Davlat xizmatida manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish va bartaraf etish
Investitsiya va tashqi savdo vazirligida “Davlat xizmatida manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish va uni bartaraf etish” mavzusida seminar oʻtkazildi.
Prezidentimizning 2019-yil 27-maydagi “Oʻzbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurashish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni bilan tasdiqlangan 2019-2020-yillarda korrupsiyaga qarshi kurashish davlat dasturi ijrosini taʼminlash maqsadida tashkil etilgan tadbirda Bosh prokuratura hamda Adliya vazirligi masʼul xodimlari, Eksportni ragʻbatlantirish agentligi, Toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb qilish agentligi va Investitsiya loyihasini ishlab chiqish markazi mutaxassislari ishtirok etdi.
Tadbirda davlat xizmatida manfaatlar toʻqnashuvining oldini olish va uni bartaraf etish choralari xususida batafsil maʼlumot berildi.
Seminarning asosiy maqsadi korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida davlat organlari va boshqa tashkilotlar oʻz mansabdor shaxslarining hamda boshqa xodimlarining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy savodxonligini, shu jumladan, huquqiy bilimlari darajasini oshirishdan iborat.

Предотвращение и устранение конфликта интересов на государственной службе
В Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялся семинар на тему "Предотвращение и устранение конфликта интересов на государственной службе".
В мероприятии, организованном с целью обеспечения реализации Государственной программы по противодействию коррупции на 2019-2020 годы, утвержденной Указом Президента "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия коррупции в Республике Узбекистан" от 27 мая 2019 года, приняли участие уполномоченные лица Генеральной прокуратуры и Министерства юстиции, специалисты Агентства продвижения экспорта, Агентства по привлечению иностранных инвестиций, Центра разработки инвестиционных проектов.
На мероприятии даны подробные сведения о мерах по предотвращению и устранению конфликта интересов на государственной службе.
Основная цель семинара заключается в повышении уровня правовых знаний уполномоченных лиц и других сотрудников государственных органов и организаций в сфере противодействия коррупции.