O’zbekiston Respublikasi IIV delegatsiyasining Seul shahrida bo’lib o’tgan Xalqaro politsiya sammitidagi ishtiroki yakunlari
2019-10-24 | Xavfsizlik sohasi
Joriy yilning 20-23-oktabr kunlari Seul shahrida Koreya Respublikasi Milliy politsiya agentligi tomonidan tashkil etilgan Ikkinchi xalqaro politsiya sammiti bo’lib o’tdi. O’zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri, general-leytenant Po’lat Bobojonov boshchiligidagi IIV delegatsiyasi ham ushbu nufuzli tadbirda ishtirok etdi.
Sammit butun dunyo politsiya tashkilotlari o’rtasida an’anaviy tarzda o’tkaziladigan yirik tadbirlardan biridir. Unda o’ttizdan ortiq xorijiy davlatdan kelgan 100 nafardan ziyod vakil qatnashdi.
Sammit doirasida O’zbekiston Respublikasi IIV delegatsiyasining Korea Police world Expo-2019 ko’rgazmasiga ham tashrifi uyushtirildi.
Ko’rgazmada ishtirok etgan kompaniya xodimlari Koreyaga tashrif buyurgan huquqni muhofaza qilish organlari rahbarlarini xavfsizlikni ta’minlash sohasidagi so’nggi ishlanmalar bilan tanishtirishdi.
Mehmonlar uchun zamonaviy qurol-yarog’, maxsus texnika, tekshiruv uskunalari, patrul avtomobillari, ko’chma laboratoriyalar va jamoat tartibini saqlashga oid vazifalarni bajarishga mo’ljallangan pilotsiz uchuvchi apparatlar, shuningdek, huquqni muhofaza qilish organlari faoliyatida qo’llaniladigan maxsus kiyim-bosh va texnika namunalari namoyish etildi.
Shaxsni identifikatsiya qilish sohasida foydalaniladigan ilg’or texnologiyalar, shuningdek, biometrik ma’lumot skanerlari, shaxsni aniqlash tizimi hamda yirik shahar sharoitida yo’l harakatini nazorat qilish uslublari ishtirokchilarda katta qiziqish uyg’otdi.
Sammit doirasida O’zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri, general-leytenant Po’lat Bobojonov Koreya Respublikasi Milliy politsiya agentligi bosh komissari Min Gab Ryong bilan muzokara olib bordi.
Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlash masalalarini, giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalarning noqonuniy aylanishi, terrorizm, odam savdosi, noqonuniy migratsiya, transmilliy uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish muammolarini, bu sohalarda ma’lumot almashish amaliyotini takomillashtirish bo’yicha vazifalarni, o’zaro aloqalarni rivojlantirish va kengaytirish istiqbollarini muhokama qilishdi.
Uchrashuv va muzokara natijalariga ko’ra, tomonlar idoralar o’rtasidagi hamkorlikni sifat jihatdan yangi bosqichga olib chiqishga, tajriba almashish bo’yicha qo’shma seminar va treninglar o’tkazishga, ikki davlatning poytaxtlari o’rtasidagi hamkorlikni faollashtirishga kelishib olishdi.

Итоги участия делегации МВД Узбекистана в Международном полицейском саммите, состоявшемся в г. Сеуле
2019-10-24 | Сфера безопасности
20–23 октября текущего года в городе Сеуле проходил Второй международный полицейский саммит, организованный Национальным агентством полиции Республики Корея. В этом масштабном мероприятии приняла участие делегация МВД Республики Узбекистан во главе с министром внутренних дел генерал-лейтенантом Пулатом Бобожоновым.
Саммит является одним из крупнейших мероприятий, традиционно проводимых для полицейских организаций всего мира. В нем приняли участие более 100 представителей из более чем тридцати зарубежных стран.
В рамках Саммита, делегация МВД Республики Узбекистан посетила выставку Korea Police world Expo-2019.
Сотрудники компаний, принимавших участие в мероприятии, ознакомили руководителей правоохранительных органов, прибывших в Корею, с последними разработками в сфере обеспечения безопасности.
Гостям продемонстрировали образцы современного вооружения и специальной техники, досмотрового оборудования, патрульных автомобилей, передвижных лабораторий и беспилотных летательных аппаратов, предназначенных для решения задач по охране общественного порядка, а также последние образцы специализированной экипировки и техники, используемые в деятельности правоохранительных органов.
Особый интерес вызвали передовые технологии, применяемые в сфере идентификации личности, в том числе сканеры биометрической информации и система распознавания лиц, а также методики контроля за дорожным движением в условиях крупных городов.
В рамках Саммита министр внутренних дел генерал-лейтенант Пулат Бобожонов провел двусторонние переговоры с генеральным комиссаром Национального полицейского агентства Мин Габ Рёнгом.
Стороны обсудили вопросы укрепления сотрудничества между двумя ведомствами, проблемы борьбы с транснациональной организованной преступностью, наркотическими средствами и психотропными веществами, терроризмом, торговлей людьми и незаконной миграцией, задачи по совершенствованию практики обмена информацией в данных областях, перспективы развития и расширения взаимодействия.
По итогам встреч и переговоров стороны договорились возвести на качественно новый уровень взаимодействие между двумя ведомствами, проводить совместные семинары и тренинги по обмену опытом, активизировать сотрудничество между столичными регионами двух стран.