2019-11-11 | Jamiyat
Samarqand shahridagi Forumlar majmuasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Valday” xalqaro munozara klubining X Osiyo konferensiyasi oʻz ishini boshladi.
Tadbirda dunyoning 11 davlati, jumladan, Oʻzbekiston, Rossiya, Xitoy, Germaniya, Yaponiya, Shvetsiya, Hindiston, Filippin, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Tojikistondan 80 dan ortiq taniqli ekspertlar ishtirok etmoqda.
Anjumanning birinchi kunida dastur boʻyicha Oʻzbekiston – Rossiya maxsus sessiyasi doirasida ikki mamlakat oʻrtasidagi uzoq muddatli munosabatlarni rivojlantirish istiqbollariga bagʻishlangan ekspertlar ishtirokidagi yigʻilish oʻtkazilmoqda.
Tadbir oldidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori E.Aripov hamda “Valday” xalqaro munozara klubini rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi kengashi raisi A.Bistriskiy oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv chogʻida ikki davlat ekspertlari oʻrtasidagi hamkorlik, xalqaro va mintaqalararo tadqiqotlar sohasidagi aloqalarni faollashtirishga kelishib olindi. Oʻzbekiston intellektual doiralari vakillari bundan buyon “Valday” xalqaro munozara klubi tadbirlarida, shuningdek, kelajakda birgalikda amalga oshiriladigan maqsadli loyihalarda muntazam ishtirok etishi taʼkidlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda “Valday” xalqaro munozara klubini rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi oʻrtasida oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzolandi.

2019-11-11 | Society
The X Asian Conference of the Valdai Discussion Club, organized in partnership with the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan has kicked off in Samarkand.
The event is attended by more than 80 experts from 11 countries, including Russia, China, Germany, Japan, Sweden, India, the Philippines, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan and Uzbekistan.
On the first day of the conference, experts’ meeting will be held within the framework of Uzbekistan – Russia special session, devoted to consideration of prospects for development of long-term relations between the two countries.
A bilateral meeting was held before the meeting between the Director of the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan Eldor Aripov and Chairman of the Board of the Foundation for Development and Support of the Valdai Discussion Club Andrei Bystritsky.
The parties agreed on cooperation, increasing the intensity of contacts in research of international and regional process.
Representatives of intellectual circles from Uzbekistan will regularly attend meetings of the Valdai Discussion Club, as well as jointly organize subsequent targeted projects.
Following the talks, an Agreement on Cooperation between the Institute for Strategic and Regional Studies and the Foundation for Development and Support of the Valdai Discussion Club was signed.