Akademik Husniddin Hamidov
H.Hamidov 1935-yil 5-yanvarda Qoraqalpogʻiston Respublikasi Chimboy tumanida tugʻildi. 1955-yili ikki yillik oʻqituvchilar institutini tugatib, oʻz faoliyatini oʻrta maktabda oʻqituvchilikdan boshladi. Keyinchalik Qoraqalpoq pedagogika institutida tahsil olib, 1967-yilda nomzodlik, 1991-yilda doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi.
1994-yilda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining muxbir-aʼzosi, 2000-yilda haqiqiy aʼzosi etib saylandi.
Isteʼdodli olim oʻzining qariyb 60 yildan ziyod ilmiy-pedagogik faoliyati davomida Fanlar akademiyasi Qoraqalpogʻiston boʻlimining Til va adabiyot institutida ilmiy xodim, boʻlim mudiri, Qoraqalpoq davlat universitetida professor, kafedra mudiri vazifalarida samarali mehnat qildi va qoraqalpoq tilshunosligi sohasidagi dolzarb masalalarni ilmiy tadqiq etish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash ishiga munosib hissa qoʻshdi.
Til tarixi boʻyicha chuqur izlanishlar olib borgan, qadimiy qoʻlyozmalar ilmiy tavsifini yaratgan olimning “Qoraqalpoq tili tarixi ocherklari”, “Eski qoraqalpoq tilining yozma yodgorliklari”, “Berdaq qoʻlyozmalari merosi” kabi monografiyalarida qoraqalpoq adabiy tili normalarining shakllanishi muammolari eski oʻzbek adabiy tili bilan uzviylikda ochib berilgan.
H.Hamidov jamoat ishlarida ham faol qatnashib, 1995-2000 yillarda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi deputati sifatida faoliyat koʻrsatdi.
Koʻplab yoshlarga ilm-fan sirlaridan saboq bergan jonkuyar ustozning bevosita rahbarligida oʻnlab fan doktori va fan nomzodlari tayyorlangan.

Академик Хусниддин Хамидов
В возрасте 84-х лет скончался крупный представитель каракалпакского языкознания, академик Академии наук Республики Узбекистан Хусниддин Хамидов.
Х.Хамидов родился 5 января 1935 года в Чимбайском районе Республики Каракалпакстан. В 1955 году он окончил двухгодичный учительский институт и свою трудовую деятельность начал в средней школе в качестве учителя. Затем учился в Каракалпакском педагогическом институте, в 1967 году защитил кандидатскую диссертацию, в 1991 году – докторскую.
В 1994 году он стал членом-корреспондентом, в 2000 году был избран действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
Талантливый ученый в течение своей более 60-летней научно-педагогической деятельности плодотворно трудился на должностях научного сотрудника, заведующего отделом Института языка и литературы Каракалпакского отделения Академии наук, профессора, заведующего кафедрой Каракалпакского государственного университета и внес достойный вклад в научное исследование актуальных вопросов в области каракалпакского языкознания, подготовку высококвалифицированных кадров.
В монографиях ученого «Очерки истории каракалпакского языка», «Письменные памятники старого каракалпакского языка», «Наследие рукописей Бердаха», проводившего глубокие исследования по истории языка, создавшего научное описание древних рукописей, проблемы формирования норм каракалпакского литературного языка раскрываются во взаимной связи со старым узбекским литературным языком.
Х.Хамидов также принимал активное участие в общественной работе, в 1995-2000 годах он вел деятельность в качестве депутата Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Под непосредственным руководством заботливого педагога, обучившего многих молодых людей секретам науки, были подготовлены десятки докторов и кандидатов наук.
Память об известном ученом, добром наставнике, скромном человеке Хусниддине Хамидове навсегда сохранится в наших сердцах.