O‘zbekiston delegatsiyasi Brusselga tashrif buyurdi
Tashrif doirasida “O‘zbekiston-YI” Hamkorlik kengashining 15-majlisi va Yevropa Ittifoqi institutlari, Belgiya Senati va NATO Parlament Assambleyasi rahbarlari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar, shuningdek, respublikaning investitsiya va savdo-iqtisodiy salohiyati taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki tomonlama munosabatlarning bugungi holati va rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi. Mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik dolzarb muammolar yuzasidan fikr almashildi.
Yevropa tomoni “GSP+” benefitsiari maqomini olish uchun zarur bo‘lgan barcha 27 xalqaro konvensiya va bitimlarni O‘zbekiston tomoni ratifikatsiya qilganini olqishladi va ushbu maqomni olish uchun O‘zbekiston tomonining arizasini tayyorlashda ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Yevropa Ittifoqi, shuningdek, YI davlatlari bozorlariga eksport qilish uchun O‘zbekiston yetkazib beruvchilarini mamlakatimizda ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar nomenklaturasi va hajmlarini kengaytirishda qo‘llab quvvatlaydi.
Bundan tashqari Yevrokomissiyasining Xalqaro hamkorlik va taraqqiyot bo‘yicha Bosh direktori Koen Doens bilan uchrashuvdan so‘ng “O‘zbekiston Respublikasining Jahon savdo tashkilotiga kirishi” va “Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik trast fondiga Yevropa Ittifoqining taraqqiyot hissasi” texnik yordam loyihalarini moliyalashtirish to‘g‘risidagi ikkita bitim imzolandi.
Respublikaning JSTga kirishi bo‘yicha loyiha doirasida Yevropa tomonining ajratayotgan grant mablag‘lari hajmi 5 mln. yevroni tashkil qilmoqda. Loyiha O‘zbekistonga mazkur tashkilotga to‘liq qo‘shilishi jarayonida, jumladan zarur hujjatlarni tayyorlash, o‘zbekistonlik mutaxassislarning JST bitimlari va xalqaro savdo tizimi borasidagi bilimlarini oshirishda ko‘maklashishni ko‘zda tutadi.
Yevroittifoqning Ko‘p sheriklik trast fondi uchun 5,2 mln. yevro hajmidagi grant mablag‘lari Orolbo‘yi mintaqasida ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish va Orol fojeasi oqibatlarini yumshatish sohalaridagi loyihalarni amalga oshirishga yo‘naltiriladi.
Muzokaralar chog‘ida Finlandiya Tashqi ishlar vaziri Pekka Haavisto Finlandiya tomoni mazkur Trast fondi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash uchun 1 mln. yevro ajratishga qaror qilgani to‘g‘risida ma’lum qildi.

Делегация Узбекистана посетила Брюссель
11-13 ноября 2019 года состоялся визит делегации Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым в г.Брюссель.
В рамках поездки проведены 15-е заседание Совета сотрудничества «Узбекистан-ЕС» и двусторонние встречи с руководителями институтов Евросоюза, Сената Бельгии и Парламентской ассамблеи НАТО, а также презентация инвестиционного и торгово-экономического потенциала республики.
В ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы развития двусторонних отношений. Состоялся обмен мнениями по актуальным региональным и международным вопросам.
Европейская сторона приветствовала завершение ратификации Узбекистаном всех 27 международных конвенций и соглашений, необходимых для получения статуса бенефициара «ГСП+», и подтвердила свою готовность оказать содействие в подготовке заявки узбекской стороны на получение данного статуса.
Евросоюз также поддержит узбекских поставщиков в расширении номенклатуры продукции, производимой в Узбекистане, и ее объемов для экспорта на рынки стран ЕС.
Кроме того, после встречи с генеральным директором Еврокомиссии по международному сотрудничеству и развитию Коеном Доенсом были подписаны два соглашения о финансировании проектов технического содействия «Вступление Республики Узбекистан во Всемирную торговую организацию» и «Вклад развития ЕС в Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья».
Размер грантовых средств, выделяемых европейской стороной в рамках проекта по вступлению республики в ВТО составляет 5 млн. евро. Проектом предусмотрено оказание содействия Узбекистану в процессе присоединения к данной организации в целом, включая подготовку необходимых документов, повышении знаний узбекских специалистов по соглашениям ВТО и международной торговой системе.
Грантовые средства Евросоюза в Многопартнерский трастовый фонд в размере 5,2 млн. евро будут направлены на реализацию проектов в сферах социально-экономического развития и смягчения последствий трагедии Аральского моря в регионе Приаралья.
Во время состоявшихся переговоров министр иностранных дел Финляндии Пекка Хаависто объявил о решении финской стороны выделить 1 млн. евро на поддержку деятельности данного Трастового фонда.