Tojikistonlik hamkasblarimiz soliq siyosati va soliq ma'muriyatchiligi sohasida olib borilayotgan islohotlar bilan tanishdilar
2019-12-16 | Iqtisodiyot
Soliq siyosati va soliq ma'muriyati sohasida olib borilayotgan islohotlar bilan tanishish uchun Tojikiston Respublikasi delegatsiyasi 4 kunlik tashrif bilan Toshkentga keldi.
Tashrif davomida hamkasblar islohotlar va erishilgan natijalar bilan tanishdilar. Xususan, jismoniy shaxslarning daromadlariga soliqning tekis shkalasi joriy etilishi, yagona ijtimoiy to'lovning pasayishi ularning soni va ish haqi fondini legallashtirishga ijobiy ta'sir ko'rsatgani ta'kidlandi.
Muhokama chog'ida qo'shimcha qiymat solig'ini ma'muriylashtirishga alohida e'tibor qaratildi. Hamkasblar "insofsiz" soliq to'lovchilarni aniqlash bo'yicha tajribalari bilan o'rtoqlashdilar va almashdilar.
Shuningdek, Soliq kodeksining yangi tahriri hamkasblariga taqdim etildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar soliq siyosati va soliq ma'muriyati sohasida o'zaro manfaatli ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirishdan manfaatdor ekanliklarini bildirishdi.

Colleagues from Tajikistan familiarized with ongoing reforms in the field of tax policy and tax administration
2019-12-16 | Economics
A delegation of the Republic of Tajikistan arrived in Tashkent with a 4-day visit were introduced to the ongoing reforms in the field of tax policy and tax administration.
During the visit, colleagues were introduced to the reforms and the results achieved. In particular, it was noted that the introduction of a flat scale of tax on personal income, a decrease in unified social payment had a positive impact on legalization of the number and wage fund.
In the course of the discussions, special attention was paid to the administration of value added tax. Colleagues discussed and shared their experiences in identifying “unscrupulous” taxpayers.
Also, a new edition of the draft Tax Code was presented.
At the end of the meeting, the parties expressed interest in continuing mutually beneficial bilateral cooperation in the field of tax policy and tax administration.