Suv taʼminoti va sanitariya xizmatlari boʻyicha xalqaro anjuman
Toshkentda “Markaziy Osiyoda iqlim oʻzgarishiga barqaror suv taʼminoti va sanitariya xizmatlari” mavzusidagi xalqaro konferensiya oʻz ishini boshladi.
Oʻzbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish vazirligi tomonidan Jahon banki bilan hamkorlikda tashkil etilgan anjuman Markaziy Osiyo uchun suv va energetika sohasidagi dastur (CAWEP) hamda Tabiiy ofatlar xavfini kamaytirish va tiklanish boʻyicha global jamgʻarma (GFDRR) moliyaviy koʻmagida tashkil etildi.
Mamlakatimizning tegishli vazirlik va idoralari mutasaddilari, dunyoning turli davlatlaridan kelgan 100 dan ziyod ishtirokchi – kommunal korxonalar rahbarlari, ilmiy ekspertlar va Markaziy Osiyo mamlakatlaridan xususiy sektor vakillari ishtirokidagi tadbir iqlim oʻzgarishiga chidamli barqaror suv taʼminoti va sanitariya tizimlarini barpo etish masalalari muhokamasiga bagʻishlandi.
Dunyoda iqlim oʻzgarishi oqibatlarining suv taʼminoti va sanitariya xizmatlariga taʼsiri tobora ortib bormoqda. Bu, ayniqsa, favqulodda hodisalar, jumladan, suv toshqinlari, qurgʻoqchilik, yogʻingarchilikning nomutanosibligi, iqlim oʻzgarishi, mavsumlar siljishi koʻrinishlarida namoyon boʻladi.
Shu maʼnoda, barqaror, xavfsiz ichimlik suvi taʼminotini yaxshilash va sanitariya xizmatlaridan unumli foydalanish imkoniyatlarini yaratish Markaziy Osiyoda dolzarb ahamiyatga ega.
Bugungi kunda Oʻzbekistonda ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni amalga oshirishda ushbu xizmatlar sifatini yuksaltirish, shu orqali insonlar, xususan, qishloqlar aholisi turmush darajasini yanada yaxshilashga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
– Mintaqada suv taʼminoti va sanitariya tizimlarini yaxshilash aholi salomatligini mustahkamlab, Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanishni taʼminlashga xizmat qiladi, – dedi Jahon bankining Markaziy Osiyo boʻyicha mintaqaviy direktori Liliya Burunchuk. – Suv taʼminoti va sanitariya bilan bogʻliq muammolarni hamjihatlikda yechish mintaqa uchun ustuvor maqsadlardan biriga aylanishi lozim. Toshkentda tashkil etilgan mazkur anjuman mutaxassislarning ayni yoʻnalishdagi hamkorligini mustahkamlash, birgalikdagi harakatlar koʻlamini kengaytirish imkonini beradigan qulay maydondir.
Iqlim oʻzgarishining Markaziy Osiyo suv taʼminoti, xavfsizligi va sanitariya xizmatlariga taʼsiri tahlil qilindi. Iqlim oʻzgarishiga chidamli suv taʼminoti va sanitariya xizmatlarini baholash, rejalashtirish va yaratish imkoniyatlari oʻrganildi, shuningdek, suv resurslarini boshqarish boʻyicha mintaqaviy hamkorlikni yanada kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Tadbirda Bolgariya, Portugaliya, Janubiy Afrika va Isroil kabi davlatlar, shuningdek, Jahon banki guruhi, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Suv resurslari boʻyicha xalqaro kotibiyat kabi tashkilotlar vakillari Markaziy Osiyo sharoitida qoʻllanilishi mumkin boʻlgan ilgʻor xalqaro tajriba bilan oʻrtoqlashdi. Sohada amalga oshirilayotgan milliy amaliyot, xususiy sektor ishtiroki boʻyicha maʼlumotlar taqdim etildi. Islohotlar samaradorligini oshirish, milliy salohiyatni oshirish masalalari muhokama qilindi.
Konferensiya yakunida Markaziy Osiyoda suv taʼminoti va sanitariya xizmatlari sohasida faoliyat yurituvchi hukumat tashkilotlari va kommunal korxonalar oʻrtasida hamkorlikni kengaytirish, uzoq muddatli tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlash, mintaqada mavjud muammolarni hal etishga qaratilgan chora-tadbirlar ishlab chiqiladi.

Международная конференция по вопросам водоснабжения и санитарии
В Ташкенте начала работу международная конференция на тему “На пути к региональным инициативам в области развития услуг водоснабжения и санитарии в Центральной Азии, устойчивых к климатическим изменениям”.
Конференция, организованная Министерством жилищно-коммунального обслуживания Республики Узбекистан совместно со Всемирным банком, финансируется Водно-энергетической программой для Центральной Азии (CAWEP) и Глобальным фондом по снижению рисков стихийных бедствий и ликвидации их последствий (GFDRR).
Мероприятие с участием уполномоченных лиц соответствующих министерств и ведомств страны, порядка 100 участников из различных государств мира, включая руководителей коммунальных служб, научных экспертов, представителей государственных организаций и частного сектора стран Центральной Азии посвящено обсуждению вопросов стабильных систем водоснабжения и санитарии, устойчивых к климатическим изменениям.
Ожидается, что услуги водоснабжения и санитарии будут в большей степени подвержены влиянию последствий климатических изменений. Это будет проявляться в виде более частых и масштабных стихийных бедствий, включая наводнения и засухи, интенсивные сезонные колебания осадков и перепады температуры воздуха.
В данном смысле в Центральной Азии актуальное значение имеет улучшение стабильного, безопасного водоснабжения, создание возможностей рационального использования услуг санитарии.
На сегодняшний день в Узбекистане при осуществлении социально-экономических реформ особое внимание уделяется повышению качества этих услуг, дальнейшему улучшению посредством этого уровня жизни людей, в частности жителей сельской местности.
– Улучшение услуг водоснабжения и санитарии не только позволит укрепить здоровье населения, но и будет способствовать устойчивому развитию Центральной Азии, – отметила региональный директор Всемирного банка по Центральной Азии Лилия Бурунчук. – Совместные усилия по решению проблем водоснабжения и санитарии должны стать одним из главных приоритетов в регионе. Организованная в Ташкенте конференция является удобной площадкой для укрепления сотрудничества специалистов в данном направлении, расширения масштаба совместных усилий.
Проанализировано влияние климатических изменений на водную безопасность и услуги водоснабжения и санитарии в Центральной Азии. Изучены процессы оценки, планирования и развития услуг водоснабжения и санитарии, устойчивых к изменению климата, рассмотрены также перспективы дальнейшего расширения регионального сотрудничества по управлению водными ресурсами.
На мероприятии специалисты из Болгарии, Португалии, Южной Африки и Израиля, а также эксперты Группы Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, Международного секретариата по водным ресурсам поделились международным опытом, который можно применить в условиях Центральной Азии. Представлена информация о реализуемой в сфере национальной практике, участии частного сектора. Обсуждались вопросы повышения эффективности реформ и национального потенциала.
По итогам конференции будет разработан план дальнейших мер для развития сотрудничества между правительственными организациями, функционирующими в сфере водоснабжения и санитарии, и коммунальными предприятиями в Центральной Азии, поддержки долгосрочных инициатив, решения имеющихся в регионе проблем.