Kombinat tarixi respublikamizda rangli, nodir va qimmatbaho metallarni qazib olish hamda ularni qayta ishlashga qaratilgan mutlaqo yangi tarmoqning yaratilishi hamda yirik ishlab chiqarish quvvatlari va zamonaviy Olmaliq shahrining paydo bo‘lishi bilan bevosita bog‘liqdir. Bu tarix zamirida shonli an’analarni munosib davom ettirayotgan, butun bilim va tajribasi, mahorati, qalb qo‘rini o‘z ishiga baxshida etib, fidokorona mehnat qilayotgan ming-minglab odamlarning juda katta mashaqqatli xizmatlari mujassam.
Korxonaning bunyod etilishi mamlakatimiz iqtisodiyot tarmoqlari uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lgan mineral boyliklarni keng ko‘lamda o‘zlashtirishga yo‘l ochib berdi.
Sizlarga ma’lumki, bugungi kunda yurtimiz taraqqiyotining yangi bosqichida biz sanoat va iqtisodiy salohiyatimizni har tomonlama rivojlantirishga ustuvor ahamiyat qaratmoqdamiz.
Kombinat misolida oladigan bo‘lsak, bu borada o‘tgan yili qabul qilingan “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” aktsiyadorlik jamiyati ishlab chiqarish quvvatlarini rekonstruktsiya qilish va barqarorlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qaror korxona faoliyati uchun katta imkoniyatlar yaratib bermoqda.
Ushbu ulkan majmuaning ko‘p millatli va ahil jamoasi respublikamizda so‘nggi yillarda amalga oshirilayotgan chuqur tarkibiy islohotlar jarayonida, butun mamlakatimizni, milliy iqtisodiyotimizni tubdan modernizatsiya qilishda faol ishtirok etayotganini barchamiz yaxshi bilamiz va cheksiz qadrlaymiz.
Hech shubhasiz, Vatanimizning kuch-qudrati o‘sishida, O‘zbekistonda qazib olinayotgan qimmatbaho va rangli metallarning yuksak sifati butun dunyoda alohida e’tirof etilishida iqtisodiyotimizning lokomotivi hisoblangan kombinatning 35 minglik jamoasi salmoqli hissa qo‘shib kelmoqda.
Hozirgi vaqtda majmua tomonidan Toshkent, Jizzax, Namangan va Surxondaryo viloyatlaridagi qimmatbaho va rangli metallar eng ilg‘or texnologiyalar asosida, yetakchi xorijiy kompaniyalar hamkorligida jadal o‘zlashtirilmoqda, xaridorgir mahsulotlar hajmi oshirilib, ularning 70 foizdan ortig‘i eksport qilinmoqda.
Jahon bozoridagi keskin raqobat sharoitida ishlab chiqarishning o‘sishi va samaradorligini ta’minlash maqsadida kombinatning uzoq muddatli modernizatsiya dasturi ishlab chiqildi.
Ayni paytda yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish bo‘yicha yirik investitsiyaviy loyihalar amalga oshirilayotgani ayniqsa e’tiborga loyiq. Xususan, “Angren” erkin iqtisodiy zonasida barpo etilgan Angren quvur zavodi, Jizzax viloyatida sement zavodi foydalanishga topshirildi.
Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlari hududida eng yirik - bir yilda 60 million tonna rudani qayta ishlash salohiyatiga ega bo‘lgan mis boyitish fabrikasi va boshqa zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlarining qurilishi boshlandi.
Eng muhimi, olib borilayotgan jadal va tizimli bunyodkorlik ishlari natijasida mahalliy aholi uchun minglab qo‘shimcha ish o‘rinlari yaratilmoqda.
Yaqin yillarda kombinatni modernizatsiya qilish dasturi doirasida 2023 yilga kelib ishlab chiqarish hajmining 2,5 barobarga o‘sishini ta’minlovchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish rejalashtirilmoqda.
Barchamiz yaxshi bilamizki, ishlab chiqarishni tubdan yangilash va ilmiy texnologiyalarni joriy etish masalalari yuqori malakali kadrlarni talab qiladi. Shu bois, belgilangan vazifalar ijrosini to‘liq ta’minlashga qodir bo‘lgan zamonaviy va yetuk mutaxassislarni tayyorlashga jiddiy e’tibor qaratilmoqda.
Olmaliqda faoliyat yuritayotgan Toshkent davlat texnika universitetining filiali, shuningdek, o‘tgan yili tashkil etilgan Rossiya Federatsiyasining Milliy texnologik tadqiqotlar universiteti Moskva po‘lat va qotishmalar instituti filiali ushbu ezgu maqsadga xizmat qilmoqda.
Korxonaning barcha ishchi-xodimlar uchun munosib hayot va mehnat sharoitlarini, ularga hamma qulayliklarni yaratib berish borasidagi ijobiy tajribasini alohida ta’kidlash lozim.
Bugun bu yerda zamonaviy uylar, madaniyat va sport maskanlari, ravon ko‘chalar, ko‘rkam va fayzli go‘shalar, bir so‘z bilan aytganda, zarur infratuzilmalar bunyod etilmoqda. Bu beqiyos rag‘bat va e’tiborning yaqqol misolini - yildan-yilga rivojlanib, xorijiy mehmonlar va investorlar uchun jozibador bo‘lib borayotgan Olmaliq shahrining obod va farovon qiyofasida ham ko‘rish mumkin.
Bugungi shiddatli davrning o‘zi butun xalqimiz qatori kombinat jamoasi oldiga ham milliy iqtisodiyotimizning raqobatbardoshligini oshirishga qaratilgan muhim va strategik vazifalarni qo‘ymoqda.
Majmua bazasida yuqori texnologik va qo‘shimcha qiymatga ega xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish, bu yo‘lda yurtimizning tabiiy, mehnat va intellektual resurslaridan to‘laqonli foydalanish masalalari g‘oyatda dolzarb bo‘lib turibdi.
Ishonchim komilki, kombinatning yuksak kasbiy mahoratga, boy bilim va malakaga ega mehnatkashlari bu muhim hamda dasturilamal vazifalarni sharaf va matonat bilan uddalaydilar.
Ushbu ayyom munosabati bilan sizlarni yana bir bor samimiy muborakbod etib, barchangizga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, jonajon O‘zbekistonimiz ravnaqi yo‘lida olib borayotgan bunyodkorona mehnatingizda yangi zafarlar tilayman.

Коллективу акционерного общества «Алмалыкский горно-металлургический комбинат»
От всей души поздравляю вас с 70-летием со дня образования Алмалыкского горно-металлургического комбината – флагмана цветной металлургии Узбекистана.
История АГМК – это создание совершенно новой для нашей республики отрасли по добыче и переработке цветных, редких и драгоценных металлов, крупных производственных мощностей и современного города Алмалыка. Это колоссальный труд тысяч людей, которые стояли у истоков возникновения комбината, и тех, кто сегодня продолжает эти славные традиции, самоотверженно трудится, отдавая делу все свои знания, опыт и мастерство, частицу души.
Строительство комбината положило начало крупномасштабному освоению минеральных богатств нашей земли, что имело стратегически важное значение для экономики страны.
Сегодня, когда Узбекистан находится на новом этапе развития, мы придаем приоритетное значение повышению нашего промышленного и экономического потенциала.
Принятое в прошлом году постановление Президента Республики Узбекистан «О мерах по реконструкции и стабилизации производственных мощностей АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» создало в этом плане новые возможности.
Заслуживает самой высокой оценки, что многонациональный коллектив этого огромного предприятия активно участвует в проводимых в последние годы в республике глубоких комплексных реформах, кардинальном обновлении и модернизации национальной экономики и страны в целом.
В том, что высокое качество узбекских драгоценных и цветных металлов сегодня признано во всем мире, растет экономическая мощь нашей страны, есть большая заслуга 35-тысячного коллектива Алмалыкского горно-металлургического комбината, являющегося локомотивом нашей экономики.
В сотрудничестве с ведущими зарубежными компаниями на основе самых передовых технологий ускоренными темпами ведется переработка руд благородных и цветных металлов, добываемых на месторождениях Ташкентской, Джизакской, Наманганской и Сурхандарьинской областей, наращиваются объемы производства востребованной продукции широкого спектра, свыше 70 процентов которой направляется на экспорт.
Для повышения эффективности и роста производства в условиях жесткой конкуренции на мировом рынке разработана программа долгосрочной модернизации комбината.
Реализуются крупные инвестиционные проекты по увеличению объемов производства и выпуску новых видов продукции. Так, введены в эксплуатацию Ангренский трубный завод, построенный в свободной экономической зоне «Ангрен», и Джизакский цементный завод. Начато строительство самой крупной в странах СНГ медной обогатительной фабрики мощностью 60 миллионов тонн переработки руды в год, других современных производств. Самое главное, создаются тысячи новых рабочих мест.
В ближайшие годы в рамках программы модернизации на комбинате планируется освоить прямые иностранные инвестиции, что обеспечит рост производства к 2023 году почти в 2,5 раза.
Коренное обновление производства и внедрение наукоемких технологий требует подготовки кадров новой формации. В этой связи большое внимание уделяется подготовке современных специалистов. Действующие в Алмалыке филиал Ташкентского государственного технического университета и филиал российского НИТУ «Московский институт стали и сплавов», открытый в прошлом году, способствуют решению этой задачи.
Следует отметить позитивный опыт АГМК также в создании достойных и благоприятных условий жизни и труда работникам комбината. Строятся современные жилые дома, объекты культуры и спорта, ровные дороги, места для проведения досуга, одним словом, вся необходимая инфраструктура. Яркий пример такого внимания и заботы – город Алмалык, который продолжает развиваться и с каждым годом становится все более благоустроенным и процветающим, привлекательным для зарубежных гостей и инвесторов.
Сегодня само время ставит перед коллективом комбината, как и перед всем нашим народом, стратегически важные задачи, направленные на дальнейшее повышение конкурентоспособности национальной экономики.
Нам предстоит решить такие чрезвычайно актуальные вопросы, как расширение на базе Алмалыкского горно-металлургического комбината производства высокотехнологичной и востребованной продукции с высокой добавленной стоимостью, более полное задействование для этого природных, трудовых и интеллектуальных ресурсов страны.
Уверен, что сплоченный, высокопрофессиональный коллектив комбината, его труженики, обладающие богатым опытом и мастерством, с честью справятся с выполнением этих программных задач.
От всей души желаю вам, дорогие друзья, крепкого здоровья, счастья и благополучия, новых успехов в созидательном труде на благо родного Узбекистана.