Hamkorlik toʻgʻrisida shartnoma imzolandi
Toshkent davlat yuridik universiteti 22-noyabr kuni M.Avezov nomidagi Janubiy Qozogʻiston davlat universiteti bilan hamkorlik shartnomasi imzoladi.
Oʻzbekiston bilan Qozogʻiston oʻrtasidagi strategik sheriklik va samarali hamkorlik tarixiy doʻstligimizning mantiqiy davomi boʻlib, oʻzaro siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar aloqalarni yanada yuksak bosqichga koʻtardi.
Maʼlumki, joriy yilda Oʻzbekistonda Qozogʻiston yili oʻtkazilmoqda. Ushbu yil doirasidagi tadbirlar sanʼat, fan, taʼlim, madaniyat va tadbirkorlik sohalari vakillariga oʻzaro manfaatli aloqalarni kengaytirish, bilim va tajriba almashishda muhim omil boʻlmoqda.
Ikki mamlakat oliy taʼlim muassasalari oʻrtasidagi mazkur shartnoma Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 11-iyuldagi “Oliy va oʻrta maxsus taʼlim sohasida boshqaruvni isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmonining xalqaro aloqalarni kengaytirish va mustahkamlash, hamkorlikda qoʻshma oliy va oʻrta maxsus, kasb-hunar taʼlim dasturlarini amalga oshirish, erishilgan yutuqlarni xalqaro miqyosda keng targʻib etishga oid bandi ijrosini taʼminlash maqsadida imzolandi. Ushbu hujjat tomonlar oʻrtasida yuridik kadrlar tayyorlash, ilmiy sohada hamkorlik qilish, akademik almashinuv dasturlarini amalga oshirishni nazarda tutadi.
Tadbirda Oʻzbekiston bilan Qozogʻiston oʻrtasidagi hamkorlik barcha yoʻnalishda mustahkamlanib borayotgani taʼkidlandi. Tomonlar mazkur shartnoma zamonaviy ilm-fan, texnika va texnologiyalarni oʻzlashtirish, xalqaro integratsiya sharoitida raqobatbardoshlik va oʻzaro manfaatdorlikni yanada oshirishda hamkorlik qilishga yoʻl ochishini qayd etdilar.

Договор о сотрудничестве
22 ноября подписан договор о сотрудничестве между Ташкентским государственным юридическим университетом и Южно-Казахстанским государственным университетом имени М.Ауэзова.
Договор о стратегическом партнерстве и эффективном сотрудничестве между Узбекистаном и Казахстаном, будучи логическим продолжением исторической дружбы, вывел взаимные политические, торгово-экономические, культурно-гуманитарные связи двух стран на качественно новый уровень.
В нынешнем году в Узбекистане проводится Год Казахстана. Осуществляемые в его рамках мероприятия предоставляют возможность для расширения взаимно заинтересованных связей представителей искусства, науки, образования, культуры, предпринимательства и служат важным фактором в обмене знаниями и опытом.
Договор между вузами двух государств подписан в целях обеспечения расширения и укрепления международных связей, реализации совместных программ высшего и среднего специального, профессионального образования, пропаганды достижений в международном масштабе, намеченных в Указе Президента Шавката Мирзиёева «О мерах по реформированию управления в сфере высшего и среднего специального образования» от 11 июля текущего года. Договором предусмотрены подготовка сторонами юридических кадров, сотрудничество в научной сфере, реализация программ по академическому обмену.
На мероприятии по случаю подписания договора отмечалось укрепление сотрудничества между Узбекистаном и Казахстаном во всех направлениях. Стороны подчеркнули, что данный договор будет способствовать освоению современных знаний и технологий, в условиях международной интеграции откроет путь повышению конкурентоспособности и усилению взаимной заинтересованности.