O`zbekiston BMTning savdo va rivojlanish bo`yicha 12-konferensiyasida
2019 yilning 18 noyabr kuni Shveysariyaning Jeneva shahrida Birlashgan Millatlar Tashkilotining Savdo va rivojlanish bo'yicha 12-konferentsiyasi (UNCTAD) ochildi.
Konferensiyada rivojlanayotgan mamlakatlardagi qarz inqirozi, qarzlar shaffofligining imkoniyatlari va cheklashlari, uzoq muddatli qarz siyosati, qarzni boshqarish va qarzlarni boshqarishni kuchaytirish uchun xalqaro yordam kabi mavzular Xalqaro valyuta jamg`armasi, Jahon banki, Yevropa Ittifoqi, YuNCTAD, Yevroosiyo iqtisodiy hamjamiyati va boshqa xalqaro tashkilotlar ekspertlari va mamlakatlarning vakillari ishtirokida muhokama qilindi.
Tadbir doirasidagi o’tkazilgan muhokama va taqdimotlarda O’zbekiston Respublikasining Moliya vazirligi nomidan Davlat tashqi va ichki qarzi departamenti direktori Jasur Karshibayev ishtirok etdi.
Ma`lumot uchun: 1964 yilda doimiy hukumatlararo tuzilma sifatida tashkil etilgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Savdo va rivojlanish bo'yicha konferentsiyasi (YuNKTAD) savdo va rivojlanish masalalari bo'yicha BMT Bosh assambleyasining muhim organi bo`lib xar 2 yilda 1 marta 20-chi dekabrgacha konferensiya o`tkazadi.
YuNKTAD rivojlanish, savdo, moliya, texnologiya, investitsiyalar va barqaror rivojlanish masalalari bilan shug'ullanadigan markaz rolini o'ynaydi. Uning asosiy maqsadi savdo va sarmoyalar orqali rivojlanayotgan va global iqtisodiyotga o'tish davri iqtisodiyotiga ega bo'lgan mamlakatlarning integratsiyasini ta'minlashdir. O'z maqsadlariga erishish uchun YuNCTAD tadqiqot va siyosat tahlili, hukumatlararo uchrashuvlar, texnik hamkorlik va fuqarolik jamiyati va biznes sektori bilan o'zaro hamkorlikni amalga oshiradi.
Konferensiya doirasida davlat qarzini boshqarish va moliyaviy tahlil tizimi (DMFAS) bo`yicha maslahat guruhining yig`ilishi bo`lib o`tdi. Yig`ilishda qarzni boshqarish, shaffoflikni ta’minlash va bu boradagi islohotlar bo`yicha 3 ta davlat, shu jumladan O’zbekiston Respublikasining taqdimoti o`tkazildi.
O`zbekiston Respublikasida Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligidagi qisqa muddatda ochiqlik va samarali iqtisodiyotni yaratish bo`yicha amalga oshirilayotgan islohotlarning natijalari Xalqaro ekspertlar tomonidan ijobiy baholandi. Xususan, valyuta bozorini, tashqi savdo, narxlarni liberallashtirish borasidagi yutuqlar, xalqaro suveren kredit reytingi olinishi, Xalqaro valyuta jamg’armasining kengaytirilgan Umumiy ma’lumotlarni tarqatish tizimiga qo’shilishi, soliq va bank tizimi, davlat korxonalarini isloh qilish bo’yicha amalga oshirilgan ishlar qiziqish uyg’otdi.
Qayd etish joizki, O`zbekistonda qarzdorlik darajasi yuqori bo`lmasada, mamlakatimizda potensial xatarlarni oldini olishga qaratilgan harakatlar va extiyotkorona yondashuv xalqaro ekspertlar tomonidan qo`llab quvvatlandi.
Ma’lumot uchun: O’zbekiston Respublikasining davlat tashqi qarzi YaIMga nisbatan 23,8% (umumiy davlat qarzi 33,6%) tashkil etib, XVJ bahosiga ko’ra mo’’tadil darajada hisoblanadi. Dunyo mamlakatlarining umumiy qarzi so’ngi yillarda jiddiy oshishi kuzatilib, YuNKTAD ma’lumotlariga ko’ra 2017 yilda 213 trln. dollar yoki YaIMga nisbatan 262% tashkil etgan.
- Jahon banki va Xalqaro valyuta jamg`armasi bilan birgalikda o`rta muddatli qarzni boshqarish strategiyasi ilk bora ishlab chiqildi;
- xalqaro ekspertlar yordamida makroiqtisodiy barqarorlik uchun xavfsiz davlat qarzining me'yoriy miqdorlari Xalqaro valyuta jamg‘armasining metodologiyasi asosida hisoblab chiqildi;
Ma’lumot uchun: Oʼzbekiston uchun moliyaviy xavfsiz bo`lgan davlat qarzi meʼyorlari ishlab chiqishda 2030 yilgacha boʼlgan iqtisodiy o`sish prognozlari, investitsion talablar, respublika iqtisodiyotining ayrim tashqi va ichki risklarga chidamliligi, somning devalvatsiyasi, Oʼzbekistonning eng katta savdo hamkorlari – Rossiya, Qozogʼiston, Xitoy, Turkiyadagi iqtisodiy oʼsish va valyuta tebranishlari, ularning eksport va respublika iqtisodiyotiga taʼsiri oʼrganib chiqildi.
Oʼzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi hozirgi vaqtda Oʼzbekistonning tashqi qarzdorligi bilan bogʼliq risklarni oldini olish, qarzdorlikni kamaytirish va uni samarali boshqarish uchun fiskal siyosat qoidalarini ishlab chiqishi kelgusida vujudga kelishi mumkin muammolarning oldini olishga qaratilgan.
- Davlat byudjeti qonuni loyihasiga tashqi qarz olishga miqdoriy cheklovlar taklif etildi;
Ma’lumot uchun: Budjetning qonun bilan tasdiqlanishi mamlakatimiz tarixida birinchi marta roʼy bermoqda. Mazkur qonun parlament tomonidan qabul qilinib, Prezident tomonidan imzolangach, kuchga kiradi. Qonun Oʼzbekiston hukumati oldiga qarzdorlikning jiddiy oshishini oldini olish choralarini koʼrish vazifasini aniq belgilab bermoqda. Bunda Jahon banki, Xalqaro Valyuta Jamgʼarmasining tashqi qarz o`sish surʼatlari oldini olish masalasida bergan aniq va xavfsiz meʼyorlari inobatga olindi.
- Davlat qarzini hisobotini yuritish va tahlil qilish jarayonini avtomatlashtirish (DMFAS tizimi) amalga oshirilmoqda.
Qarz masalasi rivojlangan va rivojlanayotgan mamalakatlarda eng dolzarb mavzu bo`lib qarzni to`lab berish yukini xal qilishga asosiy e’tibor qaratilgan bir vaqtda O`zbekistonda ehtiyotkorona yondashuv qarzni xavfsiz darajada saqlash borasida amalga oshirilayotgani xalqaro ekspertlar va ushbu mamlakatlar vakillari tonomidan ijobiy baholandi. Xususan, muammo bo`lmasdan oldin uni oldini olish O`zbekistoning ustunliklardan biri hisoblanib, O`zbekiston Respublikasi Moliya vazirligining makroiqtisodiy xavflarni oldini olish va qarzni samarali boshqarish borasidagi xatti-xarakatlari kelgusida ham qo`llab-quvvatlanishi bildirildi.
Shu bilan birga, tadbir doirasidagi davlat qarzini samarali boshqarishni ta'minlash choralari va ilg‘or xalqaro tajriba o‘rganildi.

Uzbekistan in the Twelfth United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD)
Twelfth United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD) began on November 18 in Geneva, Switzerland.
This year, topics such as the debt crisis in developing countries, transparency of debt reporting, long-term debt policy, debt management and international cooperation to improve it were discussed in the summit. The discussions were attended by experts from the International Monetary Fund, the World Bank, the European Union, UNCTAD, the Eurasian Economic Community and other international organizations, and representatives of developing countries.
Director of the Department of state foreign and domestic debt Jasur Karshibaev represented the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan in discussions and presentations.
Reference: The UN Conference on Trade and Development, established in 1964 as a permanent intergovernmental structure, is an important organ of the UN General Assembly and organizes a conference once every 2 years for member states. UNCTAD plays a central role in coordinating the development of trade, finance, technology and investment. Its main goal is to ensure the integration of developing countries and countries with transition economies into the global economy through the development of trade and investment. To this end, UNCTAD holds intergovernmental meetings, research and policy analysis, as well as provides technical assistance, collaborates with the business sector and civil society.
In the framework of the conference a meeting of the Advisory Group on Public Debt Management and the Financial System (DMFAS-6 software package) was also held. It was attended by representatives of member states, experts from the European Union, the World Bank, the Eurasian Economic Community and UNCTAD. At the meeting, delegates from 3 countries whose reforms and experience in the field aroused great interest among other states gave presentations. Uzbekistan also made a presentation.
The international community highly evaluated the republic’s efforts to create an open and efficient economy, undertaken in a short time under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev. In particular, achievements in the foreign exchange market, foreign trade, liberalization of the market, international sovereign credit rating, integration into the expanded general information system of the International Monetary Fund, tax and banking systems, and reform of state enterprises grabbed the attention of the listeners.
Despite the fact that the Debt of Uzbekistan is small, the cautious approach of Uzbekistan and the work carried out by the republic to maintain a public debt at a safe level were positively evaluated by the international financial community.
For reference: The external debt of the Republic of Uzbekistan is 23.8% of GDP (total public debt equals to 33.6%) and is moderate, according to IMF estimates. The total debt of the countries of the world has grown significantly in recent years, and in 2017, according to UNCTAD, 213 trillion dollars or 262% of GDP.
In particular:
- development of a medium-term debt management strategy in cooperation with the World Bank and the International Monetary Fund;
- development of such public debt standards to maintain macroeconomic stability based on the IMF methodology in conjunction with international experts;
For reference: When developing these standards, forecasts of economic growth rates until 2030, investment needs, the stability of the economy to certain external and internal risks, issues of the devaluation of the sum, economic growth, exports and currency fluctuations of the largest trading partners of Uzbekistan - Russia, Kazakhstan, China, Turkey, their impact on the country's economy were studied.
The Ministry of Finance, with the participation of international experts, is currently developing fiscal policy rules to prevent risks associated with the external debt of Uzbekistan. With their help, it is expected to prevent possible problems in the future.
- Restrictions on external borrowing were proposed in the project of state budget;
For reference: The Law of the Republic of Uzbekistan “On the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2020”, recently adopted by the Legislative Chamber of the Oliy Majlis and sent to the Senate is proposed for the first time in the history of the country. It will come into force after its approval by the upper chamber of parliament and signing by the President. The law establishes the obligation of the government to take measures to prevent a significant increase in debt. In the process of prearation of the law, standards to prevent the growth of external debt by the World Bank and the International Monetary Fund were taken into account.
Considering that debt is a a pressing problem all over the world, the cautious wise approach of Uzbekistan and the ongoing efforts by the republic to maintain public debt at a safe level were positively evaluated by the international financial community. International experts expressed their willingness to cooperate with the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan in prevention of macroeconomic risks and effective debt management.