Kimyo bo‘yicha Nobel mukofoti laureati Dan Shextman Innovatsion rivojlanish vaziri bilan uchrashdi
Innovatsion rivojlanish vazirligining taklifiga ko‘ra “Texnion” - Isroil texnologiya instituti Materialshunoslik va muhandislik kafedrasi professori, kimyo bo‘yicha Nobel mukofoti laureati Dan Shextman joriy yilning 3-noyabr kuni O‘zbekistonga keldi.
4-noyabr kuni professor D.Shextmanni Innovatsion rivojlanish vazirligi binosida vazir Ibrohim Abdurahmonov qabul qildi.
Professor tashrifining o‘ziga yarasha tarixi bor. O‘tgan yili o‘tkazilgan “Innoweek-2018” innovatsion g‘oyalar haftaligi doirasida o‘tkazilgan startap-tanlovlarda yutgan o‘zbekistonlik yosh tadqiqotchi Amir Abidov Isroilda 3 hafta amaliyot o‘tab kelish imkoniga ega bo‘ldi. Isroildagi tashrifi davomida  A.Abidov ga professor Dan Shextman bilan uchrashish imkoniyati yaratildi va u professorni O‘zbekistonga taklif qildi. Vazirlik rahbariyati esa o‘z navbatida Isroil elchixonasi orqali professorni O‘zbekistonga rasman taklif qildi.
O‘zining tig‘iz ish jadvaliga qaramasdan Nobel mukofoti laureati Dan Shextman O‘zbekistonga bir haftalik dasturda ishtirok etish uchun yetib keldi. 4-9-noyabr kunlari Texnion - Isroil texnologiya universiteti professori Toshkent va Samarqand universitetlarida ma’ruzalar o‘qiydi, IT park, Ilg‘or texnologiyalar markazi, O‘zbekistondagi iqtidorli bolalar uchun birinchi prezident maktabi faoliyatlari bilan tanishadi.
Eslatib o‘tamiz, Dan Shextman “kvazikristal”larni kashf etgani bois 2011-yilda kimyo bo‘yicha Nobel mukofoti sovrini bilan mukofotlangan. U nafaqat kimyo, balki fizika sohasidagi yutuqlari uchun ham boshqa nufuzli ilmiy mukofotlarga ega.
1996-yilda professor Shextman Isroil Fanlar akademiyasining a’zosi, 2000-yilda AQSh milliy texnik akademiyasining a’zosi, 2004-yilda Yevropa fanlar akademiyasi a’zosi etib saylangan.
Hozirgi kunda professorning kashfiyoti sanoatning turli xil sohalarida qo‘llanilmoqda, jumladan, metallurgiya, muqobil energetika, optika, elektronika, meditsina hamda kosmos sohalarida.
Professor Shextman har yili o‘z ma’ruzalari bilan butun dunyo bo‘ylab o‘nlab universitetlarga tashrif buyuradi. Uning ma’ruzalari nafaqat kimyo, balki yosh olimlarning tadbirkorlik ruxini rivojlantirishga bag‘ishlangan. Professor "texnologik" tadbirkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Professorning tashrifi, shubhasiz, mamlakatimiz yoshlari o‘rtasida ilm-fanni ommalashtirish va O‘zbekiston innovatsion ekotizimini rivojlantirishga xizmat qiladi.

Нобелевский лауреат в области химии Дан Шехтман встретился с Министром инновационного развития
По приглашению Министерства инновационного развития профессор Техниона, ведущего израильского технологического университета, лауреат Нобелевской премии по химии 2011 года «за открытие квазикристаллов» Дэн Шехтман прибыл 3 ноября в Узбекистан.
4 ноября профессора Д.Шехтмана принял Министр Иброхим Абдурахмонов в здании Министерства инновационного развития.
У визита есть предыстория. Так, молодой исследователь из Узбекистана Амир Абидов, выигравший стартап-конкурсы в рамках Недели инновационных идей “Innoweek-2018”, прошедшей в прошлом году, получил возможность пройти 3 недельную стажировку в Израиле. Во время своего визита в Израиль Абидову была предоставлена возможность встретиться с профессором Даном Шехтманом и пригласить профессора в Узбекистан. В свою очередь, руководство Министерства через посольство Израиля официально пригласило профессора в Узбекистан.
Несмотря на свой плотный график, лауреат Нобелевской премии Дан Шехтман прибыл в Узбекистан с недельной программой. 4-9 ноября профессор Техниона даст лекции в университетах Ташкента и Самарканда, поселит IT park, Центр передовых исследований Узбекистана, первую в Узбекистане президентскую школу для одаренных детей.
В 1996 году профессор Шехтман был избран членом Израильской Академии наук, в 2000 году-членом Национальной технической академии США, в 2004 году-членом Европейской Академии наук.
В настоящее время открытие профессора используется в различных отраслях промышленности, в том числе в металлургии, альтернативной энергетике, оптике, электронике, медицине и космосе.
Профессор Шехтман ежегодно посещает десятки университетов по всему миру с лекциями. Его лекции посвящены не только химии, но и развитию предпринимательского духа у молодых ученых. Особое внимание профессор уделяет развитию, так называемого, «технологического» предпринимательства.  По мнению профессора, технологическое предпринимательство однозначно универсально. Чтобы оно и его принципы утвердились, государству нужны образованные люди, особенно люди ученые: инженеры, доктора, специалисты в компьютерных технологиях.
Визит профессора будет способствовать популяризации науки среди молодежи страны и развитию инновационной экосистемы Узбекистана.