Taraqqiyot sari hamkorlik bo‘yicha “O‘zbekiston-Evropa Ittifoqi” qo‘mitasining ikkinchi yig‘ilishi
2019-yilning 23-oktabr kuni “O‘zekspomarkaz” milliy ko‘rgazmalar majmuasida taraqqiyot sari hamkorlik bo‘yicha “O‘zbekiston-Evropa Ittifoqi” qo‘mitasining ikkinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston tomonidan hamrais sifatida Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Sh.Vafayev ishtirok etdi. Yevropa tomonidan Yevropa komissiyasining Markaziy Osiyo, Yaqin Sharq va Janubiy Afrika bo‘yicha bo‘limi boshlig‘i Rafaella Yodiche qatnashdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasining Tashqi ishlar vazirligi, Moliya vazirligi, Iqtisodiyot va sanoat vazirligi, Adliya vazirligi hamda boshqa vazirlik va idoralari vakillari ham ishtirok etdi.
Qo‘mita ishi quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha tuzilgan: hozirgi va ishlab chiqilayotgan loyihalarning holati hamda islohotlar, shuningdek, O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning istiqbollarini muhokama etish.
Kun tartibidan qishloq xo‘jaligi, atrof-muhitni muhofaza qilish, ta’lim, xavfsizlik sohalarida loyihalarni amalga oshirish va iqtisodiy hamkorlik masalalarining muhokamasi o‘rin oldi.
Shuningdek, yig‘ilishda 2014-2020-yillarda hamkorlikning indikativ dasturlari doirasida 65 million yevroga teng ishlab chiqilayotgan loyihalar, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha 2019-yil 17-iyunda qabul qilingan “Evropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo: mustahkam hamkorlik uchun yangi imkoniyatlar” yangi Strategiyasiga aloqador 2021-2027-yillarga mo‘ljallangan hamkorlikning yangi indikativ dasturining ko‘rsatkichlari ko‘rib chiqildi.
Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri o‘rinbosari Sh.Vafayevning Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiye bo‘yicha maxsus vakili P.Burian bilan aloxida uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.

Второе заседание Подкомитета «Узбекистан-Евросоюз» по сотрудничеству в целях развития
23 октября 2019 года в АО НВК «Узэкспоцентр» прошло второе заседание Подкомитета «Узбекистан-Евросоюз» по сотрудничеству в целях развития.
С узбекской стороны в качестве сопредседателя выступил заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан – Ш.Вафаев.
Европейская сторона была представлена руководителем отдела Европейской комиссии по Центральной Азии, Ближнему Востоку и Южной Азии – Рафаэллой Йодиче.
В мероприятии также приняли участие представители Министерства иностранных дел, Министерства финансов РУз, Министерства экономики и промышленности, Министерства юстиции РУз, а также другие представители министерств и ведомств Республики Узбекистан.
Работа Подкомитета была структурирована по следующим направлениям: секторальные реформы и состояние текущих проектов, прорабатываемые проекты, а также обсуждение перспектив двухсторонних отношений между Узбекистаном и Евросоюзом.
На повестке дня были обсуждены вопросы экономического сотрудничества и реализации проектов в области аграрного хозяйства, охраны окружающей среды, образования, безопасности.
Также в рамках заседания были рассмотрены прорабатываемые проекты на сумму 65 млн. евро в рамках индикативной программы сотрудничества на 2014-2020гг., и рассмотрены показатели новой индикативной программы сотрудничества на 2021-2027гг., сопряженной с новой Стратегией Евросоюза по ЦА «Евросоюз и Центральная Азия: новые возможности для более крепкого партнерства», принятой 17 июня 2019г.
Отдельно состоялась встреча заместителя министра инвестиций и внешней торговли Ш.Вафаева со Специальным Представителем Европейского Союза по Центральной Азии П.Бурианом.