Bratislavada O‘zbekiston-Slovakiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi
2019-yilning 21-22-oktabr kunlari Bratislava shahrida O‘zbekiston-Slovakiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining to‘rtinchi raundi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlarning delegatsiyalariga O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Dilshod Axatov va Slovakiya Respublikasi TIV davlat kotibi Lukash Parizek rahbarlik qildi.
Uchrashuvda siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy va sanoat kooperatsiyasi, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda hamkorlikning hozirgi holati va ularni chuqurlashtirish istiqbollari batafsil muhokama qilindi, o‘zaro manfaat kasb etadigan mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston va Slovakiya turli yo‘nalishlarda samarali va ikki tomon uchun ham foydali hamkorlikni izchil rivojlantirishdan birdek manfaatdor.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni kengaytirish uchun aniq choralar qo‘llash to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Shu nuqtayi nazardan ikki tomonlama Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Idoralararo komissiyasining birinchi majlisini tez orada o‘tkazish dolzarb masala hisoblanadi.
Muzokaralarda ikki tomonlama munosabatlarning shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish masalalari alohida ko‘rib chiqildi.
Bratislava shahrida bo‘lish doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi O‘zbekistonning Slovakiyadagi faxriy konsuli, “Sitno” holding prezidenti Lyudovit Chernak va “Medirex Group” Slovakiya kompaniyasi boshqaruvi raisi Radoslav Bardun bilan ham uchrashuvlar o‘tkazdi.

В Братиславе состоялись узбекско-словацкие межмидовские политконсультации
21-22 октября 2019 года в г.Братиславе состоялся четвертый раунд узбекско-словацких межмидовских политических консультаций.
Делегации сторон возглавляли заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов и государственный секретарь МИД Словацкой Республики Лукаш Паризек.
Подробно обсуждены текущее состояние и перспективы углубления политического диалога, торгово-экономической и промышленной кооперации, сотрудничества в культурно-гуманитарной и других сферах, а также обменялись мнениями по региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Стороны подчеркнули, что Узбекистан и Словакия в одинаковой степени заинтересованы в последовательном развитии плодотворного и взаимовыгодного сотрудничества в различных направлениях.
Достигнута договоренность предпринять конкретные меры по наращиванию торгово-экономического и инвестиционного взаимодействия. В этом контексте актуальным представляется скорейшее проведение первого заседания двусторонней Межведомственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
На переговорах стороны отдельно рассмотрели вопросы расширения договорно-правовой базы двусторонних отношений.
В рамках пребывания в Братиславе узбекская делегация также провела встречи с почетным консулом Узбекистана в Словакии, президентом холдинга «Ситно» Людовитом Чернаком и председателем правления словацкой компании «Medirex Group» Радославом Бардуном.