O‘zbekiston Socar kompaniyasi bilan birga neft-kimyo mahsulotlari eksporti bilan shug‘ullanadi
O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligida shu yilning 22-noyabrida Ozarbayjon delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Delagatsiya tarkibiga «Socar»,«Socar Trading» va «Chemtrade LLC» kompaniyalari vakillari kirdi.
O‘zbekiston tomoni nomidan energetika vaziri o‘rinbosari, shuningdek «O‘zbekneftgaz» AJ va «O‘zkimyosanoat» AJ rahbariyati vakillari ish yuritdi.
Tomonlar Yevropa yo‘nalishidagi kimyoviy va neftkimyo mahsulotlari eksportiga yo‘naltirilgan qo‘shma korxonani tashkil qilish masalasini muhokama qildi.
Ushbu rejalar O‘zbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Ilhom Aliyevning Turkiy tilli davlatlar hamkorlik Kengashi yig‘ilishi (2019-yil, 15-oktabr, Baku) doirasidagi uchrashuvlari paytida erishilgan kelishuvlarga muvofiq amalga oshiriladi.
Uchrashuv davomida Ozarbayjon delegatsiyasi rahbari, «SocarTrading» kompaniyasi neftkimyo mahsulotlari departamentining marketing va sotuv bo‘yicha bosh direktori Rufat Katibli O‘zbekistonning neftni qayta ishlash zavodlariga uglevodorod xom ashyosini yetkazib berishdan manfaatdor ekanligini ham ma’lum qildi.
Uchrashuv yakunlariga ko‘ra, maqsadlar bayonnomasi, shuningdek SOCAR, «O‘zbekneftgaz» AJ va «O‘zkimyosanoat» AJ o‘rtasida qo‘shma korxonani tuzish to‘g‘risidagi “Yo‘l xaritasi”ni tayyorlash va imzolash haqida kelishuvga erishildi va u kimyoviy, neftkimyo mahsulotlari va o‘g‘itlarni Yevropa bozorlariga yetkazib berish bilan shug‘ullanadi.

Экспортом узбекской нефтехимической продукции займется СП с компанией Socar
В Министерстве энергетики Республики Узбекистан 22 ноября т.г. состоялись встреча с делегацией Азербайджана, в состав которой вошли представители компаний «Socar», «Socar Trading» и «Chemtrade LLC».
Узбекскую сторону представлял первый заместитель министра энергетики, а также члены руководства АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узхимпром».
Стороны обсудили вопрос создания совместного предприятия, ориентированного на экспорт химической и нефтехимической продукции в европейском направлении.
Данные планы реализуются в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе встречи Президентов Узбекистана и Азербайджана Шавката Мирзиёева и Ильхама Алиева в рамках заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств (15 октября 2019 года, Баку).
В рамках встречи глава азербайджанской делегации, главный менеджер по маркетингу и продажам департамента нефтехимической продукции компании «Socar Trading» Руфат Катибли сообщил также о заинтересованности в поставках углеводородного сырья на нефтеперерабатывающие заводы Узбекистана.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке и подписании Протокола намерений, а также «Дорожной карты» по созданию совместного предприятия между компанией SOCAR, АО «Узбекнефтегаз» и АО «Узхимпром», которое будет заниматься экспортом химической, нефтехимической продукции и удобрений на европейские рынки.