Suv xoʻjaligi vazirligining axboroti eshitildi
Parlament quyi palatasining Agrar va suv xoʻjaligi masalalari qoʻmitasi tomonidan tegishli vazirlik va idoralar soha mutaxassislari ishtirokida kengaytirilgan yigʻilish oʻtkazildi.
Yigʻilishda Suv xoʻjaligi vazirligi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 27-fevraldagi farmoyishi asosida vazirlik zimmasiga yuklatilgan vazifalar ijrosi boʻyicha 11 yoʻnalishda olib borilgan amaliy ishlar koʻrib chiqildi.
Shuningdek, vazirlikning davlatimiz rahbari tomonidan joriy yil 17-iyunda qabul qilingan “Qishloq xoʻjaligida yer va suv resurslaridan samarali foydalanish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni bilan tasdiqlangan Qishloq xoʻjaligida yer va suv resurslaridan samarali foydalanish konsepsiyasini amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ning oʻz vaqtida va samarali ijro etilishi haqidagi maʼlumoti eshitildi.
Taʼkidlanishicha, suvni tejash boʻyicha maʼlumotlarni onlayn rejimida uzatish tizimini yaratish boʻyicha jahon tajribalari oʻrganildi va Koreyaning “Smart Water” axborot tizimi maʼqullanib, KOIKA xalqaro hamkorlik agentligining grant mablagʻlari jalb etildi. “Smart Water” qurilmalarini oʻrnatish boʻyicha loyiha ishlab chiqilgan. Joriy yilda 33,2 ming gektarda tomchilatib sugʻorish texnologiyalari joriy etilgan. Shuningdek, 2019-yilning toʻqqiz oyida 547 loyiha doirasida 567,9 milliard soʻmlik meliorativ obyektlarni qurish va taʼmirlash ishlari hamda 1223,4 milliard soʻmlik irrigatsiya obyektlarini qurish va rekonstruksiya qilish ishlari amalga oshirildi.
Mamlakatimiz tarixida ilk bor qishloq xoʻjaligi ekinlarini sugʻorishda tomchilatib sugʻorish texnologiyasini joriy etganlarga davlat byudjetidan subsidiyalar ajratish mexanizmi yoʻlga qoʻyilgani muhim ahamiyatga ega boʻldi va buning natijasida 40,2 million kub metr suv tejaldi. Bu 6 ming gektar maydonda takroriy ekinlar yetishtirish imkonini berdi. Mineral oʻgʻitlardan foydalanish hajmi 8,4 ming tonnadan 6,7 ming tonnaga qisqargan, shuningdek, paxta maydonlarida hosildorlik sezilarli darajada oshgan.
Farmonga binoan 2020-2030-yillarda suv xoʻjaligini rivojlantirish konsepsiyasi va strategiyasi ishlab chiqilishi respublikada foydalanishdan chiqib ketgan yerlarni bosqichma-bosqich qayta foydalanishga kiritish ishlarini yangi bosqichga olib chiqadi.
Deputatlar mamlakatimizda suv resurslarini muhofaza qilish va undan samarali foydalanish borasida amalga oshirilayotgan keng koʻlamdagi islohotlar, kamchilik va muammolar, ularni hal etish borasida mutasaddi vazirlik hamda idoralar oldida turgan muhim vazifalar, shuningdek, suv va suvdan foydalanishning huquqiy asoslarini yanada takomillashtirish yuzasidan oʻz fikr-mulohazalarini bildirdi.
Tadbir yakuni boʻyicha suvdan oqilona foydalanish, suv resurslarini boshqarish masalalarini tartibga soluvchi qonunchilik bazasini yanada takomillashtirish yuzasidan taklif va tavsiyalar bildirilib, qoʻmitaning tegishli qarori tasdiqlandi.

Заслушана информация министерства водного хозяйства
Комитетом нижней палаты парламента по аграрным и водохозяйственным вопросам организовано расширенное заседание с участием специалистов сферы из соответствующих министерств и ведомств.
На заседании рассмотрена практическая работа по 11 направлениям, проведенная Министерством водного хозяйства в рамках исполнения задач, возложенных на него согласно распоряжению Президента Республики Узбекистан.
Заслушана информация министерства о своевременном и эффективном исполнении “дорожной карты” по реализации Концепции по эффективному использованию земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве, утвержденной Указом главы нашего государства “О мерах по эффективному использованию земельных и водных ресурсов в сельском хозяйстве” от 17 июня текущего года.
Отмечалось, что изучен мировой опыт по созданию системы передачи информации о расходе воды в режиме онлайн, внедрена корейская информационная система “Smart Water”, привлечены грантовые средства Корейского агентства по международному сотрудничеству (KOICA)​. Разработан проект по установлению сооружений “Smart Water”. В текущем году на площади 33,2 тысячи гектаров внедрена технология капельного орошения. За 9 месяцев текущего года в рамках 547 проектов проделана работа по строительству и ремонту мелиоративных объектов на сумму 567,9 миллиарда сумов, а также строительству и реконструкции ирригационных объектов на сумму 1223,4 миллиарда сумов.
Важное значение имело налаживание механизма выделения субсидий из местного бюджета для внедрения – впервые в истории нашей страны – технологии капельного орошения при поливе сельскохозяйственных посевов, в результате чего сэкономлено 40,2 миллиона кубических метров воды. Это дало возможность вырастить повторные посевы на площади в 6 тысяч гектаров. Объем применения минеральных удобрений сократился с 8,4 тысячи до 6,7 тысячи тонн, значительно вырос уровень урожайности на хлопковых полях.
Согласно указу разработка концепции и стратегии развития водного хозяйства в 2020-2030 годах выдвинет на новый уровень работу по повторному использованию неиспользуемых земель.
Депутаты высказали мнения о широкомасштабных реформах, проводимых в сфере охраны и рационального использования водных ресурсов в стране, недостатках и проблемах, важных задачах, стоящих перед ответственными организациями и ведомствами, дальнейшем совершенствовании правовых основ водопользования.
В завершение мероприятия высказаны предложения и рекомендации по рациональному использованию воды, дальнейшему совершенствованию законодательной базы по упорядочению вопросов управления водными ресурсами, принято соответствующее постановление комитета.