O‘zbekiston aholisi nufusi haqida ma’lumot berildi
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Agrar va suv xo‘jaligi masalalari qo‘mitasi bilan hamkorlikda “O‘zbekistonda aholini ro‘yxatga olishning huquqiy asoslari” mavzuida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil 22-yanvardagi "2017-2021-yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini "Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili"da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida"gi farmoni bilan tasdiqlangan davlat dasturining 38-bandida aholini ro‘yxatga olish kontseptsiyasini tayyorlash vazifasi belgilangan.
Tadbirda mazkur farmon ijrosini ta’minlash maqsadida Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan qator vazirlik va idoralar bilan birgalikda aholini ro‘yxatga olish kontseptsiyasi, shuningdek, davlatimiz rahbarining joriy yil 5 fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasida 2022-yilda aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazish kontseptsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi farmoni ijrosi doirasida qabul qilingan qonun loyihasi haqida so‘z yuritildi.
Ta’kidlanganidek, Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasining “Aholini ro‘yxatga olish to‘g‘risida”gi qonuni loyihasi 5 bob va 31 moddadan iborat bo‘lib, hozirda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari tomonidan ko‘rib chiqilmoqda.
Ushbu qonun loyihasini ishlab chiqishda Yevropa statistiklari konferentsiyasining aholini ro‘yxatga olishni o‘tkazish bo‘yicha asosiy tamoyillari va tavsiyalaridan asos sifatida foydalanildi. Manfaatdor vazirlik va idoralar hamda keng jamoatchilik muhokamasidan o‘tkazilib, bildirilgan takliflarni inobatga olgan holda mazmunan boyitildi.
- Qonun loyihasining asosiy maqsadi, aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish, uni o‘tkazish tamoyillari va tashkiliy uslublarini aniqlash, ma’lumotlarni qayta ishlash, umumlashtirish, uning natijalaridan keng foydalanish, aholini ro‘yxatga olish sub'yektlari o‘rtasidagi munosabatlarni tartibga solishning huquqiy asosini yaratish hamda mazkur yo‘nalishdagi ishlarni takomillashtirishdan iborat, - dedi O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi raisining axborot siyosati masalalari bo‘yicha maslahatchisi, matbuot kotibi Usmon Abdurasulov. - Aholini ro‘yxatga olish natijasida yig‘ilgan ma’lumotlar davlatimizning yaqin va uzoq muddatli rivojlanish dasturlarini ishlab chiqishda muhim axborot manbai bo‘lib xizmat qiladi.
Tadbirda joriy yilning 1-oktabr holatidagi hisob bo‘yicha mamlakatimiz aholisi nufusi 33,7 millionni tashkil etayotgani haqida ma’lum qilindi.

Представлена информация о численности населения Узбекистана
В Государственном комитете по статистике Республики Узбекистан в сотрудничестве с Комитетом по аграрным и водохозяйственным вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса состоялось мероприятие на тему "Правовые основы переписи населения Узбекистана".
В 38-м пункте государственной программы, утвержденной Указом Президента Шавката Мирзиёева "О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в "Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий" от 22 января 2018 года предусмотрена задача по подготовке концепции по проведению переписи населения.
На мероприятии речь шла о концепции проведения переписи населения, разработанной Государственным комитетом по статистике совместно с рядом министерств и учреждений с целью обеспечения исполнения указа, а также о законопроекте в рамках исполнения Указа главы государства "Об утверждении Концепции проведения в 2022 году переписи населения в Республике Узбекистан​".
Как отмечалось, Государственным комитетом по статистике был разработан законопроект Республики Узбекистан "О проведении переписи населения", состоящий из 5 глав и 31 статьи, который рассматривается депутатами Законодательной палаты Олий Мажлиса.
При разработке данного законопроекта за основу были приняты тенденции и рекомендации по проведению переписи населения Конференции европейских статистиков. Проект прошел обсуждение в заинтересованных министерствах и учреждениях, а также среди широкой общественности.
- Основная цель законопроекта - проведение подготовки к переписи населения, определение принципов и организационных методов ее проведения, широкое использование результатов, создание правовой основы регулирования взаимоотношений между субъектами проведения переписи населения, совершенствование работы в данном направлении, - сказал консультант председателя Государственного комитета по статистике по вопросам информационной политики, пресс-секретарь Усмон Абдурасулов. - Собранные в ходе проведения переписи населения сведения послужат важным источником информации при разработке программ для ближайшего и дальнейшего развития нашей страны.
На мероприятии было отмечено, что численность населения Узбекистана на 1 октября текущего года составила 33,7 миллиона человек.