2019-10-30 | Siyosat
2019-yilning 29-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov raisligida kengaytirilgan Hay’at majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda mamlakatimizning xorijdagi diplomatik vakolatxonalarining iqtisodiy diplomatiyani faollashtirish bo‘yicha faoliyati muhokama qilindi.
Vazir Abdulaziz Kamilov va Bosh vazir o‘rinbosari Elyor G‘aniyevning nutqlarida elchixonalar va konsulxonalarning xorijiy investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha faoliyati tanqidiy tahlil qilindi.
Majlis ishida xorijdagi diplomatik muassasalarning rahbarlari vidokonferensaloqa orqali ishtirok etdilar.
O‘zbekistonning Belgiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Gretsiya, Ispaniya, Italiya, Ozarbayjon, Polsha, Qozog‘iston, Quvayt va Saudiya Arabistonidagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlarining hisobotlari tinglandi.
Har bir loyihaning amalga oshirish jarayoni alohida tarzda batafsil va tanqidiy ko‘rib chiqildi, muammoli masalalarni hal qilish istiqbollari muhokama qilindi.

29 октября 2019 года под председательством Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова состоялось расширенное заседание Коллегии, на котором обсуждена деятельность дипломатических представительств нашей страны за рубежом по активизации экономической дипломатии.
В выступлениях Министра Абдулазиза Камилова и заместителя Премьер-министра Эльёра Ганиева была критически проанализирована работа посольств и консульств по привлечению иностранных инвестиций.
В работе заседания посредством видеоконференцсвязи принимали участие руководители загранучреждений.
Были заслушаны отчеты глав дипломатических представительств Узбекистана в Азербайджане, Бельгии, Великобритании, Германии, Греции, Испании, Италии, Казахстане, Кувейте, Польше и Саудовской Аравии.
Детально и критически рассмотрен ход реализации каждого проекта в отдельности, обсуждены перспективы решения проблемных вопросов.