O‘zbekiston delegatsiyasi Antaliya sanoat zonasida bo‘ldi
2019-yilning 8-noyabr kuni Turkiyada bo‘lib o‘tadigan Iqtisodiy Hamkorlik Tashkiloti Tashqi ishlar vazirlari kengashining 24-majlisida ishtirok etish doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Ne’matov boshchiligidagi delegatsiya Antaliya sanoat zonasiga tashrif buyurdi.
Delegatsiya a’zolari yangi avlod issiqxona majmualarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan Turkiyaning “Demeter Sera” kompaniyasi faoliyati bilan tanishdi. Kompaniya rahbari Barish Gukche O‘zbekiston rahbariyatining xorijiy investorlar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholar ekan, respublikaning qishloq xo‘jaligi va to‘qimachilik sanoatida kompaniya faoliyatini kengaytirishdan manfaatdor ekanligini tasdiqladi.
Bundan tashqari, Turkiyada LED yoritgichlarini ishlab chiqarishda yetakchilardan biri bo‘lgan “Fiberli” korxonasi rahbariyati bilan muzokaralar olib borildi. Turkiya tomoni vakillariga O‘zbekistondagi investitsion muhit haqida ma’lumot berildi. Uchrashuv yakuniga ko‘ra o‘zaro manfaatli hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qilish uchun “Fiberli” kompaniyasi menejerlarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi, shuningdek, biologik o‘g‘itlar va o‘simliklarni zararkunandalardan himoya qilish vositalarini ishlab chiqaruvchi “Agricim” korxonasiga tashrif buyurdi. Turkiya tomoni O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi salohiyati haqida xabardor qilindi va respublikaning qishloq xo‘jaligi uchun qo‘shma organik mahsulot ishlab chiqarishni tashkil etish borasida hamkorlikning ehtimoliy yo‘nalishlarini o‘rganishga qiziqish bildirdi.

Узбекская делегация посетила промышленную зону Антальи
8 ноября 2019 года в рамках участия в 24-м заседании Совета министров иностранных дел Организации экономического сотрудничества (ОЭС) в Турции делегация Республики Узбекистан во главе первым заместителем Министра иностранных дел Илхомом Неъматовым посетила промышленную зону Антальи.
Члены делегации ознакомились с деятельностью турецкой компании "Demeter Sera", которая специализируется на производстве тепличных комплексов нового поколения. Глава компании Бариш Гукче, высоко оценив усилия руководства Узбекистана по созданию благоприятных условий для иностранных инвесторов, подтвердил интерес к расширению своей деятельности в республике как в сельском хозяйстве, так и текстильной отрасли.
Кроме того, проведены переговоры с руководством предприятия "Fiberli", являющейся одним из ведущих в Турции производителей светодиодного освещения. Представители турецкой стороны были проинформированы об инвестиционном климате Узбекистана. По итогам достигнута договоренность об организации визита менеджеров компании "Fiberli" в Узбекистан для обсуждения возможностей взаимовыгодного сотрудничества.
Также узбекская делегация посетила предприятие по изготовлению биоудобрений и средств для защиты сельскохозяйственных культур от вредителей "Agricim". Турецкая сторона была проинформирована об аграрном потенциале Узбекистана и выразила заинтересованность в изучении возможных направлений сотрудничества в плане организации совместного производства органических средств для сельского хозяйства республики.