InnoWeek- 2019: Global innovatsion indeks mualliflari bilan toʻgʻridan-toʻgʻri muloqot tashkil etildi
2019-10-30 | Innovatsiya
InnoWeek- 2019 Innovatsion gʻoyalar haftaligi doirasida Oʻzbekiston Respublikasini innovatsion rivojlantirish strategiyasida belgilangan asosiy vazifalardan biri — Oʻzbekistonning Global innovatsion indeks (GII) koʻrsatkichida ilgʻor 50 mamlakatlar qatoridan oʻrin olishini taʼminlashga qaratilgan yurtimizning Global innovatsion indeks koʻrsatkichlarini yaxshilashga doir oʻtkazilgan davra suhbati boʻlib oʻtdi. Davra suhbatida respublikamizning vazirlik va idoralar xodimlari, mamlakatimiz hamda xorijiy mustaqil ilmiy-tadqiqot markazlari hamda xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Global innovatsion indeks (The Global Innovation Index) – bu yirik tadqiqot natijasi boʻlib, unda mamlakatlarning innovatsion rivojlanishi darajasi koʻrsatkichlarga asoslangan holda baholanadi. INSEAD xalqaro biznes-maktabi metodikasi boʻyicha 82 ta turli xil koʻrsatkichlarni oʻz ichiga oladi.
Global innovatsion indeks asoschilari ilk bora Oʻzbekiston innovatsion davlatlar roʻyxatiga kirishi uchun qanday choralar koʻrishi kerakligi haqida soʻz yuritdilar. Global innovatsion indeksning hammuallifi Sasha Vunch Vinsent davra suhbati ishtirokchilari bilan on-layn muloqot qilarkan, yurtimizdagi islohotlar, boʻlayotgan oʻzgarishlar Oʻzbekistonning Global innovatsion indeksga kirishi uchun zamin yaratayotgani haqida soʻzlab, yurtimizda amalga oshirilayotgan ishlarga, xususan Global indeksga kirish yoʻlidagi harakat va intilishlarga ijobiy baho berdi. Oʻz navbatida, Sasha Vunch Vinsent Oʻzbekiston davlat idoralari va tashkilotlari tomonidan xalqaro tashkilotlarga taqdim etilayotgani statistik maʼlumotlarning shakl jihatdan talabga javob bermasligi ham Global innovatsion indeksga kirishimizga toʻsqinlik qilayotganini taʼkidladi.
Shuningdek, davra suhbatini yuqori darajada tashkil etilishida yetakchi ilmiy-tahliliy kompaniyalaridan boʻlmish Elsvier kompaniyasi oʻzining yaqindan koʻmagini koʻrsatib, mamlakatimizning Innovatsion rivojlantirish strategiyasida belgilangan asosiy vazifalarga erishishi uchun taklif va tavsiyalari bilan ishtirok etdi.
Tadbirda ishtirok etgan iqtisodchi-olim Raufxon Salaxojayev (Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universitetining katta ilmiy xodimi va ERGO Research kompaniyasining tadqiqotlar boʻyicha direktori) “Global innovatsion indeks: imkoniyatlar, istiqbollar va makroiqtisodiy samara” mavzusidagi maʼruzasi bilan chiqish qildi. Maʼruzada olimimiz mamlakatning innovatsion faoliyati uning makroiqtisodiy koʻrsatkichlari bilan qanday bogʻliqlikka ega ekanligi haqida soʻz yuritdi. Xususan, GII mamlakatning iqtisodiy rivojlanish darajasi va kishi boshiga eksport darajasiga bogʻliq ekanini taʼkidladi.
Misol tariqasida, 2010-yili GIIda 101-oʻrinni egallagan Serbiya 2019-yilda 57-oʻrinni egallagini misol tariqasida koʻrib chiqildi. Raufxon Salaxojayevning fikricha, Serbiyaning bu muvaffaqiyatga ilmiy-tadqiqot ishlarining shiddat bilan rivojlangani va davlat muassasalari faoliyati sifatining oshgani bilan izohladi. Xususan, 2019-yili Serbiya 1 million aholiga olimlar soni boʻyicha dunyoda 39-oʻrinni egallagan boʻlsa, mamlakat yalpi mahsulotiga nisbatan ilmiy maqolalarning soni boʻyicha 4-oʻringa chiqqan.
Taqdimotda Oʻzbekiston innovatsion ekotizimini rivojlanishi uchun ilmiy-tadqiqot faoliyatni yanada ragʻbatlantirish, huquqiy bazani mustahkamlash va kapital bozorini rivojlantirish taqozo etilishi lozimligi qayd etildi. Deylik, 1 million aholiga olimlar sonini Sharqiy Yevropa va Boltiqboʻyi mamlakatlari darajasiga (2500 kishi) chiqarish orqali dunyo reytingida 4 pogʻona yuqorilash mumkin.

InnoWeek-2019: панельная дискуссия с авторами Глобального индекса инноваций
В рамках Недели инновационных идей InnoWeek - 2019 состоялся круглый стол, посвященный улучшению показателей страны в Глобальном индексе инноваций и обеспечению вхождения Республики Узбекистан к 2030 году в состав 50 передовых стран мира по рейтингу Глобального инновационного индекса (GII). В обсуждении приняли участие сотрудники министерств и ведомств республики, представители отечественных и зарубежных независимых научно-исследовательских центров и международных организаций.
Глобальный индекс инноваций (The Global Innovation Index) является глобальным исследованием и сопровождающим его рейтингом стран мира по показателю уровня развития инноваций. Рассчитан по методике Международной бизнес-школы INSEAD (Франция) из 82 различных переменных, которые детально характеризуют инновационное развитие стран мира, находящихся на разных уровнях экономического развития. Поэтому Индекс рассчитывается как взвешенная сумма оценок двух групп показателей.
Основатели Глобального инновационного индекса рассказали о том, какие меры необходимо предпринять для вхождения Узбекистана в список стран-новаторов. Сооснователь Глобального индекса инноваций Саша Вунш Винсент, общаясь в режиме он-лайн с участниками «круглого стола», рассказал о реформах в нашей стране, о том, что происходящие изменения создают почву для вхождения Узбекистана в Глобальный инновационный индекс, дал положительную оценку проводимой в нашей стране работе, в частности, усилиям и устремлениям на пути к вступлению в Глобальный индекс.
Компания Elsvier, являющаяся одной из ведущих научно-аналитических компаний, оказала поддержку в организации круглого стола на высоком уровне и приняла участие в обсуждении со своими предложениями и рекомендациями для достижения основных задач, определенных в Стратегии инновационного развития нашей страны.
Принявший участие в работе мероприятия экономист-ученый Рауфхон Салаходжаев (старший научный сотрудник Международного Вестминстерского Университета в Ташкенте, директор по исследованиям компании ERGO Research) выступил с докладом на тему «Глобальный индекс инноваций: тренды, перспективы и макроэкономические эффекты». В своем докладе ученый рассказал о том, как инновационная деятельность страны связана с ее макроэкономическими показателями. В частности, он отметил, что GII зависит от уровня экономического развития страны и уровня экспорта на душу населения.
В докладе также был рассмотрен опыт Сербии, которая сделала прорыв со 101 места в 2010 году до 57 позиции в отчете за 2019 год. Как рассказал Рауфхон Салаходжаев, это произошло за счет стремительного развития научной деятельности и улучшения качества государственных институтов. Например, в докладе за 2019 год Сербия заняла 39 место в мире по числу ученых на 1 миллион человек и 4 место в мире по соотношению научных статей к уровню ВВП страны.
В презентации отмечено, что для Узбекистана с целью повышения качества инновационной деятельности актуально стимулирование научной деятельности, улучшения качества законодательной среды и развитие рынка капитала. Так, рост числа ученых на 1 миллион человек до уровня стран Восточной Европы и Балтики (2500 человек) может позволить продвинуться в мировом рейтинге на 4 позиции.