Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad kelajakdagi hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdan iborat.
R. Davletov mehmonlarni qutlar ekan, ularni vazirlik tuzilmasi, asosiy vazifalari va faoliyati bilan tanishtirib, me’yoriy-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlash va ko‘rib chiqishga raqamlashtirishni joriy etish, vazirlikda ish yuritish va davlat xizmatlarini taqdim etish sohasidagi so‘nggi ijobiy islohotlar haqida ma’lumot berdi.
Uchrashuv chog‘ida adliya organlarida korruptsiyaga barham berish, mamlakatimizda inson huquqlarini himoya qilish va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar alohida qayd etildi.
O‘z navbatida Abdulaye Mar Diye R. Davletovga samimiy uchrashuv uchun minnatdorlik izhor qilib, so‘nggi yillarda yurtimizda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida qonun ustuvorligi, inson huquq va erkinliklarini ta’minlash, elektron hukumatni joriy etish va iqtisodiyotni transformatsiya qilish sohasida amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholadi.
Uchrashuv so‘ngida xorijiy tomon vazirlik tomonidan korruptsiyaga qarshi kurashish, huquq ustuvorligi va raqamlashtirish yo‘nalishlaridagi tashabbuslarni ro‘yobga chiqarishda ko‘mak berishga tayyor ekanini bildirdi.
Ma’lumot uchun: BMT Bosh kotibi yordamchisi - BMT Taraqqiyot dasturi ma’muri maxsus maslahatchisi Abdula Mar Diye O‘zbekistonga joriy yili 24—25 oktyabr kunlari Nukus shahrida bo‘lib o‘tadigan “Orolbo‘yi - ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi” deb nomlangan yuqori darajadagi xalqaro anjumanda ishtirok etish uchun tashrif buyurgan.

Встреча министра юстиции с помощником генерального секретаря ООН – специальным советником администратора ПРООН
23 октября 2019 года министр юстиции Русланбек Давлетов провел встречу с делегацией ПРООН во главе с помощником Генерального секретаря ООН — специальным советником администратора Программы развития ООН Абдулае Мар Дийе.
Целю встречи явилось обсуждение перспектив дальнейшего сотрудничества.
Р. Давлетов, поприветствовав гостей, ознакомил их со структурой, основными задачами, функциями и деятельностью министерства, а также проинформировал о последних положительных реформах в области внедрения цифровизации в подготовке и рассмотрении проектов нормативно-правовых актов, делопроизводстве министерства и представлении государственных услуг.
В ходе встречи особо отмечены принимаемые меры по искоренению коррупции в органах юстиции и обеспечению защиты прав и свободы человека в стране.
В свою очередь, Абдулае Мар Дийе поблагодарил Р. Давлетова за организацию данной встречи и высоко оценил последние реформы, которые проводятся в республике под руководством Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева в области верховенства закона, обеспечения прав и свободы человека, внедрения электронного правительства и трансформации экономики.
В итоге встречи иностранной стороной выражена готовность оказать содействие в реализации инициатив министерства по направлениям противодействия коррупции, верховенства права и цифровизации.
Для сведения: помощник Генерального секретаря ООН — специальный советник администратора Программы развития ООН Абдулае Мар Дийе прибыл в Узбекистан для участия в международной конференции «Приаралье — зона экологических инноваций и технологий», которая состоится в Нукусе 24—25 октября 2019 года.