Turizm va servis yo‘nalishidagi professional kollejlar rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazildi
O‘zbekiston Prezidentining 2019-yil 6-sentabrdagi 5812-sonli farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida 30 oktabr kuni Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasida turizm va servis yo‘nalishida ta'lim beruvchi kollejlar/texnikumlar direktorlari bilan birinchi ishchi uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Turizmni rivojlantirish instituti va Turistik xizmatlarni sertifikatlash markazi  vakillari hamda o‘quv muassasalarining rahbarlari ishtirok etishdi. Unda turizm va servis yo‘nalishidagi kollej va texnikumlarning amaldagi holati, ularning moddiy-texnik bazasi, kadrlar salohiyati sifati, bitiruvchilarning professional tayyorgarlik darajasi va sifati kabi masalalar ko‘rib chiqildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi, Turizmni rivojlantirish instituti hamda kollej va texnikumlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik mexanizmini yo‘lga qo‘yish, ta'lim jarayoni bilan bog‘liq masalalarni hal qilish, o‘quv muassasalarining faoliyatini takomillashtirishga to‘sqinlik qilayotgan dolzarb masalalar, bo‘lg‘usi mutaxassislarni turizm sohasidagi korxonalarga ishga joylashtirish kabi masalalarni muhokama qilish.
Shuningdek, tizim bilan bog‘liq kollej va texnikumlarning 13-15 noyabr kunlari bo‘lib o‘tadigan Toshkent xalqaro turistik yarmarkasida ishtirok etish masalasi ko‘rib chiqildi. Uchrashuv yakuniga ko‘ra, ta'lim muassasalari faoliyati sifatini yaxshilash, pedagoglar tarkibi masalasini hal qilish, mulk inventarizatsiyasini o‘tkazish, amaliy laboratoriyalar tashkil qilish, o‘quvchilar uchun yotoqxonalardagi sharoitlarni yaxshilash, malaka doirasi bo‘yicha takliflar kiritish, World Skills milliy chempionatida qatnashish uchun “Mehmonxonani ma'muriylashtirish” vakolati bo‘yicha texnik talablarni ishlab chiqishga doir takliflarni kiritishga yo‘naltirilgan “Yo‘l xaritasi”ning tadbirlar rejasini ishlab chiqish maqsadida ishchi guruh tuzildi.

Проведена встреча с руководителями профессиональных колледжей туризма и сервиса
Во исполнение Указа Президента Республики Узбекистан от 6 сентября 2019 года № УП-5812 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы профессионального образования», 30 октября в Государственном комитете Республики Узбекистан по развитию туризма прошла первая рабочая встреча с директорами колледжей/техникумов туризма и сервиса.
На рабочей встрече приняли участие руководители колледжей/техникумов, представители Госкомтуризма, Института развития туризма и Центра сертификации туристских услуг. На встрече рассмотрены текущее состояние колледжей и техникумов туризма и сервиса, комплектование материально-технической базы, качество кадрового потенциала, уровень и качество профессиональной подготовки выпускников.
Основная цель встречи – налаживание механизма взаимодействия между Госкомтуризма, Институтом развития туризма и колледжами/техникумами, решение вопросов, связанных с образовательным процессом, дополнительным комплектованием материально-технической базы, изучение предложений по решению актуальных вопросов, препятствующих дальнейшему совершенствованию деятельности колледжей и техникумов, повышения качества выпускников, а также вопросы трудоустройства будущих специалистов на предприятиях туристской отрасли.
Также был рассмотрен вопрос участия колледжей-техникумов туризма и сервиса в Ташкентской международной туристской ярмарке «Туризм на Шелковом пути», которая пройдет с 13 по 15 ноября этого года. По итогам встречи создана рабочая группа, в целях разработки Плана мероприятий «Дорожной карты», направленной на улучшение качества деятельности образовательных учреждений, решение вопроса комплектования преподавательского состава, проведение инвентаризации имущества, организации практических лабораторий, улучшение условий общежитий для учащихся, внесение предложений по квалификационным рамкам, внесение предложений по разработке технических требований по компетенции «Администрирование отеля», для участия в национальном чемпионате World Skills.