Kanada Bosh vazirining Maxsus vakili bilan uchrashuv
Suhbat chog‘ida ikki tomonlama aloqalar, shu jumladan, BMT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik holati va yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Qayd etilganidek, so‘nggi uch yil davomida ikki mamlakat parlamentlari, tashqi ishlar vazirliklari va ishbilarmon doiralari darajasida aloqalar faollashgani kuzatilmoqda. O‘zaro munosabatlar tarixida ilk marta may oyida Navoiyda O‘zbekiston-Kanada-AQSh biznes forumi bo‘lib o‘tdi, unda Kanadaning yetakchi 32 ta kompaniyalari vakillari ishtirok etdilar. 2018-yil fevral oyidan boshlab Kanada fuqarolari uchun turistik vizalarni rasmiylashtirishning soddalashtirilgan tartibi joriy etildi.
O‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish, unga ko‘p qirrali tus berishdan manfaatdorlik tasdiqlandi. Ta’kidlanganidek, avvalo, ilg‘or Kanada texnologiyalari va investitsiyasi ishtirokida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish savdo-iqtisodiy sohada o‘zaro manfaatli aloqalarni kengaytirishga ko‘maklashadi.

Встреча со Спецпредставителем Премьер-министра Канады
22 ноября 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял Специального представителя Премьер-министра Канады в Европейском союзе и Европе, Посла в Германии Стефана Диона.
В беседе сторонами были проанализированы состояние и перспективы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества, в том числе в рамках ООН и других международных организаций.
Отмечалось, что в последние три года наблюдается активизация контактов на уровне парламентов, министерств иностранных дел, деловых кругов двух стран. Впервые в истории отношений в мае в г.Навои проведен узбекско-канадско-американский бизнес-форум, в котором приняли участие представители 32 ведущих компаний Канады. С февраля 2018 года введен упрощенный порядок оформления туристических виз для канадских граждан.
Была подтверждена заинтересованность в дальнейшем наращивании взаимодействия, придании ему многопланового характера. Как было подчеркнуто, расширению взаимовыгодных связей в торгово-экономической сфере будет способствовать прежде всего реализация совместных проектов с привлечением передовых канадских технологий и инвестиций.