21-22 oktabr kunlari Dehli shahri (Hindiston)da The Luxury Symposium 2019 tadbiri bo‘lib o‘tdi. Ushbu anjuman turli davlatlar vakillari, jahonga mashhur ijodkorlar, xalqaro biznes yetakchilari, ishbilarmonlar va sarmoyadorlarni bir platformada jamladi. Tadbir Luxury League notijorat jamg‘armasi tomonidan O‘zbekiston hamkorligida tashkil etilgan.
O‘zbekiston hamda Hindiston o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari madaniyat va san'at kabi ko‘plab yo‘nalishlarda faol rivojlanmoqda. 2020-yilda O‘zbekiston amaliy san'at ustalaridan iborat delegatsiyaning Hindistondagi eng yirik Hunarmandchilik festivalida ishtirok etishi rejalashtirilmoqda.
“Biz O‘zbekistonning Hindistondagi turizm va madaniyat elchisi Ritu Beri bilan hamkorlikda ko‘plab tadbirlar o‘tkazganmiz. Joriy yilning aprelida o‘tkazilgan yirik “Ferghana Fantasy” shousi shular jumlasidandir. Tadbirning maqsadi an'analar va amaliy san'at, xususan, o‘zbek xon atlasi, adrasi va hind kadisini birlashtirishdan iborat edi,- dedi O‘zbekistonning Hindistondagi elchisi Farhod Arziev. – The Luxury Symposium — O‘zbekistonning turistik, madaniy va eksport salohiyatini targ‘ib qilishga yo‘naltirilgan samarali platforma”.
The Luxury Symposium 2019 tadbirida O‘zbekiston delegasiyasi ham ishtirok etib, u yerda Hindiston bilan hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi, shuningdek turli hududlarning turistik salohiyati namoyish etildi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi nomidan rais o‘rinbosari Ulug‘bek A'zamov hamda Samarqand, Buxoro, Namangan va Xorazm viloyatlari hokimliklari, Hunarmandlar uyushmasi, eksportchi kompaniyalar, nashriyot uylari, parfyumer brendlari, fashion dizaynerlardan iborat 60 kishilik delegasiya ishtirok etdi.
“Hunarmandchilik mahsulotlari bizning madaniyatimiz va turizm mahsulotlarimiz qatorini yanada boyitib, yurtimiz jozibasini oshirishga yordam beradi. Biz O‘zbekistonning xorijdagi elchixonalari ko‘magida bu kabi tadbirlarni dunyoning ko‘plab mamlakatlarida o‘tkazishni rejalashtiryapmiz”, - dedi Ulug‘bek A'zamov.
The Luxury League notijorat jamg‘armasining hammuassisi O‘zbekistonning Hindistondagi madaniyat va turizm elchisi Ritu Beri hisoblanadi. Uning ta'kidlashicha, The Luxury Symposium ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlash yo‘lida xizmat qiladi: “O‘zbekistonliklar milliy matolari, ayniqsa so‘zanadan foydalanishda ajoyib imkoniyatlarga ega. The Luxury Symposium ishtirokchilari tadbir doirasida dunyoga mashhur nashrlarga interv'yu berish, Bollivud va hindistonlik dizaynerlar bilan hamkorlik qilish, yangi kolleksiyalar yaratish hamda tajriba almashishlari mumkin. Bu mamlakatlar o‘rtasidagi muloqot uchun qulay platformadir. O‘ylashimcha, O‘zbekiston va Hindistonning bir-biridan o‘rganadigan jihatlari ko‘p. The Luxury Symposium’da ishtirok etish bir birimizga rivojlanishda yordam berish maqsadida muloqot qilish, o‘rganish, tushunish va sa'y-harakatlarni birlashtirish uchun ayni muddaodir”.
Shuningdek, “The Luxury Symposium” doirasida madaniy meros va amaliy san'atni asrashga yo‘naltirilgan muloqotlar seriyasi o‘tkazildi. Simpozium davomida bo‘lib o‘tgan yarmarka esa Hindiston aholisini o‘zbek madaniyati bilan tanishtirish hamda yangi hamkorlarni topishda muhim ahamiyat kasb etdi. Nufuzli ko‘rgazmada O‘zbekistonning “Anor Couture”, “Dilnoz”, “Dilrabo Design”, “Begim Treasure Collection”, “Bukhara Brillian Silk”, Hunarmandlar uyushmasi, “Visit Uzbekistan” jurnali hamda “Dinara&Co.” o‘z stendlari bilan ishtirok etishdi. Ikki mamlakat vakillari tomonidan o‘tkazilgan tadbirlar muvaffaqiyati munosabati bilan ikki tomon vakillari ishtirokida O‘zbekistonning Hindistondagi elchixonasi tomonidan tantanali qabul marosimi tashkil etildi.

Узбекистан на «The Luxury Symposium 2019» в Индии
21 и 22 октября в Дели (Индия) прошел The Luxury Symposium 2019 - конференция, которая предоставляет возможность проведения на одной сцене интерактивных дискуссий между представителями государств, всемирно-известными творческими мыслителями, лидерами международного бизнеса, предпринимателями и инвесторами. Инициаторы мероприятия — некоммерческий фонд Luxury League и Узбекистан является страной партнером данного престижного события.
Сотрудничество между Узбекистаном и Индией активно развивается во многих направлениях включая культуру и искусство. В следующем году планируется участие делегации представителей прикладного искусства Узбекистана на крупнейшем Фестивле ремесленничества в Индии.
«Это одно из серии мероприятий, которое мы проводим в сотрудничестве с Риту Бери, послом по туризму и культуре Узбекистана в Индии. Она была назначена на эту должность в марте и с тех пор мы провели много мероприятий. Например, крупное шоу Ferghana Fantasy, которое прошло в апреле этого года. Его целью было соединить традиции и прикладное искусство, в частности узбекские икат, адрас и индийскую кади», — комментирует Посол Узбекистана в Индии Фарход Арзиев. — The Luxury Symposium — это эффективная платформа для продвижения туристического, культурного и экспортного потенциала Узбекистана».
В The Luxury Symposium 2019 приняла участие и крупная делегация из Узбекистана, которая обсудила вопросы развития и сотрудничества с Индией, а также представила разные регионы. В ее состав вошли около 60 человек из Ташкента, Самарканда, Бухары, Намангана и Хорезма, среди которых были заместитель председателя Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан Улугбек Азамов. Также одними из участников мероприятия выступили ассоциация ремесленников, компании-экспортеры, издательские дома, парфюмерные бренды, fashion дизайнеры и другие.
«Поздравляем посольство и организаторов с успешным проведения мероприятия. Здесь очень приятно видеть наши регионы, особенно это Наманганская, Самаркандская, Бухарская и Хорезмская области, которые презентуют свой туристический потенциал, потенциал в сфере ремесленничества. Продукция ремесленничества — это мощная поддержка к туристическим продуктам, она обогащает и продвигает нашу культуру, тем самым делая интересной нашу страну, делая интересным то, что мы предлагаем. Такие мероприятия мы планируем организовать в разных странах мира, и, конечно, в первую очередь, с помощью нашего посольства».
The Luxury League — некоммерческий фонд, который поддерживает сущность роскоши, глубоко укоренившейся в наследии и культуре. Его сооснователем также является Риту Бери, бренд-посол культуры и искусства в Узбекистане. «Я считаю, что у узбекистанцев есть уникальная возможность использовать национальные ткани, особенно сюзане – моя любовь. Участники The Luxury Symposium имеют возможность быть интервьюированными мировыми изданиями, сотрудничать с Боливудом и индийским дизайнерами, создавать новые коллекции, обмениваться опытом. Это отличная платформа для создания диалога между двумя странами, для слияния двух национальностей. Я считаю, обеим сторонам есть чему поучиться друг у друга. Участие на The Luxury Symposium – прекрасная возможность разговаривать, учится, понимать и стараться помочь друг другу в развитии», — прокомментировала Риту Бери.
Также в рамках The Luxury Symposium прошла серия диалогов о важности сохранения культурного наследия, в частности таких видов прикладного искусства, как вышивка и ткани ручной работы. Стоит отметить и ярмарку, благодаря которой участники имели широкую возможность познакомить жителей Индии с узбекской культурой и обрести новых партнеров. На престижной выставке индустрии роскоши представлены стенды узбекских дизайнеров Anor Couture, Dilnoz, Dilrabo Design (которых поддержал Совет молодых дизайнеров при Союзе молодёжи), нишевой парфюмерии Begim Treasure Collection, Bukhara Brillian Silk, Ассоциации Хунарманд, потенциала регионов, а также журнала Visit Uzbekistan и Издательского дома Dinara&Co. В честь успешных мероприятий, проведённых представителями двух стран, посольством Узбекистана было также организован торжественный приём.