Hisobot beruvchi korxona va tashkilotlar diqqatiga!
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 21-maydagi “Mehnatga haq to‘lash, pensiyalar va boshqa to‘lovlar miqdorlarini aniqlash tartibini takomillashtirish to‘g‘risida”gi PF-5723-son Farmoni bilan joriy yilning 1-sentabridan boshlab ish haqining eng kam miqdori o‘rniga mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdori joriy etildi hamda 634880 so‘m miqdorida belgilandi.
Ushbu Farmonga muvofiq, 2019-yil noyabr oyi uchun 1-NH “Hisoblangan ish haqi miqdori bo‘yicha xodimlar sonining taqsimlanishi to‘g‘risida”  davlat statistika hisoboti shakliga tegishli o‘zgartirish kiritilib, Davlat statistika qo‘mitasining 2019-yil 19-sentabrdagi 8-MB son qarori bilan tasdiqlandi hamda Adliya vazirligi tomonidan belgilangan tartibda ro‘yxatdan o‘tkazildi (ro‘yxat raqami 3083-4, 2019-yil 3-oktabr).
2019-yil noyabr oyi uchun 1-NH davlat statistika hisoboti shakli Davlat statistika qo‘mitasining rasmiy saytida quyidagi manzil bo‘yicha joylashtirilgan: https://stat.uz/uz/536-2019yil/4705-demografiya-va-mehnat-statistikasi-2019.
Shuni eslatib o‘tmoqchimizki, mazkur davlat statistika hisoboti shakli ma'lumotlari faqat noyabr oyi davomida to‘liq ishlagan, shuningdek, ishda bo‘lmagan kunlari mavjud, ammo qonunga muvofiq ish haqi yozilgan mazkur korxona (tashkilot)da mehnat daftarchalari mavjud bo‘lgan xodimlar bo‘yicha to‘ldirilib, 2019-yilning 16-dekabriga qadar elektron ko‘rinishda Internet tarmog‘i orqali eStat 3.0. dasturidan foydalangan holda taqdim etiladi.

Вниманию отчитывающихся предприятий и организаций!
Указом Президента № 5723 от 21.05.2019 г. «О совершенствовании порядка определения размеров оплаты труда, пенсий и иных платежей» с 1 сентября текущего года взамен минимального размера заработной платы введен минимальный размер оплаты труда и установлен в сумме 634 880 сум.
Согласно Указу были внесены соответствующие изменения в форму государственной статистической отчетности 1-NH «Отчет о распределении численности работников по размерам начисленной заработной платы» за ноябрь 2019 года, утвержденной Постановлением Госкомстата от 19.09.2019 г. № 8-мб и зарегистрированной в Министерстве юстиции Республики Узбекистан (рег. № 3083-4 от 03.10.2019 г.).
Форма государственной статистической отчетности 1-NH за ноябрь 2019 года размещена на официальном сайте Госкомстата по следующему адресу: https://stat.uz/ru/537-2019/4710-statistika-truda-i-demografii-naseleniya-2019
При этом напоминаем, что данная форма государственной статистической отчетности заполняется только на работников, имеющих трудовые книжки на данном предприятии (организации), проработавших полностью ноябрь месяц, а также работников, имеющих оплаченные неявки на работу, и представляется
до 16 декабря текущего года в электронном виде с использованием программы eStat 3.0. через сеть Интернет.