Maktabgacha ta’lim vaziri delegatsiyasining Singapur davlatiga tashrifi tafsilotlari haqida
2019-yil 8-noyabr kuni Singapur Respublikasida maktabgacha ta’lim vaziri delegatsiyasining tashrifi doirasida Singapurning ikkinchi ta’lim vaziri (Bosh vazir idorasi vaziri) Indira Radja xonim bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Singapur ta’lim tizimini rivojlantirishning tarixiy istiqbollari, shuningdek, O‘zbekistonda maktabgacha ta’lim sohasidagi islohotlar atroflicha muhokama qilindi. Tomonlar bolalarning erta rivojlanishi sohasidagi o‘xshash yondashuv va tamoyillarni qayd etdilar.
Uchrashuv davomida inson kapitaliga yo‘naltirilgan investitsiyalar tufayli sezilarli yutuqlarga erishilgani, natijada esa Osiyoning qashshoq mamlakatlaridan biri bo‘lgan Singapur iqtisodiyoti kuchli va hayot darajasi yuqori bo‘lgan mamlakatga aylangani haqida so‘z bordi.
Singapurda pedagoglarni tayyorlash tizimi, ta’lim tizimini boshqarish, ayniqsa ta’lim muassasalarining mustaqilligini ta’minlashga imkon yaratilganligi, davlat byudjeti harajatlarida ta’limning salmoqli qismi byudjet mablag‘larini mudofaa sektoridan keyin ikkinchi o‘rinni egallashi va bu sohada amalga oshirilgan islohotlar delegatsiya a’zolarida katta qiziqish uyg‘otdi.
Uchrashuv davomida tomonlar, shuningdek, baholash va ta’lim sifatini ta’minlash, inklyuziya, qo‘shma o‘quv dasturlari va fakultetlari, ilmiy izlanishlar borasidagi o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildilar.
Shu kuni Maktabgacha ta’lim vazirligi delegatsiyasi Bolalalarni erta rivojlantirish agentligi mutaxassislari bilan uchrashdi.
Bolalalarni erta rivojlantirish agentligi Singapurdagi bolalarni boshlang‘ich ta’limini rivojlantirish tizimini tartibga soluvchi agentlik bo‘lib, 7 yoshgacha bo‘lgan bolalarning maktabgacha ta’lim muassasalari va unda bolalarning rivojlanishining asosiy jihatlarini kuzatib boradi. Agentlik Talim vazirligi va Singapur Ijtimoiy va oilani rivojlantirish vazirligi tomonidan birgalikda boshqariladigan avtonom agentlikdir.
Muloqot davomida mezbonlar agentlik faoliyatining taqdimoti bilan so‘zga chiqib, undagi o‘quv dasturlaridagi yo‘nalishlar va erta yoshda rivojlanish sohasidagi siyosatni shakllantirish tamoyillari to‘g‘risida batafsil so‘zlab berdilar.
Uchrashuv chog‘ida agentlik mutaxassislari O‘zbekiston delegatsiyasi tomonidan berilgan ko‘plab dolzarb mavzulardagi, jumladan Singapur bolalar bog‘chalari va markazlarining ta’lim sifatini baholash tartiblari (SPARK metodologiyasi) xaqidagi savollarga javob berishdi.
Qizg‘in suhbat davomida bolalarni rivojlantirish sifatini yo‘lga qo‘yish,bu sohaniresurslar bilan ta’minlash masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, mutaxassislar va maktabgacha tarbiyachilar malakasini oshirish imkoniyatlariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘z o‘rnida, Singapur Bolalarning erta rivojlanishi agentligi maktabgacha ta’lim siyosatini shakllantirish va ishlab chiqish bo‘yicha O‘zbekiston amaliyotiga katta qiziqish bildirdi.
8-noyabr kuni Maktabgacha ta’lim vazirligi delegatsiyasi AWWA Kindle Gardenning faoliyati bilan ham tanishdilar.
AWWA Kindle Garden bolalar bog‘chalari tizimi teng huquqli sheriklik printsipiga asoslangan bo‘lib, unda maxsus ta’limga ehtiyoji bor bolalar va normal rivojlanayotgan bolalar bilan birgalikda tarbiyalanadilar. Bu esa o‘z o‘rnida, turli profilli tarbiyachilar va bolalar o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlab, hamkorlik va o‘zaro yaqin bog‘liqlikni ta’minlaydi.
Tashrif davomida delegatsiya a’zolari nogiron bolalar uchun kontent va ta’lim texnologiyalarini rivojlantirishda zamonaviy yechimlardan foydalanadigan Singapur inklyuziv bolalar bog‘chasining amaliyoti, nozik jihatlari va hususiyatlarini batafsil o‘rganib chiqdilar.
Maktabgacha ta’lim vaziri Agrippina Shin ushbu inklyuziv bolalar bog‘chasi xodimlariga minnatdorchilik bildirdi va bolalarning rivojlanishigahar tomonlama erta ko‘mak berish ularning rivojlanishida, sog‘lom rivojlanishida, shuningdek, ta’lim vakeyinchalik jamiyat muhitiga muvaffaqiyatli moslashuviga yordam beradi.

О подробностях визита делегации Министерства дошкольного образования в Республику Сингапур
8 ноября 2019 года в рамках визита делегации Министерства дошкольного образования Республики Узбекистан во главе с министром дошкольного образования Агриппины Шин в Республику Сингапур состоялась встреча со вторым министром образования (министром в офисе премьер-министра) Сингапура г-жой Индрани Ража.
На встрече детально обсуждена историческая перспектива развития системы образования Сингапура, а также реформы в сфере дошкольного образования, проводимые в Узбекистане. Стороны отметили схожие подходы и принципы в сфере раннего развития детей.
В ходе встречи был отмечен значительный прогресс, достигнутый за счет вложений в человеческий капитал, в результате чего Сингапур из одной из самых бедных азиатских стран превратился в страну с сильной экономикой и высоким уровнем жизни.
Особый интерес у делегации Республики Узбекистан вызвала система подготовки педагогов, управление системой образования, позволяющее в значительной мере предоставлять автономию образовательным учреждениям, значительная доля образования в расходах государственного бюджета – это второй самый большой получатель бюджетных средств после оборонного сектора.
В ходе встречи сторонами также обсуждались вопросы взаимного сотрудничества в сфере оценки и обеспечения качества образования, инклюзии, а также открытия совместных образовательных программ и факультетов, проведения исследований.
В тот же день делегация Министерства дошкольного образования встретилась со специалистами Агентства раннего развития детей (ECDA).
Агентство по раннему развитию детей (ECDA) является регулирующим и развивающим агентством сектора раннего детства в Сингапуре, контролируя ключевые аспекты развития детей в возрасте до 7 лет в детских садах и детских учреждениях. Агентство (ECDA) является автономным агентством, совместно контролируемым Министерством образования и Министерством социального и семейного развития Сингапура, и находится в ведении Министерства социального развития и семьи.
На данной встрече специалистами агентства была проведена презентация, где было подробно рассказано о деятельности, программах и направлениях работы агентства (ECDA), а также принципах формирования политики в сфере раннего развития детей.
В ходе встречи специалисты агентства ответили на множество актуальных и тематических вопросов, заданных специалистами МДО, включая вопросы о процедурах проведения оценки качества образования в центрах и детских садах Сингапура (методика SPARK).
В ходе активной беседы были обсуждены вопросы регулирования, обеспечения качества и предоставления ресурсов для развития детей младшего возраста.Сторонами было также удалено особое внимание на возможности для профессионального развития специалистов и воспитателей дошкольного образования.
Сингапурское агентство по раннему развитию детей выразило большой интерес к узбекской практике по формированию и разработке политики по дошкольному образованию.
8 ноября делегация МДО также ознакомилась с деятельностью инклюзивного детского сада AWWA Kindle Garden.
Система работы детского сада AWWA Kindle Garden строится по принципу взаимодействия, обеспечивающего сотрудничество и тесную взаимосвязь педагогов различного профиля и детей, когда дети с особыми образовательными потребностями и обычно развивающиеся дети становятся равными партнерами.
Во время посещения делегацией были подробно изучены практика, тонкости и особенности сингапурского инклюзивного детского сада, где используются современные решения в развитии содержания и технологий образования детей с ограниченными возможностями.
Министр дошкольного образования Агриппина Шин поблагодарила работников данного инклюзивного детского сада и отметила, что их раннее начало комплексной помощи содействует максимально возможным достижениям в развитии ребенка, поддержанию его здоровья, а также успешной социализации и включению ребенка в образовательную среду с последующей интеграцией в общество.
В завершении визита узбекская делегация посетила детский сад компании «White Lodge Education Group Services», сетевого оператора частных учебных заведений (детских садов и школ). Данный детский сад является инклюзивным и работает по принципу зеленого сада, где дети проводят много времени на свежем воздухе. Руководители сингапурской компании провели экскурсию и презентацию, а также выразили заинтересованность в организации детских садов по аналогичной модели в Узбекистане.