Hisobot beruvchi korxona va tashkilotlar diqqatiga!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 21-maydagi “Mehnatga haq to‘lash, pensiyalar va boshqa to‘lovlar miqdorlarini aniqlash tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PF-5723-son Farmoni bilan joriy yilning 1-sentabridan boshlab ish haqining eng kam miqdori o‘rniga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori joriy etildi hamda 634880 so‘m miqdorida belgilandi.
Ushbu Farmonga muvofiq, 2019-yil noyabr oyi uchun 1-NH “Hisoblangan ish haqi miqdori bo‘yicha xodimlar sonining taqsimlanishi to‘g‘risida”  davlat statistika hisoboti shakliga tegishli o‘zgartirish kiritilib, Davlat statistika qo‘mitasining 2019-yil 19-sentabrdagi 8-MB son qarori bilan tasdiqlandi hamda Adliya vazirligi tomonidan belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tkazildi (ro‘yxat raqami 3083-4, 2019-yil 3-oktabr).
2019-yil noyabr oyi uchun 1-NH davlat statistika hisoboti shakli Davlat statistika qo‘mitasining rasmiy saytida quyidagi manzil bo‘yicha joylashtirilgan: https://stat.uz/uz/536-2019yil/4705-demografiya-va-mehnat-statistikasi-2019.
Shuni eslatib o‘tmoqchimizki, mazkur davlat statistika hisoboti shakli ma'lumotlari faqat noyabr oyi davomida to‘liq ishlagan, shuningdek, ishda bo‘lmagan kunlari mavjud, ammo qonunga muvofiq ish haqi yozilgan mazkur korxona (tashkilot)da mehnat daftarchalari mavjud bo‘lgan xodimlar bo‘yicha to‘ldirilib, 2019-yilning 16-dekabriga qadar elektron ko‘rinishda Internet tarmog‘i orqali eStat 3.0. dasturidan foydalangan holda taqdim etiladi.

For the attention of reporting enterprises and organizations!
By Presidential Decree No. 5723 dated May 21, 2019 “On improving the determination the amount of wages, pensions and other payments” from September 1 of the current year, instead of the minimum wage, the minimum remuneration was introduced and set at 634,880 soums.
According to the Decree, relevant changes were made to the form of state statistical reporting 1-NH “Report on the distribution of the number of employees by the size of accrued wages” for November 2019, approved by the Decision of the State committee on statistics of September 19, 2019 No. 8-mb and registered with the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan (reg. No. 3083-4 of October 3, 2019).
The state statistical reporting form 1-NH for November 2019 is available on the official website of the State committee on statistics at the following address: https://stat.uz/ru/537-2019/4710-statistika-truda-i-demografii-naseleniya-2019
At the same time, we remind that this form of state statistical reporting is filled out only for employees who have record of employment in this enterprise (organization) who have completed work fully in November, as well as employees who have paid leave of absence, and are submitted before December 16 of this year in electronic form using eStat 3.0. through the Internet.