2019-11-05 | Texnologiyalar
O‘zbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi 2019-yil 4-noyabr kuni Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligida matbuot anjumanini o‘tkazdi.
Matbuot anjumanida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Q.Yuldashev ishtirok etdi.
Matbuot anjumani O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2018-yil 19-fevraldagi PF-5349-son Farmoni ijrosiga bag‘ishlandi.
Matbuot anjumanida ommaviy axborot vositalari xodimlarini qiziqtirgan barcha savollarga javb berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida" 2018-yil 19-fevraldagi PF-5349-son Farmoni asosida Axborot texnologiyalari vazirligining asosiy vazifalari va faoliyatining ustuvor vazifalari belgilab berilgan.
Telekommunikatsiyalar yo‘nalishida operator va provayderlar tomonidan amalga oshirilgan ishlar natijasida respublika bo‘yicha, 786,0 ming portli keng polosali texnologiyalarga asoslangan uskunalar o‘rnatilib, ularning jami sig‘imi 1,87 mln. portga yetkazildi, shundan 125 ming port (16 foiz) 330 ta qishloq joylariga to‘g‘ri keldi.9 000 km optik tolali aloqa liniyalari qurilib, umumiy uzunligi 35,6 ming km.ga yetkazildi va buning natijasida 3 117 ta maktab, 1646 ta maktabgacha ta’lim muassasalari, 962 ta tibbiyot muassasalari optik tolali aloqa liniyalari bilan qamrab olinishiga erishildi, shuningdek, 201 ta davlat xizmatlari markazlarining ob’ektlari, 544 ta sudlar ma’lumotlar uzatish tarmog‘iga ulandi.
Mobil aloqa tarmoqlarini rivojlantirish maqsadida mobil aloqa operatorlari tomonidan 1 605 ta baza stansiyalari o‘rnatilib, tarmoq modernizatsiya qilindi, shundan 132 tasi “Obod qishloq” dasturi doirasidagi hududlarga to‘g‘ri keladi.
Xo‘jalik yurituvchi subektlar, telekommunikatsiya tarmoqlari operator va provayderlari tomonidan 650 dan ortiq Wi-Fi tarmog‘i orqali Internetga ulanish nuqtalari o‘rnatilib, ishga tushirildi.
Shu bilan birga axborot texnologiyalarini rivojlantirish yo‘nalishi bo‘yicha respublikamizda milliy UZ domenida ro‘yxatdan o‘tgan faol domenlar soni 71 mingdan oshdi.
Respublikada Dasturiy mahsulotlar ishlab chiqishni rivojlantirish yo‘nalishida ham bir qator ishlar amalga oshirildi, jumladan Vazirlar Mahkamasining 2019-yil 10-yanvardagi 17-son qarori bilan Hindistonning dasturiy texnologiyalar texnoparki bilan hamkorlikda hind ilg‘or tajribasi asosida Dasturiy mahsulotlar va axborot texnologiyalari texnologik parki tashkil etildi. Joriy yil 24-iyuldan boshlab Texnopark faoliyati yo‘lga qo‘yilib, hozirda Texnoparkda 300 dan ortiq rezident-korxona mutaxassislari faoliyat yuritmoqda.
Bugungi kunda pochta aloqasini rivojlantirish bo‘yicha bir qator ishlar amalga oshirilib, “O‘zbekiston pochtasi” AJ tomonidan pochta aloqasini yanada rivojlantirish maqsadida 10 ta yangi qo‘shimcha xizmat turlari joriy etildi.
Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universitetiga xorijiy mamlakatlardan 16 ta professor-o‘qituvchilar jalb qilindi Bugungi kunda universitetda 28 ta doktorlik ishi himoyasi o‘tkazildi. Ushbu universitet tuzilmasida O‘zbek-Belarus qo‘shma fakulteti tashkil etilib, 2019/2020 o‘quv yilida qo‘shma fakultetga 505 ta talaba qabul qilindi.
Prezidentimizning 2019-yil 7-yanvardagi PQ-4097-son qarori bilan Toshkent shahrida Amiti universiteti tashkil etilib, joriy yil 24-sentabrdan boshlab universitet rasman o‘z faoliyatini boshladi. Hozirda 502 nafar talaba tahsil olmoqda.
Prezidentimiz tomonlaridan ilgari surilgan 5 ta muhim tashabbusning 3-tashabbusi doirasida Aholi va yoshlar o‘rtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan, shuningdek ularni axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlik faoliyatiga keng jalb qilish maqsadida respublika bo‘yicha 18 ta IT-tadbirkorlik va raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi.

Проведена пресс-конференция
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан 4 ноября 2019 года в Агентстве по информации и массовым коммуникациям провела пресс-конференцию.
Пресс-конференция была посвящена исполнению Указа Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2018 года УП-5349 « О мерах по дальнейшему совершенствованию сферы информационных технологий и коммуникаций».
В пресс-конференции приняли участие представители Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и средств массовой информации.
На основании Указа Президента Республики Узбекистан от 19 февраля 2018 года УП 5349 « О мерах по дальнейшему совершенствованию сферы информационных технологий и коммуникаций» определены основные задачи и приоритетные задачи деятельности министерства информационных технологий.
Количество портов широкополосного доступа смонтированных операторами и провайдерами телекоммуникаций составило 786,0 тыс. ед. и общая ёмкость доведена до 1,87 млн. ед., из них 125,0 тыс. портов (16 %) приходится на 330 сельских пунктов.
Проложено 9 000 км волоконно-оптических линий связи и общая протяженность доведена до 35,6 тыс. км. В результате модернизации волоконно-оптическими линиями связи охвачены 3 117 школ, 1 646 школьных объектов образования, 962 медицинских учреждения, а также к сети передачи данных подключены 201 объект Центров оказания государственных услуг и 544 здания судов.
В целях развития сети мобильной связи операторами мобильной связи установлены более 1 605 ед. базовых станций, модернизированы сети, из них 132 ед. приходится в регионы в рамках программы «Обод кишлок».
Со стороны операторов и провайдеров сети телекоммуникаций, хозяйствующих субъектов установлены более 650 точек Wi-Fi зон с доступом в Интернет.
В рамках развития информационных технологий количество активных доменов в национальном интернет-пространстве «UZ» доведено до 70 тыс.
В целях развития производства программных продуктов в Республике постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 января
2019 года № 17 создан Технологический парк программных продуктов и информационных технологий совместно с Обществом парков программных технологий Индии на основе передового индийского опыта. С 24 июля т.г. был открыт Технологический парк программных продуктов и информационных технологий (IT Park) в Ташкенте, на сегодня общее количество сотрудников резидентов-организаций составляет более 300.
В рамках развития почтовой связи со стороны АО «Узбекистон почтаси» осуществляется внедрение 10 новых видов услуг на основе информационных технологий, в том числе развитие «Гибридной почты» и страховых услуг.
На сегодняшний день в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий привлечено 16 профессоров и преподавателей из зарубежных стран. В структуре этого университета был создан узбекско-белорусский совместный факультет, и в 2019/2020 учебном году на совместный факультет было зачислено 505 студентов.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 7 января 2019 года № ПП-4097 создан Университет Амити в Ташкенте. С 24 сентября т.г. Университет официально начало свою деятельность, где на сегодняшний день обучаются 502 студента.
По всей республике созданы более 18 учебных центров ИТ-предпринимательства и цифровых технологий, направленных на эффективную организацию использования компьютерных технологий и Интернета среди населения и молодёжи, а также в целях широкого привлечения их в предпринимательскую деятельность в сфере информационных технологий.