O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi to‘g‘risida
2019-yil 25-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Kengashining majlisi bo‘lib o‘tdi.
Senat Raisi Tanzila Narbayeva olib borgan mazkur majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining yigirma to‘rtinchi yalpi majlisini joriy yil 30-noyabr kuni Toshkent shahrida chaqirish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Yalpi majlisda dastavval mamlakatimiz tarixida ilk bor  qabul qilingan “2020-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni muhokama qilinadi. Shuningdek, “O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi to‘g‘risida”gi, “Volontyorlik faoliyati to‘g‘risida”gi, “Kasaba uyushmalari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonunlari ko‘rib chiqiladi.
Yalpi majlis kun tartibi doirasida “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili” Davlat dasturining 2019-yil uchinchi choragidagi ijrosi yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hisoboti eshitiladi.
Bundan tashqari, senatorlar tadbirkorlik sub'yektlarini tugatish tartibi takomillashtirilishi, bola huquqlarining kafolatlari yanada kuchaytirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritishga qaratilgan qonunlarni ko‘rib chiqadi.
Senat a’zolari tomonidan “1993-yil 22-yanvardagi Fuqarolik, oilaviy va jinoyat ishlari bo‘yicha huquqiy yordam hamda huquqiy munosabatlar to‘g‘risidagi Konventsiyaga doir Bayonnomani (Moskva, 1997-yil 28-mart) ratifikatsiya qilish haqida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni ham muhokama qilinadi.
Shuningdek, Samarqand shahri va Samarqand tumani chegaralarini o‘zgartirish hamda boshqa masalalar ko‘rib chiqiladi.
Senatorlar Vazirlar Mahkamasiga davlat bojxona xizmati organlari tomonidan qonun hujjatlarining ijro etilishi holati, arzon uy-joy qurilishi, gaz, elektr ta’minoti bilan bog‘liq parlament so‘rovlari yuborish masalalarini ham muhokama qiladilar.
Oliy Majlis Senati qo‘mitalari va devonining yigirma to‘rtinchi yalpi majlisga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishga doir ishlarini muvofiqlashtirish maqsadida ishchi guruh tuzildi.

25 ноября 2019 года состоялось заседание Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На заседании, которое вела Председатель Сената Танзила Нарбаева, принято постановление о созыве двадцать четвертого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан 30 ноября текущего года в городе Ташкенте.
Сначала на пленарном заседании будет обсужден Закон Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год», который впервые принят в истории страны.
Также будут рассмотрены законы Республики Узбекистан «О Кабинете Министров Республики Узбекистан», «О волонтерской деятельности», «О профессиональных союзах».
В рамках повестки дня пленарного заседания будет заслушан отчет Кабинета Министров Республики Узбекистан о ходе реализации в третьем квартале 2019 года Государственной программы «Год активных инвестиций и социального развития».
Помимо этого, сенаторы рассмотрят и другие законы, связанные с внесением изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи со совершенствованием порядка ликвидации субъектов предпринимательства, дальнейшим усилением гарантий прав ребенка.
Члены Сената также обсудят Закон Республики Узбекистан «О ратификации Протокола к Конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам от 22 января 1993 года (Москва, 28 марта 1997 года)».
Также будет рассмотрен вопрос об изменении границ города Самарканда и Самаркандского района Самаркандской области и другие вопросы.
Кроме того, сенаторы обсудят вопросы о направлении в Кабинет Министров парламентских запросов, связанных с состоянием исполнения законодательства органами государственной таможенной службы, строительством доступного жилья, газо- и электроснабжением.
В целях координации работы комитетов и аппарата Сената Олий Мажлиса по подготовке и проведению двадцать четвертого пленарного заседания образована рабочая группа.