O‘zbekiston delegatsiyasi Antaliya sanoat zonasida bo‘ldi
2019-yilning 8-noyabr kuni Turkiyada bo‘lib o‘tadigan Iqtisodiy Hamkorlik Tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 24-majlisida ishtirok etish doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov boshchiligidagi delegatsiya Antaliya sanoat zonasiga tashrif buyurdi.
Delegatsiya a’zolari yangi avlod issiqxona majmualarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan Turkiyaning “Demeter Sera” kompaniyasi faoliyati bilan tanishdi. Kompaniya rahbari Barish Gukche O‘zbekiston rahbariyatining xorijiy investorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholar ekan, respublikaning qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik sanoatida kompaniya faoliyatini kengaytirishdan manfaatdor ekanligini tasdiqladi.
Bundan tashqari, Turkiyada LED yoritgichlarini ishlab chiqarishda yetakchilardan biri bo‘lgan “Fiberli” korxonasi rahbariyati bilan muzokaralar olib borildi. Turkiya tomoni vakillariga O‘zbekistondagi investitsion muhit haqida ma’lumot berildi. Uchrashuv yakuniga ko‘ra o‘zaro manfaatli hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qilish uchun “Fiberli” kompaniyasi menejerlarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi, shuningdek, biologik o‘g‘itlar va o‘simliklarni zararkunandalardan himoya qilish vositalarini ishlab chiqaruvchi “Agricim” korxonasiga tashrif buyurdi. Turkiya tomoni O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi salohiyati haqida xabardor qilindi va respublikaning qishloq xo‘jaligi uchun qo‘shma organik mahsulot ishlab chiqarishni tashkil etish borasida hamkorlikning ehtimoliy yo‘nalishlarini o‘rganishga qiziqish bildirdi.

2019-11-11 | Economics
On November 8, 2019, within the framework of participation in the 24th ECO Council of Ministers Meeting in Turkey, Uzbekistan delegation led by First Deputy Minister of Foreign Affairs Ilkhom Nematov visited Antalya Industrial Zone.
Members of the delegation got acquainted with activities of the Turkish company Demeter Sera, which specializes in production of new generation greenhouse complexes. The leadership of the company confirmed the interest in expanding its activities in the country both in agriculture and the textile industry.
In addition, negotiations were held with the managers of Fiberli, one of the leading manufacturers of LED lighting in Turkey. Representatives of the Turkish side were informed about the investment climate in Uzbekistan. An agreement was reached on organizing a visit of Fiberli managers to Uzbekistan to discuss opportunities for mutually beneficial cooperation.
Uzbekistan delegation also visited the Agricim plant for production of biological fertilizers and crop protection products. The Turkish side was informed about the agricultural potential of Uzbekistan and expressed interest in exploring possible areas of cooperation in terms of organizing the joint production of organic products for agriculture of the country.