2019-11-11 | Jamiyat
Samarqand shahridagi Forumlar majmuasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti bilan hamkorlikda tashkil etilgan “Valday” xalqaro munozara klubining X Osiyo konferensiyasi oʻz ishini boshladi.
Tadbirda dunyoning 11 davlati, jumladan, Oʻzbekiston, Rossiya, Xitoy, Germaniya, Yaponiya, Shvetsiya, Hindiston, Filippin, Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Tojikistondan 80 dan ortiq taniqli ekspertlar ishtirok etmoqda.
Anjumanning birinchi kunida dastur boʻyicha Oʻzbekiston – Rossiya maxsus sessiyasi doirasida ikki mamlakat oʻrtasidagi uzoq muddatli munosabatlarni rivojlantirish istiqbollariga bagʻishlangan ekspertlar ishtirokidagi yigʻilish oʻtkazilmoqda.
Tadbir oldidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti direktori E.Aripov hamda “Valday” xalqaro munozara klubini rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi kengashi raisi A.Bistriskiy oʻrtasida uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuv chogʻida ikki davlat ekspertlari oʻrtasidagi hamkorlik, xalqaro va mintaqalararo tadqiqotlar sohasidagi aloqalarni faollashtirishga kelishib olindi. Oʻzbekiston intellektual doiralari vakillari bundan buyon “Valday” xalqaro munozara klubi tadbirlarida, shuningdek, kelajakda birgalikda amalga oshiriladigan maqsadli loyihalarda muntazam ishtirok etishi taʼkidlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda “Valday” xalqaro munozara klubini rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi oʻrtasida oʻzaro hamkorlik toʻgʻrisida bitim imzolandi.

В Самарканде началась X Азиатская конференция международного дискуссионного клуба «Валдай»
В комплексе «Форумлар мажмуаси» в Самарканде началась X Азиатская конференция международного дискуссионного клуба «Валдай», организуемая в партнерстве с Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан.
В мероприятии принимает участие более 80 авторитетных экспертов из 11 стран, в том числе из Узбекистана, России, Китая, Германии, Японии, Швеции, Индии, Филиппин, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
Согласно программе в первый день конференции состоится заседание экспертов в рамках специальной сессии «Узбекистан – Россия», посвященной рассмотрению перспектив развития долгосрочных отношений между двумя странами.
Перед началом заседания состоялась двухсторонняя встреча между директором Института стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан Эльдором Ариповым и председателем Совета Фонда развития и поддержи Международного дискуссионного клуба «Валдай» Андреем Быстрицким.
На переговорах стороны договорились о сотрудничестве, повышении интенсивности контактов в сфере исследований международных и региональных процессов.
Представители интеллектуальных кругов из Узбекистана будут регулярно принимать участие в заседаниях международного дискуссионного клуба «Валдай», а также совместно организовывать последующие целевые проекты.
По итогам переговоров подписано Соглашение о сотрудничестве между Институтом стратегических и межрегиональных исследований и Фондом развития и поддержки Международного дискуссионного клуба «Валдай».