Norvegiya Qirolligining delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-noyabr kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Norvegiya Qirolligining Tashqi ishlar vazirligi Davlat kotibi A.Xalvorsen boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi, unda shuningdek, Norvegiya Qirolligining Favqulodda va Muxtor Elchisi J. Berney ham ishtirok etdi.
Uchrashuv chog‘ida mavjud foydalanilmagan imkoniyatlarni hisobga olgan holda ikki mamlakat o‘rtasidagi sarmoyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Shu nuqtai nazardan, tomonlar qurilish materiallari ishlab chiqarish, farmatsevtika, yengil sanoat, energetika va axborot texnologiyalari sohasidagi sheriklikni yanada chuqurlashtirish, shuningdek, Norvegiyaga O‘zbekiston meva-sabzavot va to‘qimachilik mahsulotlarini yetkazib berishni tashkil etish bo‘yicha hamkorlikning aniq sxemalarini ko‘rib chiqdilar.
Norvegiya tomoni O‘zbekiston hukumatining Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish jarayonini faollashtirish orqali O‘zbekiston hukumatining jahon savdo tizimiga kirish borasidagi sa’y-harakatlarini olqishladi.
Norvegiya ishbilarmon doiralarining 2020-yilda Toshkent xalqaro investitsiya forumi ishida ishtirok etish istiqbollari muhokama qilindi.
Norvegiya tomoni BMT shafe’ligida Orol dengizi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik Trast fondi faoliyatini moliyalashtirish doirasida qo‘shimcha mablag‘ ajratishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida kelgusi yilning bahorida norvegiyalik mutaxassislarni turli sohalarda, xususan sog‘liqni saqlash sohasida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha aniq takliflarni ishlab chiqish uchun O‘zbekistonga yuborish to‘g‘risida kelishib olindi.

Состоялась встреча с делегацией Королевства Норвегии
5 ноября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговле состоялась встреча с делегацией Королевства Норвегии во главе с Государственным секретарем министерства иностранных дел А.Халворсеном, в которой также принял участие Чрезвычайный и полномочный посол Королевства Норвегии Ю.Бьерней.
В ходе встречи были обсуждены перспективы инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества между двумя странами, принимая во внимание имеющийся незадействованный потенциал.
В данном контексте стороны рассмотрели конкретные схемы взаимодействия для дальнейшего углубления партнерства в производстве строительных материалов, фармацевтике, легкой промышленности, энергетике и IT-секторе, а также налаживании поставок в Норвегию узбекской плодоовощной и текстильной продукции.
Норвежская сторона приветствовала усилия Правительства Узбекистана по вхождению в мировую торговую систему посредством активизации процесса вступления Республики во Всемирную торговую организацию (ВТО).
Были обсуждены перспективы участия норвежских деловых кругов в работе Ташкентского Международного инвестиционного форума в 2020 году.
Норвежская сторона выразила готовность выделить дополнительные средства в рамках финансирования деятельности Многопартнерского трастового фонда по человеческой безопасности для региона Приаралья под эгидой ООН.
По итогам встречи была также достигнута договоренность о направлении норвежских экспертов в Узбекистан весной следующего года для разработки конкретных предложений по реализации перспективных проектов в различных сферах, в частности в области здравоохранения.