Osiyo taraqqiyot banki (OTB) ijrochi direktori I.Song bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 30-oktabr kuni Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida Osiyo taraqqiyot banki (OTB) ijrochi direktori I.Song bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Osiyo taraqqiyot bankining O‘zbekiston iqtisodiyotiga investitsiyaviy hissasini baholash qiyin: birgina hozirgi paytning o‘zida Respublikada qishloq xo‘jaligi, energetika, uy-joy va infratuzilmaviy qurilish, suv resurslarini boshqarish, sog‘liqni saqlash, ta’lim va moliya sohalarida qator yirik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Tizimli hamkorlikni rivojlantirish va mustahkamlash maqsadida O‘zbekistonda 2019-2021-yillarga mo‘ljallangan amaliyotlar bo‘yicha Biznes reja tasdiqlandi. U ta’lim va mehnat, kapital bozorni rivojlantirish, davlat-xususiy sheriklikni qo‘llab-quvvatlash sohalarini takomillashtirish bo‘yicha aniq loyihalarni qamrab olgan va amalga oshirilishi mazkur davr oralig‘ida bo‘lib o‘tadi. Joriy yilning oxiriga qadar esa bank Direktorlar kengashi tomonidan iqtisodiy tartibga solish, ipoteka krediti va qishloq xo‘jaligi sohasida qo‘shimcha loyihalarning ma’qullanishi kutilmoqda.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar shuningdek, bu yil raisligi O‘zbekistonga tegishli bo‘lgan Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorligi dasturining (MOMIH) vazirlar darajasidagi konferentsiyasini joriy yilning noyabrida Toshkentda o‘tkazish bilan bog‘liq masalalarni ham muhokama qildilar. Konferentsiya kun tartibi mamlakatlararo sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish, logistika sohasida transmilliy loyihalarni amalga oshirish va mintaqada savdoni mustahkamlash bo‘yicha asosiy masalalarni o‘z ichiga oladi.
Ma’lumot: Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorligi (MOMIH) - Markaziy Osiyo mintaqasi davlatlarini iqtisodiy rivojlantirishni rag‘batlantirish uchun 1997 yilda Osiyo taraqqiyot banki tashabbusi bilan boshlangan dastur.

Состоялась встреча с исполнительным директором Азиатского банка развития (АБР) И. Сонгом
30 октября текущего года в Министерстве инвестиций и внешней торговли состоялась встреча с исполнительным директором Азиатского банка развития (АБР) И. Сонгом.
Инвестиционный вклад АБР в экономику Узбекистана сложно переоценить: только в настоящий момент в Республике реализуется ряд крупных проектов в сфере сельского хозяйства,энергетики, жилищного и и инфраструктурного строительства, управления водными ресурсами, здравоохранения, образования и финансового сектора.
В целях укрепления и развития системного сотрудничества был утвержден Бизнес-план по страновым операциям в Узбекистане на 2019-2021гг, содержащий конкретные проекты по совершенствованию сферы образования и труда, развитию рынка капитала и поддержке государственного-частного партнерства, подлежащие имплементации в данном временном промежутке, а уже до конца этого года ожидается одобрение Советом директоров банка дополнительных проектов в области экономического регулирования, ипотечного кредитования и сельского хозяйства.
В ходе встречи стороны также обсудили вопросы, связанные с проведением в ноябре текущего года в Ташкенте Министерской конференции Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС), председательство в которой в этом году принадлежит Узбекистану. Повестка дня конференции включает в себя ряд ключевых вопросов по налаживанию межстрановой промышленной кооперации, реализации транснациональным проектов в сфере логистики и укреплению торговли в регионе.
Справочно: ЦАРЭС - программа, иницированная АБР в 1997 г. для стимулирования экономического развития стран центральноазиатского региона.