Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki Investitsion operatsiyalari departamenti bosh direktori S.Teravintorn bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2019-11-18 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 15-noyabr kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki (OIIB) Investitsion operatsiyalari departamenti bosh direktori S.Teravintorn bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi - tomonlar hamkorlikning muhim yo‘nalishlari doirasida o‘zaro munosabatlarning joriy holati va kelgusidagi choralar muhokama qildilar.
OIIB Prezidenti S.Litsyunning O‘zbekistonga qilgan tashrifi hamda shahsiy uchrashuv va muzokaralarda erishilgan kelishuvlar OIIB bilan hamkorliknimisli ko‘rilmagan miqyos va sur’atlarga olib chiqdi.
Bugungi kunda, Buxoro viloyatida infratuzilmaviy qurilish loyihalar bo‘yicha faol ish olib borilmoqda - OIIB texnik missiyalari tezkor tartibda loyihalarning texnik-iqtisodiy aspektlarini ishlab chiqmoqda. Bir vaqtning o‘zida Qoraqalpog‘iston Respublikasi avtomobil yo‘llari, suv ta’minoti va oqava suv infratuzilmalarini qurish va modernizatsiya qilish loyihalarini dastlabki o‘rganish ishlari amalga oshirilmoqda. Shuningdek, yil yakuniga qadar maqqullanishi kutilayotgan “Obod qishloq” loyihasi bo‘yicha olib borilayotgan muzokara jarayonlarida sezilarli rivojlanish kuzatilmoqda.
OIIB O‘zbekistondagi faoliyati doirasida boshqa xalqaro moliya institutlari bilan  yaqin hamkorlikni amalga oshirmoqda: Osiyo Taraqqiyoti Banki (OTB) bilan O‘zbekiston temir yo‘l tarmog‘ining ayrim qismlarini elektrlash loyihasi birgalikda ishlab chiqilmoqda, Yevropa investitsiya banki (YIB) bilan issiqlik ta’minoti ob'yektlarini qurish va rekonstruktsiya qilish bo‘yicha qator loyihalarni birgalikda moliyalashtirish istiqbollari borasida muzokaralar olib borilmoqda.
Bo‘lib o‘tgan suhbat belgilangan tashabbuslarni amalga oshirish bilan bog‘liq bo‘lgan mavjud masalalarni chuqur tahlil qilishga va OIIB texnik missiyalarining O‘zbekistondagi kelgusi faoliyati davomida foydalanish uchun birgalikdagixarakatlar bilan o‘zaro maanfatli bo‘lgan yechimlarni ishlab chiqish va kelishish imkoniyatini berdi.

Состоялась встреча с генеральным директором департамента по инвестиционным операциям Азиатского банка инфраструктурных инвестиций С.Теравинторн
2019-11-18 | Экономика
15 ноября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с генеральным директором департамента по инвестиционным операциям Азиатского банка инфраструктурных инвестиций (АБИИ) С.Теравинторн – стороны обсудили состояние текущего взаимодействия и дальнейшие шаги в рамках ключевых направлений сотрудничества.
Договоренности, достигнутые в ходе визита Президента АБИИ Ц.Лицюня в Узбекистан, позволили придать сотрудничеству с АБИИ беспрецедентные масштабы и темпы.
В настоящее время ведется активная работа по проектам инфраструктурного строительства в Бухарской области – технические миссии АБИИ в ускоренном порядке прорабатывают технико-экономические аспекты проектов. Параллельно ведется предварительное изучение проектов по строительству и модернизации инфраструктуры автомобильных дорог, водоснабжения и канализации в Республике Каракалпакстан. Также наблюдается значительный прогресс в переговорных процессах по проекту «Обод кишлок», одобрение по которому ожидается уже до конца текущего года.
В своей деятельности в Узбекистане АБИИ практикует тесное взаимодействие с другими международными финансовыми институтами: совместно с Азиатским банком развития (АБР) уже прорабатывается проект по электрификации отдельных участков железнодорожной сети Узбекистана, а с Европейским инвестиционным банком (ЕИБ) ведутся переговоры о перспективах софинансирования ряда проектов по строительству и реконструкции объектов теплоснабжения.
Предметный диалог позволил провести глубокий анализ имеющихся вопросов, связанных с реализацией обозначенных инициатив и совместными усилиями выработать и согласовать эффективные и взаимовыгодные решения, которые будут использованы в дальнейшей работе технических миссий АБИИ в Узбекистане.