Bratislavada O‘zbekiston-Slovakiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlari bo‘lib o‘tdi
2019-yilning 21-22-oktabr kunlari Bratislava shahrida O‘zbekiston-Slovakiya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining to‘rtinchi raundi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlarning delegatsiyalariga O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Dilshod Axatov va Slovakiya Respublikasi TIV davlat kotibi Lukash Parizek rahbarlik qildi.
Uchrashuvda siyosiy muloqot, savdo-iqtisodiy va sanoat kooperatsiyasi, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda hamkorlikning hozirgi holati va ularni chuqurlashtirish istiqbollari batafsil muhokama qilindi, o‘zaro manfaat kasb etadigan mintaqaviy va xalqaro masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Ta’kidlanganidek, O‘zbekiston va Slovakiya turli yo‘nalishlarda samarali va ikki tomon uchun ham foydali hamkorlikni izchil rivojlantirishdan birdek manfaatdor.
Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni kengaytirish uchun aniq choralar qo‘llash to‘g‘risida kelishuvga erishildi. Shu nuqtayi nazardan ikki tomonlama Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Idoralararo komissiyasining birinchi majlisini tez orada o‘tkazish dolzarb masala hisoblanadi.
Muzokaralarda ikki tomonlama munosabatlarning shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish masalalari alohida ko‘rib chiqildi.
Bratislava shahrida bo‘lish doirasida O‘zbekiston delegatsiyasi O‘zbekistonning Slovakiyadagi faxriy konsuli, “Sitno” holding prezidenti Lyudovit Chernak va “Medirex Group” Slovakiya kompaniyasi boshqaruvi raisi Radoslav Bardun bilan ham uchrashuvlar o‘tkazdi.

2019-10-24 | Politics
On October 21-22, 2019, Bratislava hosted the fourth round of Uzbekistan – Slovakia inter-MFA political consultations, Uzbekistan MFA reports.
The delegations were led by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov and State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Lukáš Parízek.
The current state and prospects of deepening political dialogue, trade-economic and industrial cooperation, cooperation in cultural-humanitarian and other spheres were discussed, as well as views on regional and international issues of mutual interest were exchanged in detail.
The parties noted that Uzbekistan and Slovakia are equally interested in consistent development of fruitful and mutually beneficial cooperation in various areas.
An agreement was reached on taking concrete measures to increase trade-economic and investment cooperation. In this context, it is urgent to hold the first meeting of bilateral Interdepartmental Commission on Trade and Economic Cooperation as soon as possible.
The parties considered the issues of expanding legal framework of bilateral relations.
During the stay in Bratislava, Uzbekistan delegation also held meetings with honorary Consul of Uzbekistan in Slovakia, President of Sitno Holding Ludovit Chernak and Chairman of the Board of Medirex Group Radoslav Bardun.