Hindistonning Gujarat shtati bilan hamkorlik rivojlanadi
Hindistonning Gujarat shtati bosh vaziri Vijay Rupani boshchiligidagi delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifi doirasida Toshkentda Oʻzbekiston – Hindiston biznes-forumi boʻlib oʻtdi.
Mamlakatlarimiz oʻrtasida oʻzaro savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish maqsadida Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi tomonidan tashkil etilgan mazkur tadbirda mamlakatimizning qator vazirlik va idoralari, yirik biznes subyektlari, ishbilarmon doira vakillari, shuningdek, Hindistondagi 50 dan ziyod kompaniya masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Keyingi yillarda Hindiston Oʻzbekistonning muhim strategik sheriklaridan biriga aylandi. 2019-yilning birinchi yarmida ikki mamlakat oʻrtasidagi mahsulot ayirboshlash hajmi 164 million 300 ming dollarni tashkil etdi. Bugun yurtimizda Hindiston ishbilarmonlari ishtirokidagi 191 korxona faoliyat yuritmoqda, shundan 26 tasi toʻliq hind kapitali asosida ishlaydi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modining saʼy-harakatlari, doʻstona va konstruktiv muloqotlari samarasida yuzaga kelgan ushbu yaqin hamkorlikni yanada mustahkamlash bugungi kunning dolzarb vazifalaridan biridir.
Hindistonning eng yirik mintaqalaridan biri boʻlgan Gujarat shtati ishbilarmon doiralari, yetakchi biznes subyektlari vakillaridan iborat delegatsiyaning mamlakatimizga tashrifidan ham aynan shu maqsadlar koʻzlangan. Mehmonlar toʻrt kun davomida Andijon, Buxoro va Samarqand viloyatlari hamda Toshkent shahri tadbirkorlari, yirik korxonalar vakillari bilan uchrashdi.
– Mamlakatingiz viloyatlarida oʻtkazilgan samarali muloqotlarimizning mantiqiy yakuni sifatida tashkil etilgan biznes- forum ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlar tarixida yangi sahifa ochishiga ishonaman, – dedi Vijay Rupani. – Azaliy doʻst mamlakatlarimiz oʻrtasidagi joʻshqin munosabatlar hamkorligimizni yanada kengaytirish imkonini bermoqda. Buning uchun tadbirkorlarimizda ishtiyoq kuchli. Eng muhimi, Oʻzbekiston tadbirkorlarni, xorijiy sarmoyadorlarni har tomonlama qoʻllab-quvvatlayotir, qulay biznes muhitini yaratish uchun zarur choralar koʻrilmoqda.
Biznes-forum doirasida boʻlib oʻtgan ikki mamlakat ishbilarmon doiralar vakillari ishtirokidagi B2B uchrashuvida Oʻzbekiston va Hindiston oʻrtasidagi savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari, jumladan, ikki mamlakat korxonalarining aloqalarini yanada jadallashtirish boʻyicha oʻzaro fikr almashildi. Muloqot davomida tomonlar Hindistonning zargarlik buyumlari, avtomobil ehtiyot qismlari, quyosh panellari, sut mahsulotlari, toʻqimachilik buyumlari ishlab chiqarish, shuningdek, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika, turizm, qishloq xoʻjaligi, axborot texnologiyalari, muhandislik, neft-kimyo, sugʻorish tizimlari, suv va quyosh energiyasidan foydalanish singari koʻplab yoʻnalishlarda hamkorlikni yoʻlga qoʻyish boʻyicha muzokaralar olib bordi.

Развивается сотрудничество с Индийским штатом Гуджарат
В Ташкенте в рамках визита делегации во главе с главным министром штата Гуджарат Индии Виджаем Рупани состоялся Узбекско-индийский бизнес-форум.
В мероприятии, организованном Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан в целях развития торгово-экономических связей между двумя странами, приняли участие представители ряда министерств и ведомств, крупных бизнес-субъектов, деловых кругов, а также ответственные лица из более чем 50 компаний Индии.
В последние годы Индия превратилась в одного из важных стратегических партнеров Узбекистана. Только за первое полугодие текущего года товарооборот между нашими странами составил 164 миллиона 300 тысяч долларов. В настоящее время в стране осуществляет свою деятельность 191 предприятие с участием индийской стороны, в том числе 26 компаний со стопроцентным капиталом Индии.
Дальнейшее укрепление тесного сотрудничества, в основе которого лежат большие усилия, дружеские и конструктивные диалоги между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Премьер-Министром Индии Нарендрой Моди, является одной из самых актуальных задач сегодняшнего дня.
Визит делегации, которая состоит из представителей деловых кругов, ведущих бизнесменов одного из самых крупных индийских штатов – штата Гуджарат, также служит достижению этих целей. Гости в течение четырех дней побывали в Андижанской, Бухарской и Самаркандской областях, а также в столице. Провели встречи с бизнесменами, руководителями крупных предприятий.
– Глубоко уверен, что данный бизнес-форум, который стал своеобразным логическим завершением конструктивных диалогов, проводимых в разных регионах страны, откроет новую страницу в истории отношений двух государств, – говорит Виджай Рупани. – Взаимодействие в духе солидарности исторически дружественных стран дает возможность дальше расширять имеющиеся связи. Чувствуется большой энтузиазм у наших бизнесменов. Самое главное, Узбекистан всячески поддерживает предпринимателей, зарубежных инвесторов, принимает всевозможные меры по созданию благоприятного бизнес-климата в республике.
В ходе встречи в формате В2В между деловыми кругами двух стран в рамках бизнес-форума были обсуждены перспективы развития торгово-экономического сотрудничества, в том числе состоялся обмен мнениями об активизации партнерских отношений между предприятиями Узбекистана и Индии.
Стороны провели переговоры по вопросам производства ювелирных изделий, автозапчастей, солнечных батарей, молочной продукции, текстильных изделий, а также по сотрудничеству в направлениях здравоохранения, фармацевтики, туризма, сельского хозяйства, информационных технологий, инженерного строительства, нефтехимии, водных систем, использования водной и солнечной энергии.