Toshkent shahrida huquqiy sohadagi O‘zbekiston-BAA vazirliklararo maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi
2019-yilning 5-noyabr kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston-BAA hamkorligini inventarizatsiya qilish va huquqiy asoslarini takomillashtirish bo‘yicha tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Birlashgan Arab Amirliklari delegatsiyasiga BAA Tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vazirligining Xalqaro huquq departamenti boshlig‘i Abdulla Hamdan Al Nakbi rahbarlik qildi.
Ekspertlar imzolangan ikki tomonlama hujjatlarni inventarizatsiya qildilar, shartnomaviy-huquqiy asoslarning joriy holatini ko‘rib chiqdilar va O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2019-yil mart oyida BAAga rasmiy tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarning bajarilishini muhokama qildilar.
Muzokaralarda fuqarolik va xo‘jalik masalalarida o‘zaro huquqiy yordam to‘g‘risida davlatlararo shartnoma, soliq sohasida axborot almashish va investitsiyalarni o‘zaro himoya qilish va rag‘batlantirish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimlar loyihalarini ishlab chiqishni tezlashtirish va ularni imzolashga tayyorlashga kelishib oldilar.
Shuningdek, tomonlarning BMT Bosh assambleyasining Oltinchi qo‘mitasi, Xalqaro xususiy huquq bo‘yicha Gaaga konferentsiyasi, IHT va boshqa ko‘p tomonlama shakllardagi ishtiroki yuzasidan fikr almashildi.

В г.Ташкенте состоялись узбекско-эмиратские межмидовские консультации в правовой сфере
5 ноября 2019 года в г.Ташкенте состоялись межмидовские консультации по инвентаризации и совершенствованию договорно-правовой базы узбекско-эмиратского сотрудничества.
Делегацию Объединенных Арабских Эмиратов возглавил начальник Департамента международного права Министерства иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ Абдулла Хамдан Аль Накби.
Эксперты провели инвентаризацию подписанных двусторонних документов, рассмотрели нынешнее состояние договорно-правовой базы, а также обсудили ход реализации договоренностей, достигнутых в ходе официального визита Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в ОАЭ в марте 2019 года.
Стороны договорились ускорить проработку проектов межгосударственного договора о взаимной правовой помощи по гражданским и хозяйственным делам, межправительственных соглашений об обмене информацией в налоговой сфере и о взаимной защите и поощрении инвестиций с целью подготовки их к подписанию.
Состоялся также обмен мнениями по участию сторон в работе Шестого комитета Генеральной Ассамблеи ООН, Гаагской конференции по международному частному праву, ОИС и других многосторонних форматов.