Eronning Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili bilan uchrashuv
2019-yilning 11-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev Eron Tashqi ishlar vazirining hamkorlik bo‘yicha maslahatchisi, Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Muhammad Ibrohim Tohiriyon Fard bilan uchrashdi.
Uchrashuvda Afg‘onistondagi hozirgi vaziyat va ushbu mamlakatdagi tinchlik jarayoni yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
Eron tomoniga Afg‘oniston muammosini hal etish borasidagi O‘zbekiston sa’y-harakatlari, Afg‘onistonni iqtisodiy tiklash borasidagi mamlakatimiz siyosatining ustuvor yo‘nalishlari to‘g‘risida ma’lumot berildi.
Eron diplomati Afg‘onistonni mintaqaviy jarayonlarga keng miqyosda integratsiyalashuvi va O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan turli infratuzilma loyihalarini tadbiq etishda amaliy yordam berish bo‘yicha Prezident Shavkat Mirziyoyev siyosatini yuqori baholadi.
Shu o‘rinda, Muhammad Ibrohim Tohiriyon Fard O‘zbekistonning Toshkent va Samarqand shaharlari qiyofasidagi keng ko‘lamli o‘zgarishlardan hayratda ekanligini izhor etar ekan, bu o‘zgarishlarni O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar bilan, shuningdek, avvalo mintaqadagi qo‘shnilar bilan ochiqlik va ishonchga asoslangan maqsadli siyosat bilan bog‘ladi.
Afg‘oniston muammosini tinch yo‘l bilan hal etish muhimligi nuqtayi nazaridan, suhbatdosh mintaqa davlatlarining bu boradagi sa’y-harakatlarini jipslashtirish zarurligini alohida ta’kidladi.

Встреча со спецпредставителем Ирана по Афганистану
11 ноября 2019 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с советником министра иностранных дел Ирана по вопросам взаимодействия, специальным представителем по Афганистану Мухаммадом Иброхимом Тохириёном Фардом.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по текущей ситуации в Афганистане и мирному политическому процессу в этой стране.
Иранская сторона была проинформирована об усилиях Узбекистана по разрешению афганской проблемы, приоритетных направлениях политики нашей страны по экономическому восстановлению Афганистана.
Иранский дипломат дал высокую оценку проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым политике по широкой интеграции Афганистана в региональные процессы, оказанию практического содействия полноценной реализации различных инфраструктурных проектов, инициированных Узбекистаном.
При этом Мухаммад Иброхим Тохириён Фард выразил свое восхищение масштабными переменами в облике городов Узбекистана - Ташкента и Самарканда, связав эти изменения с реформами, проводимыми в Узбекистане, а также целенаправленной политикой открытости и доверительного отношения, прежде всего, с соседями по региону.
Принимая во внимание важность мирного разрешения афганской проблемы, собеседник особо подчеркнул необходимость консолидации усилий стран региона в этом направлении.