Oʻzbekistondagi BMTTD YuNFPA bilan birgalikda, Yaponiya hukumatining moliyaviy koʻmagida Orolboʻyi mintaqasi uchun yangi Qoʻshma dasturni ishga tushirmoqda.
2019-12-03 | Ekologiya
Oʻzbekistondagi BMT Taraqqiyot Dasturi, BMTning Aholishunoslik sohasidagi jamgʻarmasi, Oʻzbekiston hukumati bilan birgalikda Yaponiya hukumatining moliya koʻmagida amalga oshiriladigan “Orolboʻyi hududidagi aholining iqtisodiy, ekologik hamda sog’liqni saqlash masalalaridagi zaifliklarini bartaraf etish orqali turmush barqarorligini mustahkamlash” yangi Qoʻshma dasturini ishga tushirish marosimini oʻtkazdi.
Qoraqalpogʻiston Oʻzbekistonning butun hududining 37 foizini egallab turibdi, uning aholisi mamlakat aholisining umumiy sonini 5,5 foizini, Yalpi ichki mahsulotdagi ulushi esa 3,5 foizni tashkil etadi. Orol dengizini qurishi Qoraqalpogʻiston inqirozning markazida boʻlgan mintaqada qator insoniy, ekologik, ijtimoiy-iqtisodiy va demografik muammolarni keltirib chiqardi. Iqlim vaziyati qurgʻoqchilikni tez-tez yuzaga kelishiga sababchi boʻlayotgan iqlim oʻzgarishi tufayli ogʻirlashmoqda. Aholining farovonligi xavf ostida qoldi, natijada u inson xavfsizligi sohasida koʻplab muammolarni yuzaga kelishiga sabab boʻldi.
Qoʻshma dasturni ishga tushirish marosimida soʻzga chiqqan BMTTDning Oʻzbekistondagi doimiy vakili Matilda Dimovska xonim qayd etganidek: “Orol dengizi inqirozi va uning oqibatlari nafaqat Oʻzbekistonga, balki Markaziy Osiyoning butun mintaqasiga taʼsir koʻrsatmoqda. Aniq boʻlib turgan narsa haqida koʻp soʻzlashni hojati yoʻq - Orolboʻyidagi fojiadan aziyat chekkan odamlarga yordam berish uchun barcha sheriklarni, ham hukumat, ham xalqaro hamjamiyatning kelishilgan saʼy-harakatlari zarurdir”.
Oʻz navbatida, Yaponiyaning Oʻzbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi janob Yoshinori Fudjiyama taʼkidlaganidek: “Mazkur dastur doirasida 50 ming nafarga yaqin xotin-qiz onkologik kasalliklarni aniqlash boʻyicha tibbiy tekshiruvlardan oʻtkaziladi, 15,000 nafar qishloq aholisi yaxshilangan tibbiy xizmatlardan foydalanadi, 1200 nafar oʻquvchi uchun taʼlim sharoitlari takomillashtiriladi. Ushbu dastur Qoraqalpogʻistonda ijtimoiy va iqtisodiy rivojlanishga koʻmak beradi, sogʻliqni saqlash tizimini, tegishli infratuzilmani takomillashtirishga koʻmak beradi va mahalliy hamjamiyatlar uchun daromad olish imkoniyatlarini kengaytiradi”.
Yangi Qoʻshma dastur ikki yilga moʻljallangan va Qoraqalpogʻistonning 9ta shimoliy tumanida ikki muhim yoʻnalishda amalga oshiriladi:
Shuni alohida qayd etish lozimki, Qoʻshma dastur Orolboʻyi hududi uchun inson xavfsizligi boʻyicha Koʻpsheriklik trast fondi Strategiyasi doirasida ishlab chiqilgan. Unda Davlatning 2017-2021 yillarda Orolboʻyi mintaqasini rivojlantirish boʻyicha Davlat dasturida belgilab berilgan ustuvorliklar va vazifalar oʻz aksini topgan.
Qoʻshma dastur doirasidagi muhim tadbirlar Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Vazirlar Kengashi, Oʻzbekiston va Qoraqalpogʻistonning Sogʻliqni saqlash vazirliklari, Oʻzbekiston Xotin-qizlar qoʻmitasi, hamda xalqaro donorlik tashkilotlari bilan keng hamkorlikda amalga oshiriladi.

ПРООН в Узбекистане совместно с ЮНФПА при поддержке Правительства Японии запускают новую Совместную программу для региона Приаралья
2019-12-03 | Экология
Программа развития ООН в Узбекистане, Фонд ООН в области народонаселения совместно с правительством Узбекистана провели церемонию запуска новой Совместной программы «Укрепление потенциала жизнеустойчивости местных сообществ в регионе Приаралья к экологическим, экономическим уязвимостям, а также в вопросах здоровья населения», которая будет осуществляться при финансовой поддержке правительства Японии.
Каракалпакстан занимает 37 % от всей территории Узбекистана, его население составляет 5,5% от общей численности населения страны, а доля в ВВП - 3,5%. Высыхание Аральского моря вызвало целый ряд человеческих, экологических, социально-экономических и демографических проблем в прилегающих территориях, где Каракалпакстан находится в эпицентре данного кризиса. Климатическая ситуация усугубляется процессами изменения климата, что провоцирует частые возникновения засухи. Под угрозой оказалось благосостояние местного населения, что стало причиной многочисленных проблем в сфере обеспечения человеческой безопасности.
Выступая на церемонии запуска Совместной программы, Постоянный Представитель ПРООН в Узбекистане г-жа Матильда Димовска отметила, что «Кризис Аральского моря, и его последствия затрагивают не только Узбекистан, но и весь регион Центральной Азии. Нет нужды говорить очевидное - необходимы согласованные усилия всех партнеров, как правительства, так и международного сообщества, чтобы помочь людям, пострадавшим от катастрофы в Приаралье».
В свою очередь, Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в Узбекистане г-н Ёщинори Фуджияма подчеркнул, что «В рамках этой программы около 50,000 женщин пройдут медицинское обследование по выявлению онкологических заболеваний, 15,000 сельских жителей получат доступ к улучшенным медицинским услугам, будут усовершенствованы условия образования для 1,200 школьников. Данная программа будет способствовать социальному и экономическому развитию в Каракалпакстане, окажет содействие в совершенствовании системы здравоохранения, соответствующей инфраструктуры и расширит возможности получения дохода для местных сообществ».
Новая Совместная программа расчитана на два года и будет осуществляться в 9 северных районах Каракалпакстана по двум ключевым направлениям:
1. Улучшение качества медицинского обслуживания в отдаленных сельских местностях путем укрепления их технической и институциональной базы для оказания услуг по защите здоровья матери и ребенка, репродуктивному здоровью и применению превентивных мер;
2. Содействие в запуске инклюзивных бизнес инициатив для создания источников дохода, новых рабочих мест, а также улучшения доступа к базовым социальным услугам включая доступ к питьевой воде.
Важно отметить, что Совместная программа разработана в рамках Стратегии Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья. В ней отражены основные приоритеты и задачи, указанные в Государственной Программе по развитию региона Приаралья на 2017-2021 годы.
Ключевые мероприятия в рамках Совместной программы будут реализованы в тесном сотрудничестве с Министерством экономики и промышленности, Советом Министров Республики Каракалпакстан, Министерствами здравоохранения Узбекистана и Каракалпакстана, Комитетом женщин Узбекистана, а также с международными донорскими организациями.