2021-yilgacha tez yordam tizimi xalqaro standartlarga javob beradigan, zamonaviy avtomobillarga to‘liq o‘tadi
2019-11-29 | Sog‘liqni saqlash
O‘tgan qisqa vaqt mobaynida shoshilinch va tez tibbiy yordam ko‘rsatish xizmati tobora zamonaviylashib borayapti. Keyingi yillarda tez yordamning ham maxsus sanitar avtotransport parki yangilandi. Bugungi kunda tizimda ikki yarim mingga yaqin “Nissan “Hunday”, “Toyota” rusumli va boshqa zamonaviy tez yordam mashinalari aholiga xizmat ko‘rsatmoqda.
Ayni paytda tez yordam avtoparkini yanada zamonaviylashtirish ishlari tizimli davom etmoqda.
2021-yilgacha “Damas” avtomashinalaridan to‘liq voz kechilib, xalqaro andazalar darajasida jihozlangan zamonaviy tibbiy yordam mashinalariga o‘tiladi. 2019-yil yakuniga qadar barcha tez yordam mashinalarida qulay aloqani, chaqiriqlar uchun mashinani tezkor yo‘naltirishni ta’minlovchi GPS tizimini to‘liq yo‘lga qo‘yish belgilangan.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida Sog‘liqni saqlash vazirligi tashabbusi bilan aholiga shoshilinch va tez tibbiy yordam ko‘rsatishning bugungi holati, yutuqlar va muammolarga bag‘ishlab tashkil etilgan matbuot anjumanida qayd etildi.
Unda ta’kidlanganidek, so‘nggi uch yil mobaynida tibbiyotning ushbu yo‘nalishini rivojlantirish bo‘yicha tub islohotlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, shoshilinch tibbiy yordam tizimida diagnostika va davolash ishlari ham jahon tibbiyoti bilan hamqadam rivojlanmoqda. Shoshilinch tibbiy yordam shifoxonalarida suyak sinishi va jarohatlarida yangicha jarrohlik va endoprotezlash amaliyotlari, asab va yurak qon-tomir tizimi kasalliklarida yangicha operatsiyalar, oshqozon-ichak kasalliklarida yuqori texnologiyali amaliyotlar va boshqa ilmiy-amaliy yangiliklar inson salomatligini asrash va nogironlikning oldini olishda muhim samaralar bermoqda. Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazida transplantologiya bo‘limi tashkil etilib, hozirgi kungacha 80 dan ortiq buyrak transplantatsiyasi amaliyoti bajarildi.
Keng qamrovli islohotlar natijasida aholining tez tibbiy yordam xizmatiga bo‘lgan ishonchi ortmoqda, murojaatlar yil sayin oshib borayapti. Masalan, taqqoslash uchun aytadigan bo‘lsak, 2016-yilda chaqiriqlar soni 7,2 millionni tashkil qilgan bo‘lsa, joriy yilning o‘tgan davrida esa murojaatlar soni to‘qqiz milliondan oshgan.
Shu bilan birga, shoshilinch tibbiy yordam xizmatining statsionar muassasalariga ham murojaatlar ko‘paymoqda. Jumladan, 2017-2019-yillarda ushbu shifo maskanlariga 7,5 milliondan ziyod bemor murojaat qilgan. Ulardan 2,5 million nafari statsionar, 5 milliondan ortig‘i esa ambulator tibbiy yordamdan bahramand bo‘lgangan. Statsionarda davolangan bemorlarning 500 mingdan ortig‘iga yuqori texnologiyali xirurgik amaliyotlar bajarilgan.
Qolaversa, shoshilinch yordam ko‘rsatish xizmatlari tizimida sall-markazlar tashkil etilib, u yerda shifokorlar faoliyat yuritishi, “tez yordam” mashinalari GPS-moslamalari bilan jihozlanishi xalqimizning salomatligini muhofazalashda muhim omil bo‘lmoqda.

До 2021 года «Скорая помощь» полностью перейдет на современные машины, оснащенные на уровне международных стандартов
2019-11-29 | Здравоохранение
За прошедший короткий период служба скорой медицинской помощи тоже становится более современным. За последние годы в системе обновлен парк специального санитарного автотранспорта. Сегодня население обслуживает около 2,5 тысяч современных машин «скорой помощи» марки «Damas», «Hunday», «Toyotta». Теперь в нашей стране на 13 тысяч населения приходится одна машина «скорой помощи».
В данное время системно продолжается работа по осовремениванию автопарка «скорой помощи». До 2021 года полностью откажутся от автомашин «Дамас» и перейдут на современные машины скорой помощи, оснащенные на уровне международных стандартов. До конца 2019 года определено полностью наладить во всех машинах «скорой помощи» удобную связь и GPS-систему, обеспечивающую быстрое направление машин по вызовам.
Об этом говорилось на пресс-конференции, посвященной сегодняшнему состоянию, достижениям и проблемам службы экстренной и скорой медицинской помощи и проведенной Министерством здравоохранения в Агентстве информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан.
Как было отмечено на пресс-конференции, за последние три года, как и в разных направлениях медицины, реализуются коренные реформы по развитию и этой сферы. В частности, работа по диагностике и лечению развивается в ногу с мировой медициной. Сегодня в больницах экстренной медицинской помощи применяются новые хирургические методы и практики эндопротезирования при переломах и повреждениях костей, новые операции при заболеваниях нервной и сердечно-сосудистой систем, высокотехнологичные операции при желудочно-кишечных заболеваниях и другие научно-практические новшества, приносящие важные результаты в области охраны здоровья граждан и предотврашения их инвалидности. Внедрение в нашу медицину операций по трансплантации создает большие возможности для достижения еще более важных результатов в этой области. В Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи организовано отделение трансплантологии, налажены операции по пересадке почки от родственных доноров. В частности, до сегодняшнего дня выполнено более 80 таких операций.
В результате широкомасштабных реформ повышается доверие населения к скорой медицинской помощи, с каждым годом растет количество вызовов. К примеру, если говорить для сравнения, в 2016 году число вызовов составляло 7,2 млн., в 2017 году — 8,7 млн., в 2018 году — достигло до 9,8 млн. А за десять месяцев нынешнего года количество вызовов превысило 9 миллионов.
Вместе с этим, увеличивается число вызовов и в стационарные учреждения экстренной медицинской помощи. В частности, в 2017-2019 годах в эти лечебные учреждения обратилось более 7,5 млн. пациентов. Из них 2,5 млн. пользовались медицинской услугой стационарно, а более 5,0 млн. — амбулаторно. Свыше 500 тысячи больным, лечашимся стационарно, выполнены высокотехнологичные хирургические операции.
Было также отмечено, что в системе службы оказания экстренной медицинской помощи организованы сall-центры, где налажена работа врачей, машины «скорой помощи» оснащены GPS-устройствами, что становится важным фактором улучшения качества оказываемой медпомощи.