AQSh Eksimbanki (Eksport-import banki) Prezidenti K.Rid bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 22-oktabr kuni Vashingtonda O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov AQSh Eksimbanki (Eksport-import banki) Prezidenti K.Rid bilan uchrashdi.
Tomonlar O‘zbekiston iqtisodiy salohiyatining jadal rivojlanishini hisobga olib, hamkorlik va uni kengaytirish istiqbollari, o‘tkazilayotgan islohotlar tufayli sheriklik uchun yaratilayotgan imkoniyatlar hamda mamlakatning kredit reytinglarini yaxshilash borasida fikr almashdilar.
Sanoat va infratuzilmaviy qurilish sohasida qo‘shma investitsiyaviy loyihalarni moliyalashtirishni kengaytirish, kichik va o‘rta biznes sub'yektlarini kreditlash hajmini ko‘paytirish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish doirasida Amerikaning yuqori texnologiyali jihozlarini xarid qilishda AQSh Eksimbankining yordami imkoniyatlari muhokama qilindi.
Shu bilan birga, tomonlar O‘zbekiston tijorat banklari bilan avvalgi kelishuvlar doirasida jalb etilgan mablag‘ni o‘zlashtirish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlar yuzasidan kelishib oldilar.

Состоялась встреча с Президентом Эксимбанка США К.Рид
22 октября текущего года в Вашингтоне состоялась встреча министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана С.Умурзакова с Президентом Эксимбанка США К.Рид.
Стороны обменялись мнениями о текущем сотрудничестве и перспективах его расширения с учетом динамично развивающего экономического потенциала Узбекистана и вновь создаваемых возможностях для партнерства ввиду проводимых реформ и улучшения кредитных рейтингов страны.
Были рассмотрены перспективы увеличения финансирования совместных инвестиционных проектов в сфере промышленности и инфраструктурного строительства, а также наращивания объемов кредитования субъектов малого и среднего бизнеса.
Также были обсуждены возможности содействия Эксимбанка США в финансировании закупок высокотехнологичного американского оборудования, приобретаемого в рамках реализации совместных инвестиционных проектов.
Наряду с этим, стороны пришли к договоренности о совместных действиях по освоению средств, привлеченных в рамках прежних соглашений с коммерческими банками Узбекистана.