O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasining Tokiodagi uchrashuvlari
O‘zbekiston delegatsiyasi Yaponiyaga tashrifi doirasida mazkur mamlakatning Iqtisodiy taraqqiyot davlat vaziri, Yaponiya parlamentining O‘zbekiston bilan do‘stlik ligasi bosh kotibi Yasutoshi Nishimura bilan uchrashdi.
Muloqot chog‘ida Ya.Nishimura Yaponiyaning yangi Imperatori taxtga o‘tirishi marosimida O‘zbekistonning yuqori darajadagi ishtiroki uchun minnatdorlik bildirdi. O‘zbekiston Yaponiya uchun strategik muhim sherik ekani va Tokio turli yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada kengaytirishdan manfaatdorligi ta’kidlandi.
Yaponiya tomoni  kunchiqar mamlakatga amalga oshiriladigan yuqori darajadagi tashrifga jiddiy tayyorgarlik ko‘rayotgani, bu muhim voqeaning muvaffaqiyatli o‘tishi hamda O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasida ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirishga kuchli turtki berishi qayd etildi.
Tomonlar Yaponiya parlamenti yosh a’zolarining O‘zbekistonga yaqinda amalga oshirgan tashrifini yuqori baholadilar, qonunchilik organlari vakillari o‘rtasida o‘zaro tashriflarni davom ettirishdan manfaatdorligini bildirdilar.

Встречи делегации Республики Узбекистан в Токио
В ходе пребывания в Японии делегация Узбекистана провела встречу с государственным министром экономического развития, генеральным секретарем Японской парламентской Лиги дружбы с Узбекистаном Ясутоши Нишимура.
В ходе диалога Я.Нишимура выразил благодарность за участие Узбекистана на высоком уровне в церемонии восхождения на престол нового Императора Японии. Подчеркивалось, что Узбекистан является для Японии стратегически важным партнером и Токио заинтересован в дальнейшем расширении сотрудничества по самым различным направлениям.
Отмечалось, что японская сторона очень серьезно готовится к предстоящему визиту на высшем уровне в страну Восходящего солнца, который станет важным событием и должен пройти успешно, чтобы придать мощный импульс дальнейшему развитию двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Японией.
Стороны положительно оценили недавний визит молодых японских парламентариев в Узбекистан, выразив заинтересованность в продолжении практики обменов между представителями законодательных органов.