Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ekspertlari bilan uchrashuv
2019-yil 12-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatida Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi raisi Alisher Kurmanovning Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki ekspertlari delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda tomonlar O‘zbekiston hamda Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki o‘rtasida hamkorlik munosabatlari ildam rivojlanayotganligini va o‘zaro foydali hamkorlik kengayib borayotganligini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Jumladan, o‘tgan yil oktabrda O‘zbekiston bo‘yicha Strategiya qabul qilindi. YETTB ekspertlari ko‘magida bugun energetika, bank va moliya sektorlarida, mamlakatimizda kapital bozorini rivojlantirish va raqobat muhitini yaxshilash sohasida islohotlar ishlab chiqilmoqda hamda amalga oshirilmoqda.
Jumladan, YETTB O‘zbekiston Respublikasida davlat korxonalarini boshqarishning institutsional bazasini va davlat mulkini xususiylashtirish jarayonlarini, shuningdek tegishli normativ-huquqiy bazani takomillashtirish kabi qator yo‘nalishlarda O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi bilan hamkorlik qilishni taklif qildi. Shu munosabat bilan uchrashuvda YETTB maslahatchilari o‘z ishida e’tibor qaratishi kerak bo‘lgan masalalar doirasi belgilab olindi.

Встреча с экспертами Европейского банка реконструкции и развития
12 ноября 2019 года в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча председателя Комитета по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Алишера Курманова с делегацией экспертов Европейского банка реконструкции и развития.
В ходе встречи стороны с удовлетворением отметили динамично развивающиеся партнерские отношения и набирающее обороты взаимовыгодное сотрудничество между Узбекистаном и Европейским банком реконструкции и развития. Так, в октябре прошлого года принята страновая Стратегия банка по Узбекистану. При поддержке экспертов ЕБРР сегодня ведется разработка и реализация реформ в энергетическом, банковском и финансовом секторах, в области развития рынка капитала и улучшения конкурентной среды в нашей стране.
В частности, ЕБРР инициировал сотрудничество с Агентством по управлению государственными активами Республики Узбекистан по ряду направлений, таких как совершенствование институциональной базы управления государственными предприятиями в Республике Узбекистан и   процессов приватизации государственного имущества, а также соответствующей нормативно-правовой базы. В связи с этим в ходе встречи был определен круг вопросов, на которые консультанты ЕБРР должны обратить внимание в своей работе.
Наряду с этим состоялся обмен мнениями по разработке соответствующих законодательных актов и осуществлению парламентского контроля за соблюдением действующих нормативно-правовых документов.