O‘zbekistonning diniy erkinlik borasidagi tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanmoqda
Shu kunlarda mamlakatimizda “Din va qonun ustuvorligi” mavzusida O‘zbekiston – Amerika ilmiy-amaliy seminari o‘tkazilmoqda.
Seminarda din va qonun ustuvorligi masalalari O‘zbekiston – Amerika misolida qiyosiy tahlil qilinib, bu borada yetakchi ekspertlar olib borgan tadqiqotlar, ilmiy-amaliy xulosalar taqdim etilmoqda. 7 noyabr kuni Toshkentda davom etgan seminarda mutaxassislarning mavzuga doir ma’ruzalari tinglandi.
O‘zbekistonda 16 diniy konfessiyaga mansub 2 mingdan ziyod diniy tashkilot faoliyat ko‘rsatmoqda. Mamlakatimizda diniy bag‘rikenglikni ta’minlash borasidagi tizimli ishlar keyingi yillarda yanada jadal tus oldi. Sohaga oid qonun hujjatlari takomillashtirilmoqda, davlat boshqaruvi va fuqarolik jamiyati institutlari bilan o‘zaro hamkorlik mexanizmlari rivojlantirilmoqda.
Diniy-ma’rifiy ishlarga alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, 2018 yilda Prezidentimiz farmoni bilan Toshkent islom universiteti O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasiga aylantirildi. Bu diniy sohada o‘rta maxsus bilim yurtlari, Toshkent islom institutidan keyingi bosqichda akademiya darajasida diniy ta’lim olish imkonini beradi.
Mamlakatimizning din va e’tiqod erkinligi, bag‘rikenglik va o‘zaro hamjihatlik, ma’rifat va barqarorlik, tinchlik va taraqqiyotni ta’minlashga qaratilgan shu kabi sa’y-harakatlari xalqaro maydonda e’tirof etilmoqda.
O‘zbekiston so‘nggi 20 yilda AQSh "alohida tashvish tug‘diradigan davlatlar ro‘yxati"dan chiqargan ikkinchi mamlakat bo‘ldi. Bundan tashqari, BMTning din va e’tiqod erkinligi masalasi bo‘yicha maxsus ma’ruzachisi Ahmad Shahid ilk bor O‘zbekistonga tashrif buyurdi. O‘zbekiston parlamentining diniy erkinlikni ta’minlash, qonun hujjatlarini takomillashtirish va diniy tashkilotlarni ro‘yxatdan o‘tkazishni soddalashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirishni ko‘zda tutuvchi hujjatida ushbu tashrif natijalari o‘z aksini topdi.
Prezident Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining «Ma’rifat va diniy bag‘rikenglik» maxsus rezolyusiyasi qabul qilindi.
– AQSh O‘zbekistonni Markaziy Osiyo mintaqasidagi muhim davlat sifatida biladi, – dedi AQShning mamlakatimizdagi Favqulodda va muxtor elchisi Deniel Rozenblyum. – Prezident Shavkat Mirziyoev rahbarligida fuqarolar huquq va erkinliklarini ta’minlashga qaratilgan islohotlar samarasida mamlakat iqtisodiyoti rivojlanmoqda, davlat va jamiyat o‘rtasida aloqalar kuchaymoqda. Mazkur jarayon mamlakatingizning mintaqadagi salohiyatini yanada oshirishga xizmat qiladi. AQSh O‘zbekistondagi bu kabi ijobiy natijalarni qo‘llab-quvvatlagan holda, uning bardavom bo‘lishini tilaydi.
Ilmiy-amaliy seminar yakunida din va qonun ustuvorligini mustahkamlash, diniy erkinlikni ta’minlash bo‘yicha bildirilayotgan takliflar umumlashtirilib, sohada ishlab chiqilayotgan yangi qonun loyihalariga kiritish uchun tavsiya etiladi.

Поддерживаются инициативы Узбекистана в сфере религиозной свободы
В эти дни в нашей стране проходит узбекско-американский научно-практический семинар на тему “Религия и верховенство закона”.
На семинаре проводится сравнительный анализ вопросов религии и верховенства закона на узбекско-американском примере, представляются проведенные ведущими экспертами исследования, научно-практические заключения в этом направлении. На продолжившемся в городе Ташкенте 7 ноября семинаре заслушаны доклады специалистов по теме.
В Узбекистане действует свыше 2 тысяч религиозных организаций, относящихся к 16 религиозным конфессиям. Системная работа по обеспечению религиозной толерантности в нашей стране в последние годы еще более усилилась. Совершенствуется законодательная база сферы, развиваются механизмы взаимного сотрудничества с институтами государственного управления и гражданского общества.
Особое внимание уделяется религиозно-просветительской работе. В 2018 году указом Президента нашей страны Ташкентский исламский университет преобразован в Международную исламскую академию Узбекистана. В результате появилась возможность получить религиозное образование на уровне академии после окончания среднего специального образовательного учреждения, Ташкентского исламского института.
Эти усилия нашей страны по обеспечению свободы религии и убеждений, великодушия и взаимного единства, просвещения и стабильности, мира и развития находят признание в международном сообществе.
Узбекистан за последние 20 лет стал второй страной, которую США исключили из списка стран, "вызывающих особое беспокойство". Помимо этого Узбекистан впервые посетил специальный докладчик ООН по вопросу о свободе религии или убеждений Ахмед Шахид. Результаты этого визита отражены в документах парламента Узбекистана, предусматривающих комплексные меры по обеспечению религиозной свободы, совершенствованию законодательных актов и упрощению государственной регистрации религиозных организаций.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева принята специальная резолюция Генеральной Ассамблеи ООН “Просвещение и религиозная толерантность”.
– США воспринимают Узбекистан как важное государство в Центральноазиатском регионе, – говорит Чрезвычайный и Полномочный посол США в нашей стране Дэниел Розенблюм. – В результате реформ, проводимых под руководством Шавката Мирзиёева и направленных на обеспечение прав и свобод граждан, развивается экономика страны, усиливаются связи между государством и обществом. Этот процесс будет служить дальнейшему повышению потенциала вашей страны в регионе. Поддерживая такие положительные результаты в Узбекистане, США желают их продолжения.
В завершение научно-практического семинара будут обобщены предложения по укреплению верховенства закона, обеспечению религиозной свободы, а также будут рекомендованы новые проекты.