Energetika sohasida O‘zbekiston-Koreya hamkorligi masalalari muhokama etildi
Joriy yilning 7-noyabr kuni Energetika vazirligida Koreya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Kan Chje Kvon bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Muloqot davomida Koreya kompaniyalari bilan ikki tomonlama hamkorlik, energetika va neft-gaz sohasidagi manfaatli istiqbolli loyihalar, shuningdek, amalga oshirilayotgan yirik loyihalarning joriy holati muhokama etildi. Xususan, «UZ Kor Gas Chemical» QK MChJ doirasida KOGAS va Lotte kompaniyalari bilan hamkorlik haqida so‘z yuritildi.
Koreya Respublikasi elchisiga energetika sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, jumladan, 2019-yil 21-maydagi “Qayta tiklanuvchi energiya manbalaridan foydalanish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining qonuni hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 22-avgustdagi “Iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohaning energiya samaradorligini oshirish, energiya tejovchi texnologiyalarni joriy etish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini rivojlantirishning tezkor chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi  qarori haqida ma’lumotlar berildi.

Обсуждены вопросы узбекско-корейского сотрудничества в сфере ТЭК
В Министерстве энергетики 7 ноября т.г. состоялась встреча с Послом Республики Корея в Республике Узбекистан Кан Чжэ Квон.
В ходе переговоров были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества с корейскими компаниями, взаимовыгодные перспективные проекты в энергетической и нефтегазовой отрасли, а также текущее состояние реализации крупных проектов. В частности, сотрудничество с компаниями KOGAS и Lotte в рамках СП ООО «UZ Kor Gas Chemical».
Послу Республики Корея была предоставлена информация о реформах, проводимых в энергетической отрасли, в том числе о принятом законе «Об использовании возобновляемых источников энергии» (№ ЗРУ-539 от 21 мая 2019 г.) и постановлении Президента Республики Узбекистан «Об ускоренных мерах по повышению энергоэффективности отраслей экономики и социальной сферы, внедрению энергосберегающих технологий и развитию возобновляемых источников энергии» (№ПП-4422 от 22 августа 2019 г.).
На встрече была отмечена перспектива широкого участия корейских компаний в проектах энергетики, в том числе посредствам ГЧП (Государственно-частное партнёрство).