Amerikaning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan qator uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 21-oktabr kuni Vashingtonga tashrifi doirasida Investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Amerikaning Visa, CNH Industrial, John Deere kabi va boshqa yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazdi. Unda investitsiyaviy hamda savdo-iqtisodiy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va kengaytirish imkoniyatlari muhokama etildi.
Visa kompaniyasining vitse-prezidenti S.Galindo bilan birgalikda O‘zbekistonda mazkur to‘lov tizimining ishtirok etish istiqbollari ko‘rib chiqildi. Bu milliy bank-moliya tizimimizning jahon iqtisodiy makoniga hamohang integratsiyasi hamda mamlakatda onlayn hisob-kitoblar infrtuzilmasini mustahkamlash imkonini beradi. Bu borada mazkur tashabbusni ilgari surish hamda o‘zaro manfaat va foyda nuqtasini topish maqsadida hamkorlikning ehtimoliy shakllari o‘rganib chiqildi.
O‘zbekistonda qator qo‘shma korxonalari mavjud bo‘lgan hamda qishloq xo‘jaligi, fuqarolik, harbiy va ixtisoslashtirilgan texnikalarning yirik ishlab chiqaruvchisi - CNH Industrial kompaniyasi rahbari bilan uchinchi davlatlarga eksportni yo‘lga qo‘yish va bozorning yangi segmentlarini qamrab olgan holda ishlab chiqarishda mahalliylashtirishni kengaytirish istiqbollari muhokama etildi.
John Deere kompaniyasi vitse-prezidenti bilan ham samarali muloqot kechdi. Unda tomonlar kompaniyaning Toshkent Irrgatsiya instituti qoshida qishloq xo‘jaligi sohasida mahalliy mutaxassislarning bilim darajasini tizimli oshirish imkonini beruvchi o‘quv markazi ochilganini mamnuniyat bilan ta’kidladilar.
Shuningdek, istiqbolli moliyaviy mexanizmlar va qishloq xo‘jaligi texnikalarini ishlab chiqarish bo‘yicha qo‘shma korxona tashkil etish to‘g‘risidagi masala ham ko‘rib chiqildi. Bu o‘zbek fermerlariga yuqori sifatli qishloq xo‘jaligi texnikalarini xarid qilishni yengillashtirishga yordam beradi.
Har bir uchrashuv yakuni bo‘yicha hamkorlikni yanada rivojlantirish va masalalarni hal etish uchun tomonlarning aniq yo‘nalishlari belgilab olindi.

Состоялся ряд встреч с руководителями ведущих американских компаний
21 октября текущего года в рамках пребывания в Вашингтоне министр инвестиций и внешней торговли провел ряд встреч с руководителями ведущих американских компаний, таких как Visa, CNH Industrial, John Deere и других, обсудив возможности для налаживания и расширения инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.
С вице-президентом компании Visa С.Галиндо были совместно рассмотрены перспективы присутствия данной платежной системы в Узбекистан, что позволит укрепить инфраструктуру онлайн-расчетов в стране и гармонично интегрировать национальную банковско-финансовую систему в мировое экономическое пространство. В данном ключе были изучены возможные форматы взаимодействия с целью продвижения данной инициативы и поиска точек взаимной выгоды и интересов.
С руководителем компании CNH Industrial, крупнейшим производителем сельскохозяйственной, гражданской, военной и специализированной техники, уже имеющего ряд совместных предприятий в Узбекистане обсуждались перспективы по расширению локализации производства, охватывая новые сегменты рынка и наращиванию экспорта в третьи страны.
С вице-президентом компании John Deere также был проведен продуктивный диалог, в ходе которого стороны положительно отметили открытие Учебного центра компании при Ташкентском институте ирригации, что позволит системно повышать уровень квалификационных знаний отечественных
специалистов в сфере сельского хозяйства.
Также был поднят вопрос о создании совместного предприятия по производству сельскохозяйственной техники и разработке перспективных финансовых механизмов которые позволят облегчить доступ узбекских фермеров к закупкам высококачественной сельскохозяйственной техники.
По итогам каждой из встреч были намечены конкретные действия сторон для решения вопросов и развития дальнейшего сотрудничества.