Dushanbe shahrida o‘zbek tili bayrami
2019-yilning 21-oktabr kuni O‘zbekistonning Tojikiston Respublikasidagi Elchixonasida O‘zbekiston Respublikasining “Davlat tili haqida”gi Qonuni qabul qilinganligining o‘ttiz yilligi munosabati bilan bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Tojikiston Respublikasi Fanlar akademiyasining Yozma meros markazi direktori Jurabek Nazirov, Yozma meros markazi qo‘lyozmalarning ilmiy tavsifi va kataloglashtirish bo‘limi boshlig‘i Alizoda Saidumar, yetakchi olimlar, madaniyat va san’at arboblari, jurnalistlar, Dushanbe shahri ijodiy intelligensiya vakillari ishtirok etdi.
O’zbekistonning Tojikistondagi Elchisi Ergash Shaismatov yig‘ilganlarni muhim sana bilan tabrikladi va o‘zbek tili tarixi, rivojlanishi va istiqbollari to‘g‘risida nutq so‘zladi.
Tadbir doirasida Tojikiston Yozuvchilar uyushmasi raisining birinchi o‘rinbosari Ato Mirxoja, Termiz davlat universiteti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Abdisamat Sattarov, Termiz davlat universiteti O‘zbek tilshunosligi kafedrasi mudiri Bekpo‘lat Umurqulov, Tojikiston Respublikasi Bastakorlar ittifoqining a’zosi, O‘zbekiston milliy konservatoriyasining faxriy professori, bastakor Asliddin Nizomi va boshqalar ham nutq so‘zladi. Ular o‘z nutqlarida o‘zbek tilining yuqori obro‘si, uning boyligi va go‘zalligi, mamlakat va jamiyatdagi betakror rolini ta’kidladilar.
Tadbir ishtirokchilari o‘zbek tili tarixi to‘g‘risida gapirib, adabiy tilga asos solgan buyuk Alisher Navoiy zamonaviy ijod tilining shakllanishida ulkan hissi qo‘shganini qayd etdilar.
Taniqli tojik shiori Mirzo Tursunzoda o‘z davrida o‘zbek va tojik xalqlarini bir dutorning ikki tori deb atagan edi. Darhaqiqat, xalqlarimizning umumiy madaniy hayoti va do‘stligi bir-birini to‘ldirgan holda uzoq o‘tmishga borib taqaladi.
Bir tuproqda paydo bo‘lgan va o‘sgan ikki xalq do‘stligining noyob solnomasida ularning buyuk o‘g‘lonlari Alisher Navoiy va Abdurahmon Jomiyning do‘stligi alohida o‘rin egallaydi. Bu do‘stlik o‘zlarining ko‘p asrlik tarixida hayotning shodlikarini va qayg‘ularini birga baham ko‘rgan, madaniyat, san’at va adabiyot, hunarmadchilik va dehqonchilikni birgalikda rivojlantirgan ikki xalq – o‘zbeklar va tojiklar do‘stligini ko‘rsatadi.
Bugungi kunda O‘zbekiston va Tojikiston prezidentlari rahbarligida ushbu samimiy va do‘stona munosabatlar yangi marralarni zabt etishga intilib, yangi qirralarni kashf etib butunlay yuqorida darajada davom etmoqda.

Праздник узбекского языка в г.Душанбе
21 октября 2019 года в Посольстве Узбекистана в Республике Таджикистан состоялся праздничный прием по случаю 30-летия принятия Закона Республики Узбекистан «О государственном языке».
В мероприятии приняли участие директор Центра письменного наследия Академии наук Республики Таджикистан Журабек Назиров, заведующий отделом научного описания рукописей и каталогизации Центра письменного наследия Ализода Саидумар, ведущие ученые, деятели культуры и искусства, журналисты, представители творческой интеллигенции г.Душанбе.
Посол Узбекистана в Таджикистане Эргаш Шаисматов поздравил собравшихся со знаменательной датой и выступил с речью об истории, развитии и перспективах узбекского языка.
В рамках мероприятия также выступили первый заместитель председателя Союза писателей Таджикистана Ато Мирхожа, проректор по научной работе и инновациям Термезского государственного университета Абдисамат Саттаров, заведующий кафедрой узбекского языкознания Термезского государственного университета Бекпўлат Умурқулов, член Союза композиторов Таджикистана, Почетный профессор Национальной консерватории Узбекистана, композитор Аслиддин Низоми и другие. Они в своих выступлениях подчеркнули высокий авторитет узбекского языка, его богатство и красоту, неоценимую роль в жизни страны и общества.
Участники, говоря об истории узбекского языка, отметили огромный вклад в формирование современного языка творчества великого Алишера Навои, который заложил основу литературного языка.
Известный таджикский поэт Мирзо Турсун-заде в свое время назвал узбекский и таджикский народы двумя струнами одного дутара. И действительно, совместная культурная жизнь и дружба наших народов, дополняя друг друга, уходят своими корнями в глубокую древность.
В уникальной летописи отношений наших народов, возникших и выросших на одной земле, особое место занимает дружба их великих сыновей – Алишера Навои и Абдурахмана Джами, что явилось символом дружбы двух народов - узбеков и таджиков, переживших в своей многовековой истории все радости и горести жизни, совместно развивавших культуру, искусство и литературу, ремесла и земледелие.
Эти искренние и дружеские отношения под руководством президентов Узбекистана и Таджикистана продолжаются в наши дни на более высокой ноте, стремясь ко все новым рубежам и раскрывая все новые грани.