Hamkorlik toʻgʻrisida shartnoma imzolandi
Toshkent davlat yuridik universiteti 22-noyabr kuni M.Avezov nomidagi Janubiy Qozogʻiston davlat universiteti bilan hamkorlik shartnomasi imzoladi.
Oʻzbekiston bilan Qozogʻiston oʻrtasidagi strategik sheriklik va samarali hamkorlik tarixiy doʻstligimizning mantiqiy davomi boʻlib, oʻzaro siyosiy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar aloqalarni yanada yuksak bosqichga koʻtardi.
Maʼlumki, joriy yilda Oʻzbekistonda Qozogʻiston yili oʻtkazilmoqda. Ushbu yil doirasidagi tadbirlar sanʼat, fan, taʼlim, madaniyat va tadbirkorlik sohalari vakillariga oʻzaro manfaatli aloqalarni kengaytirish, bilim va tajriba almashishda muhim omil boʻlmoqda.
Ikki mamlakat oliy taʼlim muassasalari oʻrtasidagi mazkur shartnoma Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil 11-iyuldagi “Oliy va oʻrta maxsus taʼlim sohasida boshqaruvni isloh qilish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmonining xalqaro aloqalarni kengaytirish va mustahkamlash, hamkorlikda qoʻshma oliy va oʻrta maxsus, kasb-hunar taʼlim dasturlarini amalga oshirish, erishilgan yutuqlarni xalqaro miqyosda keng targʻib etishga oid bandi ijrosini taʼminlash maqsadida imzolandi. Ushbu hujjat tomonlar oʻrtasida yuridik kadrlar tayyorlash, ilmiy sohada hamkorlik qilish, akademik almashinuv dasturlarini amalga oshirishni nazarda tutadi.
Tadbirda Oʻzbekiston bilan Qozogʻiston oʻrtasidagi hamkorlik barcha yoʻnalishda mustahkamlanib borayotgani taʼkidlandi. Tomonlar mazkur shartnoma zamonaviy ilm-fan, texnika va texnologiyalarni oʻzlashtirish, xalqaro integratsiya sharoitida raqobatbardoshlik va oʻzaro manfaatdorlikni yanada oshirishda hamkorlik qilishga yoʻl ochishini qayd etdilar.

2019-11-25 | Education
The Cooperation Agreement between Tashkent State University of Law and Auezov South Kazakhstan State University was signed on November 22.
The agreement between the universities of the two countries was signed to ensure the expansion and strengthening of international relations, the implementation of joint programs of higher and secondary specialized, professional education, the promotion of achievements on an international scale, outlined in the Decree of President Shavkat Mirziyoyev “On measures for reforming the management in higher and secondary special education” of July 11 this year. The agreement provides for training of legal personnel by the parties, cooperation in the scientific field, and implementation of academic exchange programs.
At the event on the occasion of signing the agreement, strengthening of cooperation between Uzbekistan and Kazakhstan in all areas was noted. The parties emphasized that this agreement will contribute to development of modern knowledge and technologies, in conditions of international integration will open the way to increasing competitiveness and enhancing mutual interest.