi 4 kunlik tashrif bilan Toshkentga keldi.
Tashrif davomida hamkasblar islohotlar va erishilgan natijalar bilan tanishdilar. Xususan, jismoniy shaxslarning daromadlariga soliqning tekis shkalasi joriy etilishi, yagona ijtimoiy to'lovning pasayishi ularning soni va ish haqi fondini legallashtirishga ijobiy ta'sir ko'rsatgani ta'kidlandi.
Muhokama chog'ida qo'shimcha qiymat solig'ini ma'muriylashtirishga alohida e'tibor qaratildi. Hamkasblar "insofsiz" soliq to'lovchilarni aniqlash bo'yicha tajribalari bilan o'rtoqlashdilar va almashdilar.
Shuningdek, Soliq kodeksining yangi tahriri hamkasblariga taqdim etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar soliq siyosati va soliq ma'muriyati sohasida o'zaro manfaatli ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirishdi.

Коллеги из Таджикистана ознакомились с проводимыми реформами в области налоговой политики и налогового администрирования
2019-12-16 | Экономика
В Ташкент с 4-х дневным визитом прибыла делегация Республики Таджикистан для ознакомления с проводимыми реформами в области налоговой политике и налогового администрирования.
В ходе визита коллег ознакомили с проведенными реформами и достигнутыми результатами. В частности, было отмечено, что введение плоской шкалы налога на доходы физических лиц, снижение единого социального платежа положительно повлияло на легализацию численности и фонда оплаты труда.
При обсуждениях особое внимание было уделено вопросам администрирования налога на добавленную стоимость. Коллеги обсуждали и делились опытом по выявлению «недобросовестных» налогоплательщиков.
Также коллегам был презентован проект Налогового кодекса в новой редакции.
В завершении встречи стороны выразили заинтересованность в продолжении взаимовыгодного двустороннего сотрудничества в области налоговой политики и налогового администрирования.