Norvegiya bilan hamkorlikni yanada kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlari muhokama etildi
2019-yil 5-noyabr kuni Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Sofoyevning Norvegiya Tashqi ishlar vazirligi davlat kotibi Audun Xalvorsen bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. O‘zbekiston va Norvegiya o‘rtasida siyosiy, savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni, shuningdek BMT shafeligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun ko‘p sheriklik asosidagi Trast fondi doirasidagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama etildi.
Uchrashuvda parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish, mamlakatimizga Norvegiya investitsiyalari kirib kelishini oshirish, yuqori texnologik qo‘shma korxonalar faoliyatini yo‘lga qo‘yish va samarali savdo maydonlarini tashkil etish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, Norvegiyada O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan va amalda o‘z natijasini berayotgan, shu jumladan samarali xalqaro hamkorlik nuqtai nazaridan natija berayotgan demokratik islohotlarni diqqat bilan kuzatishmoqda. Norvegiya tomoni mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlarning borishiga har qanday ko‘mak berishga tayyor. Shundan kelib chiqib, uchrashuv doirasida Norvegiyaning boy tajribasidan foydalangan holda turli sohalarda hamkorlik yo‘nalishlari bo‘yicha fikr almashildi.
Ikki tomonlama parlamentlararo aloqalarni mustahkamlash uchrashuvda ko‘rib chiqilgan yana bir masala bo‘ldi. Islohotlar jarayonida O‘zbekistonning qonun chiqaruvchi organi rolini kuchaytirish islohotlarning normativ-huquqiy bazasini mustahkamlash va takomillashtirishga, hokimiyatning qonun chiqaruvchi tarmog‘i vakolatlarini to‘liq amalga oshirishga va pirovardida mamlakatda qonun ustuvorligi hamda inson huquqlarini ta’minlashga xizmat qilishi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan tomonlar hamkorlikni, axborot va g‘oyalar almashishni chuqurlashtirish yo‘nalishlarini ko‘rib chiqdilar.
BMT shafeligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun ko‘p sheriklik asosidagi Trast fondi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida so‘z borganda Norvegiya 1,2 mln. AQSh dollari ajratib, fondning birinchi donori bo‘lganligi ta’kidlandi. Orol inqirozining atrof muhitga va mintaqada yashovchi odamlar hayoti hamda faoliyatiga ta’sirini yumshatish bo‘yicha O‘zbekiston Hukumati tomonidan ko‘rilayotgan kompleks chora-tadbirlar nafaqat O‘zbekiston uchun, balki butun jahon hamjamiyati uchun ulkan ahamiyat kasb etishiga urg‘u berildi. Muhokama etilgan masala bo‘yicha muloqotni davom ettirishning ustuvor yo‘nalishlari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv jarayonida xalqaro tashkilotlar doirasida hamkorlik qilish masalalari va xalqaro hamda mahalliy ahamiyatga molik boshqa mavzular muhokama etildi.

Обсуждены приоритетные направления дальнейшего сотрудничества с Норвегией
5 ноября 2019 года состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Содика Сафаева с государственным секретарем Министерства иностранных дел Норвегии Аудуном Халворсеном. Предметом обсуждения стали перспективы развития политического, торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и Норвегией, а также взаимодействия в рамках многопартнерского трастового фонда для региона Приаралья под эгидой ООН.
В ходе встречи отмечалась важность расширения повестки двустороннего взаимодействия, в частности, по таким направлениям, как межпарламентские связи, увеличение потока норвежских инвестиций в нашу страну, налаживание совместных высокотехнологических производств и эффективных торговых площадок.
Подчеркивалось, что в Норвегии внимательно наблюдают за происходящими в Узбекистане демократическими преобразованиями, которые дают практические результаты, в том числе и в плане эффективности международного сотрудничества. Норвежская сторона готова оказать всяческое содействие ходу реформ, осуществляемых в нашей стране. Исходя их этого, в рамках встречи состоялся обмен мнениями по направлениям взаимодействия в различных областях с использованием богатого опыта Норвегии.
Укрепление двусторонних межпарламентских связей – это еще один вопрос, рассмотренный во встрече. Подчеркивалось, что усиление роли законодательного органа Узбекистана в процессе реформ способствует укреплению и совершенствованию нормативно-правовой базы преобразований, полноценной реализации полномочий законодательной ветви власти и в конечном итоге – обеспечению верховенства закона и прав человека в стране. В связи с этим стороны рассмотрели возможные направления углубления сотрудничества, обмена информацией и идеями.
Говоря о работе в рамках много партнерского трастового фонда для региона Приаралья под эгидой ООН, отмечалось, что Норвегия стала первым донором фонда, выделив 1,2 млн. долл. США. Подчеркивалось, что комплексные меры, предпринимаемые Правительством Узбекистана по смягчению воздействия Аральского кризиса на окружающую среду и жизнедеятельность проживающих в регионе людей имеют огромное значение не только для Узбекистана, но и всего мирового сообщества. В контексте обсуждаемого вопроса рассмотрены приоритетные направления дальнейшего диалога.
В ходе встречи обсуждены вопросы сотрудничества в рамках международных организаций и другие темы актуальной международной и локальной повестки.