BMT delegatsiyasi bilan uchrashuv
2019-yil 23-oktabr kuni Senatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisi o‘rinbosari Svetlana Artikovaning Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi yordamchisi - BMT Taraqqiyot dasturi ma’muri maxsus maslahatchisi Abdula Mar Diye boshchiligidagi BMT delegatsiyasi bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari muhokama etildi. Mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlashga, mamlakatni va umuman mintaqani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga ko‘maklashish, zamon tahdidlari va xavflariga qarshi kurashish, ekologik muammolarni hal qilish, jumladan, Orol dengizi inqirozi oqibatlarini yumshatish O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlikning eng dolzarb vazifalari ekani ta’kidlandi.
Tomonlar O‘zbekiston Orol dengizi fojeasi oqibatlarini yumshatish va Orolbo‘yi mintaqasini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, bu yo‘nalishda nufuzli xalqaro tuzilmalar bilan hamkorlikni kuchaytirish muhimligini ta’kidladilar.
Eslatib o‘tamiz, joriy yil 25-oktabr kuni Nukus shahrida BMT shafeligida “Orolbo‘yi - ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi” deb nomlangan yuqori darajadagi Xalqaro anjuman bo‘lib o‘tadi.

Встреча с делегацией ООН
23 октября 2019 года в Сенате состоялась встреча заместителя председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Светланы Артиковой с делегацией ООН во главе с помощником Генерального секретаря ООН - специальным советником администратора Программы Развития ООН Абдулае Мар Дийе.
В ходе встречи обсуждались перспективы дальнейшего двустороннего сотрудничества. Отмечалось, что наиболее актуальными задачами взаимодействия между Узбекистаном и ООН являются содействие обеспечению региональной безопасности, социально-экономическому развитию страны и региона в целом, решение экологических проблем, в частности смягчение последствий кризиса Аральского моря.
Стороны подчеркнули важность смягчения последствий катастрофы Аральского моря, социально-экономического развития зоны Приаралья, усиления сотрудничества с авторитетными международными структурами в данном направлении.
Напомним, что 25 октября текущего года в Нукусе состоится Международная конференция высокого уровня под эгидой ООН «Приаралье – зона экологических инноваций и технологий».